ŠTS: Podnikateľov Sergeja a Alexandra S. odsúdil na sedem a šesť rokov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Pezinok 7. decembra (TASR) – Ruských podnikateľov Alexandra a Sergeja S. v pondelok Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku uznal za vinných v prípade podplácania. Sergeja S. odsúdil ŠTS na sedem rokov a Alexandra S. na šesť rokov. Tresty by si mali odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Sergeja S. odsúdil súd aj na peňažný trest vo výške 15.000 eur a v prípade jeho nezaplatenia mu udelil náhradný trest vo výške 18 mesiacov. Alexandra S. odsúdil na peňažný trest vo výške 10.000 eur a v prípade jeho nezaplatenia sa mu k trestu pripočíta ďalších 12 mesiacov väzenia. Verdikt nie je právoplatný, obhajca Viktor Križiak sa odvolal a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľ Špirko si ponechal zákonnú lehotu na prípadné odvolanie. Obhajca proces označil za inkvizičný.

Dvojica však na trest výkonu odňatia slobody nemusí nastúpiť. ŠTS v pondelok totižto spojil dva skutky podplácania do jedného. V rámci jednej kauzy boli podnikatelia odsúdení a podmienečne prepustení na slobodu. V rámci druhej zase boli v roku 2016 oslobodení.

„V zmysle záverov Najvyššieho súdu (NS) SR bolo vykonané dokazovanie. Súd doplnil dokazovanie v zmysle tohto rozhodnutia. Opätovne overil výpoveď svedkyne Márie Z. Po opätovnom vykonaní dokazovania súd dospel k záveru, že obaja obžalovaní sú vinní z prečinu podplácania v zmysle podanej obžaloby,“ odôvodnil predseda verdikt trojčlenného senátu ŠTS. Išlo o pokračujúcu trestnú činnosť podplácania v dvoch prípadoch. Skutkov podplácania bývalých riaditeľov daňových úradov v Dunajskej Strede a Šamoríne sa mali dopúšťať v roku 2010. Ani jeden z obžalovaných si verdikt nevypočul, dali súhlas svojmu obhajcovi na pojednávanie v ich neprítomnosti.

NS SR 7. septembra vyhovel mimoriadnemu dovolaniu exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej v prípade oslobodzujúcich rozsudkov nad dvojicou. Dovolanie podala Žitňanská v roku 2017.

NS SR zrušil rozsudok ŠTS a následne aj právoplatný verdikt NS SR a prikázal ŠTS, aby v úplatkárskej kauze, v ktorej bol odsúdený bývalý riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa, nanovo rozhodol. NS SR zdôraznil, podnikatelia boli oslobodení v júli 2015 a až v auguste bolo podmienečne zastavené stíhanie exriaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Z. V tejto úplatkárskej kauze bol odsúdený exriaditeľ Klvaňa.

NS SR v novembri 2016 oslobodil podnikateľov v prípade podplácania Klvaňu. Podnikatelia si podľa obžaloby prokurátora v apríli a máji 2010 zabezpečili neoprávnené vyplatenie nadmerných odpočtov DPH vo výške 443.000 eur. Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť práve Klvaňa. Úplatok mal exriaditeľ prevziať osobne. Z titulu svojej funkcie mal zabezpečiť bezproblémové vyplatenie nadmerných odpočtov a zároveň včas poskytovať služobné informácie o dožiadaniach z iných daňových úradov a polície.

NS SR uznal podnikateľov za vinných v inom prípade, a to z podplácania Márie Z. Podľa obžaloby podnikatelia Márii Z. sľúbili za vybavenie bezproblémového vrátenia DPH rovnako desať percent z uplatnených odpočtov. Sergeja S. odsúdili v tomto prípade na sedem rokov a jeho syna Alexandra na šesťročný trest odňatia slobody. Oboch podmienečne prepustili na slobodu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *