ŠÚ SR: Zahraničný obchod v októbri 2020 opäť prepísal rekordy

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 9. decembra (TASR) – Zahraničný obchod v októbri 2020 opäť prepísal rekordy, prebytok 807,5 milióna eur bol najvyšší za posledné desaťročie. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Vývoz zo Slovenska bol nad úrovňou minulého roka už piaty mesiac po sebe, aj keď tempo rastu sa v októbri spomalilo. Hodnota vývozu aj saldo zahraničného obchodu dosiahli najvyššiu hodnotu za posledných desať rokov. Dovoz bol ôsmy mesiac pod hodnotami minulého roka.

Celkový vývoz tovaru zo Slovenska dosiahol v októbri 2020 podľa predbežných výsledkov hodnotu 7,9 miliardy eur pri medziročnom raste o 0,6 %. Celkový dovoz tovaru sa znížil o 5,7 % na 7,1 miliardy eur. Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 807,5 milióna eur, čo bola o 475,8 milióna eur vyššia hodnota ako v rovnakom období minulého roku a najvyššia za posledné desaťročie.

Tento výsledok opäť ovplyvnila najpodstatnejšia trieda zahraničného obchodu SR – stroje a prepravné zariadenia, do ktorej patrí aj automobilový priemysel. Vývoz tovaru v tejto triede bol o 1,6 miliardy eur vyšší ako dovoz.

Dovoz tovaru na Slovensko nedosiahol vlaňajšiu úroveň už od februára tohto roka. V októbri medziročne klesol o 5,7 %. Z krajín EÚ klesol dovoz v októbri o 1,9 % a zo zvyšku sveta o 12,7 %. Dovoz z týchto krajín sa podieľal na celkovom dovoze 32,8 %.

Za január až október 2020 sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku znížil celkový vývoz tovaru o 8,8 % na 61,3 miliardy eur a celkový dovoz o 11 % na 59 miliárd eur. Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 2,3 miliardy eur, teda bolo o 1,4 miliardy eur vyššie ako v rovnakom období minulého roku.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom