Stano Pirošík: Prečo som „hlúpy“ a nešetrím si na dôchodok?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Po prvé preto, lebo ak sa ho dožijem, tak špekulanti z DSSiek tu dávno nebudú, zmetie ich revolúcia. A ak by tu náhodou ešte stále boli aj s celým kapitalistickým zriadením, tak v takom prípade sa do dôchodku pôjde asi tak v 85 tke a aj to za 200 € mesačne. Či sa dožijem to neviem. Odmietam si šetriť na samozrejmosti, na ktoré mám nárok. Tých dôvodov je samozrejme viac, čítajte ďalej.

K napísaniu tohto textu ma inšpirovalo otočenie hlavy na televízor, konkrétne na RTVS, kde v popise k relácii „Experiment“ sa dozvedám, že sme iracionálni, lebo by sme si mali šetriť, ale my si nešetríme.

Fakt, že sa nedožijeme dôchodku je jedným z najjasnejších dôkazov kapitalistických protirečení, je to doočíbijúcim dôkazom, že kapitalizmus je protiľudový. Logické a racionálne nie je to prijať. Nebudem to tu opakovať, už som to uviedol v inom texte, len zhrniem, že je to spôsobené tým, že nepracujeme pre seba, ale spravujeme cudzí majetok, že národný dôchodok odchádza na kontá vlastníkov tohto majetku.  Preto nie sú peniaze na dôchodky. Tu sa nemožno vyhovárať ani na rozkrádanie verejných financií a korupciu, nakoľko toto je trend celého kapitalistického sveta a rozkrádanie predstavuje len zlomok výpadkov.

Už len pokiaľ médiá rešpektujú tento fakt, že si máme zo svojho šetriť na niečo, čo mali naši rodičia a starí rodičia ako samozrejmosť, už to je zavádzanie verejnosti a manipulácia. Každý výklad a príspevok, v ktorom sa hovorí, že si máme na dôchodok šetriť je pľuvancom do tváre pracujúcich. Keby bolo spoločenské vlastníctvo výrobných prostriedkov, bolo by aj na dôchodky. To  je historický fakt. Pokiaľ systém produkuje protiľudové štatistiky, tak nie je rozumné ich prijať, ale tento systém zmeniť.

Ak by som si začal šetriť popri hypotéke a ďalších nákladoch na dôchodok, to by znamenalo prijať otrokárstvo, to by ma mohol už ktokoľvek na ulici opľuť ako poslednú handru. Radšej svoje peniaze investujem do niečoho čo ma, i keď skromne, uživí aj mimo tohto systému.

Stano Pirošík

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


9 thoughts on “Stano Pirošík: Prečo som „hlúpy“ a nešetrím si na dôchodok?

  • 21. februára 2019 at 22:29
    Permalink

    Jéééj, to som rada, že Vás tu vidím, PÁN Pirošík ! Ja si Vás totiž nesmierne vážim!!! Sledovala som Vaše aktivity / VZDOR- strana práce/, síce len na monitore PC /protestné zhromaždenie proti NATO a tak/. Vaše prejavy sa mi vždy nesmierne páčili – tie mali šťavičku!
    K článku:
    Šetriť na dôchodok? KAPITALISTICKÍ PARAZITI už nevedia ako vysávať poctivo pracujúcich. UPÍRI!

    Reply
  • 21. februára 2019 at 22:33
    Permalink

    Autor príspevku jednoducho a presne identifikuje jedno z hlavných protirečení buržoáznej spoločnosti spočívajúce v tom, že čím viac pracujúci človek vyprodukuje tým je chudobnejší. Čím je výroba produktívnejšia a podľa „zdravého rozumu“ by človek mal pracovať menej a mať sa rovnako dobre, tak žiaľ podľa „kapitalistického rozumu“ je to naopak. Čím viac človek vyprodukuje, tým dlhšie musí pracovať a možno nakoniec bude musieť odchádzať do dôchodku v 85 či priamo v čiernej truhle.
    Tým, že si človek nešetrí na dôchodok, tým neukazuje svoju iracionalitu, ale ukazuje, že racionalita môže fungovať len tam, kde má na to človek priestor. Kde ho nemá, tak jednoducho šetriť nemôže, ergo, je to tento buržoázny systém, ktorí pre mnohých ľudí vytvára také životné podmienky, ktoré ho nútia konať „iracionálne“, teda nemôže konať tak, aby si počas pracovného života vytváral určité zásoby pre svoju starobu.
    Celá diskusia politikov o predlžovaní veku do dôchodku je bezpredmetná, pokiaľ sa nezoberie do úvahy, že z celkovej novo vytvorenej hodnoty (HDP), ktorá nemôže byť produktom nikoho iného, iba produktom pracujúceho človeka, kapitalisti berú 54%, štát na daniach zoberie asi 8,5 % a robotníkovi, ktorý to všetko vytvoril sa vráti 37,5%. (údaje nie sú najnovšie https://chudoba6.webnode.sk/nespravodliva-delba-hdp-na-slovensku/) Ako má robotník z týchto 37,5% „racionálne“ narábať tak, aby normálne ľudsky vyžil, staral sa o rodinu a deti a ešte si aj ušetriť na ľudský dôchodok? „Racionálne“ to nie je možné a tak sa RTVS zdá, že ľudia sú iracionálny, ale pravdou je, že iracionálne sú podmienky, v ktorých sú ľudia nútení žiť.
    Toho roku budú kapitalisti oslavovať 30 výročie svojho opätovného nadobudnutia moci nad pracujúcim človekom, spolu s autorom dúfam, že ďalšiu 30 už oslavovať nebudú.

    Reply
    • 21. februára 2019 at 23:03
      Permalink

      Ľudia na Slovensku a najmä v hladových dolinách sú iracionálni…
      Včera aj dnes som zachytila správu, že vo Svidníku má prísť o prácu viac ako 100 ľudí, prevážne žien, pretože a jedná o odevnú firmu. Ostane tam len torzo výroby… Tá sa presúva do Srbska, prečo asi?
      Kvôli nenásytnosti a chamtivosti talianskeho vykorisťovateľa.
      Z čoho si ľudia majú našetriť na dôchodok, keď nemajú z čoho ani žiť?
      Alebo je to zámer?
      O tom, že moja generácia sa dôchodkového veku nemá šancu dožiť píšem dlho a často…

      Reply
  • 21. februára 2019 at 22:45
    Permalink

    Výborne. Stručne, jasne, zrozumiteľne. ❤

    Reply
  • 21. februára 2019 at 22:52
    Permalink

    Výborný článok, pred chvíľkou som ho dočítala na Pravde:-)
    Celý daňový systém na Slovensku je výsmechom pre poctivo pracujúcich ľudí..

    Reply
  • 22. februára 2019 at 18:55
    Permalink

    Reakcia na Pirošíkov článok – k obsahu: Ten článok NIČ NERIEŠI. Postoj revolucionára z krajnej ľavice sa takmer úplne zhoduje s pravičiarom z krajnej pravice, obaja hlásajú, že nebudú platiť odvody do spoločenského – ergo štátneho dôchodkového systému. Len uvádzajú odlišné dôvody. Pravičiar uvádza sebeckosť a neochotu k medzigeneračnej solidarite, ľavičiar tu uvádza „zbytočnosť“ a tiež zradil medzigeneračnú solidaritu.
    Tak takto chlapci to nepôjde…
    V obsahu článku sa pletú emocionálne krivdy a neporozumením, čo je dôchodok, čo je daň, čo sú príjmy jednotlivca a čo je systém fungovania ekonomických nástrojov štátneho rozpočtu, ktoré mimochodom fungovali i za socializmu v ČSSR.
    To, že nemáme celospoločenské vlastníctvo výrobných prostriedkov je vec politickej neschopnosti ľavice, ale čo s tým má spoločné fungovanie medzigeneračnej solidarity a neochota platiť odvody do dôchodku (aspoň podľa nadpisu)?
    Pozrite, ako vás poplietli pravicoví ekonomovia, ked zmenili názov odvodov na dôchodkové poistenie za názov odvody na dôchodkové sporenie…

    To už komunistická ľavica nemá jediného solídneho ekonóma, ktorý by im vysvetlil zásady financovania priebežného dôchodkového systému pre spoločnosť?

    Reply
  • 22. februára 2019 at 19:05
    Permalink

    Pretože – a teraz pohladkám Stana Pirošíka za emocionálnu vzburu – on sa v skutočnosti búri proti ústavnému „nanebevzatiu“ tzv.II.dôchodkového piliera – teda toho súkromného, kde si peniaze celý život držia ľudia na účtoch súkromnej akciovej spoločnosti DSS ako „dôchodkové sporenie“ a ešte i súčasná vláda to propaguje. Výsledkom tohto II.piliera už teraz je „vyhoretie“ vašich reálnych peňazí hore komínom, kedže súkromné podnikateľské a,s, za vaše peniaze nakúpili na finančných trhoch prázdne finančné akcie a je iba vo hviezdach, či v čase splatnosti vášho dôchodku budú v mínuse ako teraz v 2019 alebo či to budú švajčiarske dôchodky…
    … …no ale ozaj komunisti nemajú vo svojich stranách jediného ekonóma, ktorý by im tieto veci ozrejmil a voči čomu majú protestovať?
    Ing.Peter Zajac-Vanka, Spolok národohospodárov Slovenska

    Reply
  • 23. februára 2019 at 0:20
    Permalink

    …a z poslednej nasrdenosti:
    Neplatiť dôchodkové odvody je ale pekný podraz voči súčasným dôchodcom – tomu 1,7 milionu ľudí na Slovensku. Pretože mesačne každý kto má príjem (SZČO, firma-podnikateľ i zamestnanec) platí zo svojej hrubej mzdy 18% na dôchodok, z toho ide 4,5% do II.piliera ak ste sa dali ukecať (ale nemuseli ste sa dať, Stano…) a 13,5% ide do priebežného dôchodkového „piliera“ – teda toe ho, z ktorého štátny rozpočet vypláca v danom roku penzie…doplnkové dôch.sporenie je iba dobrovoľný bonus dohodnutý medzi zamestnancom a zamestnávateľom ako zmluva…
    Takže NEPLATIŤ dnes znamená, že ubližujete súčasným dôchodcom, nie kapitalistom. …i dnes je to vďaka samochodu sociálneho štátu vlastne z 13,5 % medzigeneračná solidarita – to ani Kaník nedokázal zrušiť…

    …kedy už tou revolúciou „udriete“ a rozbijete ten kapitalizmus? 25.február bude v pondelok a naši predchodcovia boli smelší v 1948…

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *