Spotrebiteľské ceny v Číne v novembri nečakane klesli, prvýkrát za vyše 10 rokov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Peking 9. decembra (TASR) – Spotrebiteľské ceny v Číne v novembri nečakane klesli, prvýkrát po viac ako desiatich rokoch. Prispelo k tomu najmä zníženie cien bravčového mäsa. Ukázali to v stredu oficiálne údaje národného štatistického úradu.

Konkrétne sa čínske spotrebiteľské ceny v novembri medziročne znížili o 0,5 % po náraste o 0,5 % mesiac predtým. Bol to ich prvý pokles od októbra 2009. Ekonómovia pritom odhadovali, že sa tempo rastu inflácie v novembri, naopak, zrýchli na 0,8 %.

Zo štatistík ďalej vyplýva, že ceny potravín sa medziročne znížili o 2 % v dôsledku výrazného poklesu cien bravčového mäsa o 12,5 %. Ceny bravčového mäsa v minulom roku prudko vzrástli, keďže africký mor ošípaných spôsobil jeho nedostatok.

Jadrová inflácia, v ktorej nie sú zahrnuté nestále ceny potravín a energií, sa v novembri zvýšila medziročne o 0,5 %.

V medzimesačnom porovnaní klesli spotrebiteľské ceny v Číne v novembri o 0,6 %, zatiaľ čo analytici odhadovali, že sa znížia o 0,2 %.

V separátnej správe štatistický úrad uviedol, že aj výrobné ceny v krajine v novembri medziročne klesli, a to o 1,5 %. To bolo menej ako v októbri, keď sa znížili o 2,1 %, a lepší výsledok ako pokles cien o 1,8 %, ktorý očakávali analytici.

Podľa analytikov spoločnosti Capital Economics zníženie spotrebiteľských cien v Číne nie je ukazovateľom klesajúceho dopytu. Naopak, širšie cenové tlaky sa začínajú zvyšovať v dôsledku zlepšenia hospodárskej aktivity.

Domnievajú sa, že Čínska ľudová banka vývoj cien preskúma a zameria sa na základnú infláciu, ktorá sa pravdepodobne v nasledujúcich mesiacoch zvýši, pretože ekonomická aktivita bude naďalej silná.

A nízka miera inflácie pravdepodobne banke nebude brániť v tom, aby v budúcom roku sprísnila menovú politiku, dodali ekonómovia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *