Štúdia: Opatrenia ohrozujúce demokraciu prijalo počas pandémie 61 percent krajín

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Štokholm 9. decembra (TASR) – Viac ako 60 percent krajín sveta prijalo počas pandémie COVID-19 opatrenia, ktoré ohrozujú demokraciu a ľudské práva. Vyplýva to zo štúdie Medzinárodného inštitútu pre demokraciu a volebnú podporu (IDEA), ktorú zverejnili v stredu, píše agentúra AFP.

Inštitút so sídlom vo švédskom Štokholme na základe výskumu takmer na celom svete zistil, že 61 percent krajín v boji s koronavírusom „zaviedlo obmedzenia, ktoré boli buď nezákonné, neprimerané, neurčité alebo nepotrebné“, a to prinajmenšom v jednej oblasti demokratických slobôd. Organizácia takto vyhodnotila 43 percent krajín považovaných za demokratické. Čo sa týka štátov s autoritárskou formou vlády, až 90 percent z nich zaviedlo nepatričné reštrikcie.

Podľa výsledkov štúdie s názvom Globálny stav demokracie je situácia najviac znepokojivá v Indii, ktorá patrí medzi demokratické krajiny. Odborníci z inštitútu IDEA tam zaznamenali obavy v deviatich z 22 skúmaných oblastí vrátane slobody pohybu, vyjadrovania a tlače. Nasledovali Alžírsko a Bangladéš s ôsmimi znepokojujúcimi bodmi. Ako ďalšie uviedli Čínu, Egypt, Malajziu a Kubu, kde sa vyskytli nedostatky v siedmich oblastiach. Rusko si pripísalo šesť takýchto znepokojivých bodov rovnako ako Saudská Arábia, Mjanmarsko, Jordánsko, Srí Lanka a Zimbabwe.

V správe sa spomína aj Slovensko, a to v jednej sfére ľudských práv. Poľsko v štúdii kritizovali za zorganizovanie volieb v čase pandémie, v ktorých vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) zvíťazila nad opozíciou len tesne. Obmedzené možnosti kampane v dôsledku pandémie a štátom kontrolované médiá ponúkajúce opozícii menší mediálny priestor vládnu stranu podľa správy IDEA neprávom zvýhodnili.

Až polovica z demokraticky riadených krajín si počas pandémie pohoršila, čo sa týka ľudských práv a demokratických noriem. Niektoré vládne kabinety v demokraciách napríklad obmedzovali informácie o ochorení COVID-19, zatiaľ čo nedemokratické režimy utajovali vypuknutie nákazy.

„Dalo sa očakávať, že autoritárske režimy, ktoré disponujú menšou mierou kontroly a nižšou mocenskou rovnováhou, využijú výhovorku, ktorú im pandémia poskytla, aby ešte viac posilnili svoju moc,“ uviedol pre AFP generálny tajomník inštitútu IDEA Kevin Casas-Zamora. „Prekvapivejšie je však to, že mnohé demokracie prijali opatrenia, ktoré sú problematické z hľadiska demokracie a ľudských práv,“ konštatoval.

„Pandémia je urýchľovačom trendov, ktoré už platili aj pred jej vypuknutím,“ povedal Casas-Zamora. Vysvetlil, že autoritárske režimy sa stali ešte autoritárskejšími a výzvy v oblasti právneho štátu a dodržiavania základných ľudských práv, ktorým čelili niektoré demokracie aj pred koronakrízou, sa teraz ešte viac vyostrili.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *