ŠÚ SR: Spotrebiteľské ceny sa v novembri medziročne zvýšili o 1,5 %

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 14. decembra (TASR) – Spotrebiteľské ceny sa v novembri 2020 udržali nízko, medziročná inflácia 1,5 % je druhá najnižšia v tomto roku a o polovicu nižšia ako pred rokom. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Dynamika rastu cien v medziročnom porovnaní počas novembra spomalila oproti októbru o 0,1 percentuálneho bodu, inflácia sa tak udržuje na minimách v porovnaní so situáciou pred koronakrízou. Aktuálna hodnota je druhá najnižšia v tomto roku.

V novembri boli ceny medziročne vyššie najmä v zložkách, ktoré patria k menším v štruktúre výdavkov slovenských domácností, ako napr. v odbore hotely a reštaurácie, rozličný tovar a služby, ako aj zdravotníctvo. Rast inflácie zmierňovali hlavne nižšie ceny v doprave.

Spotrebiteľské ceny sa v novembri v porovnaní s októbrom v úhrne zvýšili o 0,1 %. Na medzimesačný vývoj mali vplyv najmä vyššie ceny v rekreácii a kultúre o 0,6 %, rástli najvýraznejšie od začiatku koronakrízy. Mieru medzimesačnej inflácie ovplyvnili tiež vyššie ceny za dopravu, ako aj alkoholické nápoje a tabak.

V priemere za jedenásť mesiacov roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2 %.

Index spotrebiteľských cien sa v novembri 2020 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov, za nízkopríjmové domácnosti zhodne o 1,5 %, za domácnosti dôchodcov o 1,6 %.

V priemere za jedenásť mesiacov roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 1,9 %, za domácnosti dôchodcov o 2,2 % a za nízkopríjmové domácnosti o 2,1 %.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *