Strojár Vladimír Gejdoš volá po zjednotení ľavice

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ďalším človekom, ktorý bol ochotný poskytnúť rozhovor pre DAV DVA, je politik z KSS a strojár, Vladimír Gejdoš. Aké ponúka rady pre súčasnú slovenskú ľavicu? Toto a omnoho viac sa dozviete v rozhovore, ktorý spracoval Mgr. Lukáš Perný.

Najskôr sa nám teda predstav, povedz nám niečo o tom, čo ťa priviedlo k ľavici a socialistickej politike.

Volám sa Vladimír Gejdoš, som strojár a ako sa hovorí, keď sa nezaujímaš o politiku, politika sa zaujíma o teba. O politiku, a vlastne o to, ako funguje tento svet, som sa začal zaujímať potom, ako ma počas krízy prepustili z práce. Zaujímalo ma, aké perspektívy má mladý človek v dnešnom svete a aké istoty. Tou istotou je mizerný plat a človek je vlastne len hračka v rukách kapitálu.

Si členom alebo bol si členom nejakej strany? Akým spôsobom si sa angažoval alebo angažuješ v ľavicovej politike?

Som členom KSS. Kandidoval som v parlamentných voľbách i voľbách do VÚC. Som predsedom ZO a chodievam na stretnutia organizované stranou, z nedávnej minulosti spomeniem 8. máj, oslavy SNP v Banskej Bystrici či nedávno Varín -Strečno, oslavu porážky banderovcov.

Ako vnímaš novozniknuté médium DAV DVA?

Je to dobrá iniciatíva mladých ľudí, ktorí sa snažia ovplyvniť spoločnosť. Je to akýsi protipól stúpajúcim fašistickým náladám v spoločnosti .

Ako vnímaš súčasný stav ľavice, teda tej autentickej (liberálnu nerátam)? Myslíš, že má naše médium potenciál spájať roztrieštenosť ľavicových sil? Ako si predstavuješ boj socialistov v 21. storočí?

Naľavo od Smeru je to všetko rozbité. Ľavicovú rétoriku prebral Smer, ale tá sa značne rozchádza s realitou, čo sa prejavilo aj na percentách tejto strany vo voľbách. Problém je v tom, že ľavica  má vo svojich radoch veľa osobností, ktoré principiálne trvajú na svojich postojoch. Treba vytvoriť Jednotný  front,  ako to bolo po vojne vo Francúzku. Všetky ľavicové sily by sa mali spojiť na  kandidátke jednej strany a robiť svoju politiku. Vaše médium je nový projekt a ako sa zdá, dosť životaschopný. Nebojujme proti sebe, ale skôr za niečo.

Máš nejaký návod ako odstrániť osobné spory v rámci hnutia?

Už v škole sme sa učili, že človeka od zvierat odlišuje cieľavedomá plánovaná  činnosť – práca. Tak, ako sa vyvíjala spoločnosť, tak sa menila aj potreba práce. Najskôr bola otrokárska spoločnosť, potom feudálna, kde sa väčšina členov snažila prostredníctvom práce prežiť. Potom prišla priemyselná revolúcia, následkom ktorej človek pomocou stroja mohol vykonať viac práce za kratší čas a tak zlepšiť svoj život. Toto však využívali vlastníci podnikov, aby si zvýšili zisky a postavenie robotníkov ostalo rovnaké. Preto vzniklo robotnícke hnutie. Toto hnutie začalo upadať v tzv. postmodernej dobe, keď sa priemysel sťahuje do rozvojových krajín z dvoch príčin: jednou je lacná pracovná sila a druhou produktivita dosiahnutá vyspelými technológiami. V Európe sa dostali  do popredia služby, kde už nie je proletariát tak organizovaný ako v priemysle. Odhaduje sa, že v budúcnosti zanikne 25 percent  pracovných miest. Vyše polovica mladých ľudí  v južných štátoch Európy nemá prácu  a tým ani nádej na budúcnosť. Týmto odpovedám spätne na tvoju otázku, prečo odstrániť spory v rámci komunistického hnutia…

Aké máš v súčasnosti plány v politike?

Zjednocovať komunistov, aj keď je to ťažká úloha, lebo každý má názor na všetko. Kdežto pravica sa dokáže zomknúť na jednotlivých bodoch.

Ako vnímaš súčasný stav KSS? Vo voľbách totálny prepad, to isté sa dá povedať o Vzdore. Aké plánujete opatrenia?

Treba zlepšiť prácu „zdola“ . Vytvoriť životaschopné štruktúry, nielen také, „aby boli“. Dnes rezonuje otázka vystúpenia z EÚ, ale podľa môjho názoru sa tým nič nezmení, fabriky ostanú stále v zahraničných rukách a dividendy budú živiť Západ podobne ako do 50. či 60. rokov 20. storočia kolónie. Treba radikálnu zmenu, treba vytvoriť štruktúry a vyškoliť kádre.

Aký máš názor na tvorenie samospráv a družstiev zdola?

Družstvo je dobrá vec, problém je však v tom, ako v komunistickom hnutí každý chce vládnuť a začínajú  sa tvoriť frakcie. Dobrý príklad je Juhoslávia. Odporúčam pozrieť si článok Tomáša Bóku o juhoslovanskom socializme. Je otázne, kto by potom hradil straty družstva v prípade, že by si zobrali pôžičku a nestíhali  ju splácať. Predpokladám, že by neplnili  žiadny plán, keďže je to samospráva. Nie vždy je vláda väčšiny výhodou. Dôležité je, aby vládli odborníci. Ak si dobrý sústružník, buď dobrý sústružník a nehraj sa na riaditeľa. Toto myslenie tu ostalo ešte z havlovsko-gorbačovovských čias, alebo obdobia vlády Jeľcina, keď vyhlásil „vezmite si toľko slobody, koľko chcete“ – a vieme, ako to dopadlo. Malo by so to robiť odborne a nie živelne .

Na záver nejaký tvoj odkaz svetu, ktorý by si tu chcel po sebe zanechať a odkaz pre čitateľov DAV DVA?

Aby sme opäť žili ako ľudia. Človek, ktorý maká, nech sa má dobre a ten, čo nie, nech sa má zle – dnes je to opačne a to treba zmeniť!

Foto: archív Vladimíra Gejdoša

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Ohodnotiť článok

One thought on “Strojár Vladimír Gejdoš volá po zjednotení ľavice

  • 10. októbra 2016 at 8:37
    Permalink

    Už od čias, kedy sa VZDOR oddelil od KSS hovorím o tom, že je potrebné sa v ľavicovom spektre spájať a nie rozdeľovať. V mimoriadnom vydaní Magazin KSS som, ako kandidát na poslanca do NR SR o tom vyzýval všetky ľavicové strany a svoju výzvu pod názvom „Výzva kandidáta“ som vydal aj v časopise KROKY. Všade kade chodím apelujem, i prostredníctvom internetu, ma zdravý rozum funkcionárov týchto strán, aby konečne zasadli za spoločný stôl, odstránili osobné spory a začali jednať. Jedine KSS má svoji dlhú históriu, svoje pevné štruktúry, ktoré sa nebudú udržiavať a začnú sa rúcať, pokiaľ nedôjde k spoločnému postupu. Je potrebné si to konečne uvedomiť a zvrátiť súčasný stav na Slovensku a začať ťahať spoločne za jeden povraz. Ľavica sa musí zjednotiť! SMER nie je ľavica! Nehrajme sa preto na svojom piesočku, ale sa začnime starať o budúcnosť tejto krajiny, ktorá prestane mať charakter kapitalistický. Som rád, že sa v tejto veci začínajú angažovať aj iní.

     
    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom