Sudcovia nesúhlasia s novou súdnou mapou, chcú, aby sa návrh zákona stiahol

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 14. januára (TASR) – Slovenskí sudcovia nesúhlasia s novou súdnou mapou. Ako uviedli v otvorenom liste, v jej schválení vidia riziko ďalekosiahlych negatívnych následkov. Spomalí sa podľa nich súdne konanie a sťaží prístup občanov k spravodlivosti. Navrhujú preto predmetný návrh zákona o sídlach a obvodoch súdov stiahnuť z legislatívneho procesu a pripraviť zmenu súdnej mapy za účasti sudcov a odbornej diskusie. TASR o tom informoval hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.


      K otvorenému listu sa za päť dní podľa Adamčiaka prihlásilo už 320 sudcov, z toho 188 sudcov podporilo celý text a 112 sudcov časť týkajúcu sa súdnej mapy.


      „Zdôrazňujeme, že nová súdna mapa zásadným spôsobom mení usporiadanie súdov v rámci SR, je neprimeraným zásahom zákonodarnej a výkonnej moci do súdnej moci, sťažuje prístup občanov k súdu a porušuje záväzky SR ako členského štátu Európskej únie v otázke nezávislosti súdnictva a práva na prístup k spravodlivosti,“ uviedli sudcovia v liste.


      Zároveň návrh podľa sudcov nerieši zásadné problémy terajšieho súdneho systému, ako sú preťaženosť niektorých súdov, dĺžka súdneho konania, vymožiteľnosť práva či nedostatočné technické a personálne obsadenie. Doplnili, že dôvodnosť ich obáv potvrdila svojím vyjadrením aj Poradná rada európskych sudcov (CCJE).


      Odborné výhrady podľa svojich slov opakovane prezentovali ministerstvu prostredníctvom stanovísk sudcovských rád a stanovísk predsedov súdov. „Avšak neboli zo strany Ministerstva spravodlivosti SR absolútne akceptované, ba až znevažované,“ dodali.


      Súčasťou otvoreného listu je aj vyjadrenie výrazného znepokojenia nad tým, ako predseda Súdnej rady SR Ján Mazák vykonáva svoju funkciu „na prezentovanie čisto svojich osobných názorov, ktoré v mnohých prípadoch prezentuje ako názor celej Súdnej rady“. Označujú to za neprípustné predovšetkým vo vzťahu komunikácie s európskymi inštitúciami. „Jeho vyjadrenia hraničia s neprimeranými útokmi na sudcovský stav, prispievajú k znižovaniu dôveryhodnosti občanov k súdnej moci a k manipulácii s právnym povedomím a s verejnou mienkou občanov SR,“ upozornili. Skonštatovali, že za takéhoto stavu nemá a ani nemôže mať ich dôveru.


      Hlavnými cieľmi reformy súdnej mapy sú podľa ministerstva špecializácia sudcov na hlavné agendy a zlepšenie kvality rozhodnutí súdov. Reforma počíta aj s reorganizáciou súdov, dotknúť sa má najmä súdov prvého i druhého stupňa. Zo všeobecného súdnictva sa má tiež vyčleniť správna agenda. Reformné kroky by mali podľa ministerky spravodlivosti viesť aj k zníženiu korupčných väzieb v súdnictve. V súčasnosti je predmetný zákon v pripomienkovom konaní.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *