ŠÚ SR: Medziročný pokles tržieb v októbri 2020 zrýchlil vo všetkých odvetviach

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 11. decembra (TASR) – Medziročný pokles tržieb v októbri 2020 zrýchlil vo všetkých odvetviach, v stavebníctve výrazne. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Tržby odvetví slovenského hospodárstva vplyvom druhej vlny koronakrízy v októbri zvýšili podľa ŠÚ SR svoje zaostávanie za úrovňou minulého roka. V priemysle, doprave, ako aj informačno-komunikačnom sektore a vo vybraných trhových službách bolo medziročné zníženie tržieb pod úrovňou 5 %. Výnimkou bolo len stavebníctvo s poklesom o 20,3 %, čo je najviac za posledné štyri roky.

Októbrové úrovne tržieb zaostávali za septembrom, najvýraznejšie v stavebníctve o 5 %. Pokles evidovali aj v informáciách a komunikácii o 1,9 % či doprave a skladovaní o 1,6 %. Najmenej sa medzimesačne tržby znížili v priemysle, len o 0,6 %.

Tržby v priemysle boli v októbri medziročne nižšie o 3 %. Zo 16 sledovaných zložiek – odvetví, respektíve špeciálnych zoskupení odvetví, tržby presiahli úroveň minulého roka len v troch. Najvýraznejší pokles zaznamenali vo výrobe koksu a ropných produktov o 29,1 % a dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu (o 7,1 %). Väčšina odvetví priemyselnej výroby však mala tržby medziročne nižšie do 8 %. Zintenzívnil sa pokles tržieb v stavebníctve, októbrový prepad o 20,3 % bol najväčší za posledné štyri roky (od októbra 2016). Tržby v stavebníctve pritom po raste zo začiatku roka klesli už ôsmy mesiac po sebe.

Za desať mesiacov roku 2020 tržby za vlastné výkony a tovar v priemysle medziročne klesli o 11,8 %, pričom najväčší pokles zaznamenali vo výrobe dopravných prostriedkov o 16,5 %. V stavebníctve sa tržby za desať mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 znížili o 12,5 %.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *