Súhrn medzinárodného spravodajstva – 1. februára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

NEPJITO – Mjanmarskú političku Aun Schan Su Ťij a ďalších popredných predstaviteľov jej vládnucej strany Národná liga za demokraciu v pondelok ráno miestneho času zadržala armáda. Medzi zadržanými je aj mjanmarský prezident Win Mjin, informovala hovorca NLD.

NEPJITO 1. februára (TASR) – Armáda vyhlásila v pondelok v Mjanmarsku výnimočný stav, ktorý bude trvať jeden rok. Moc v krajine prevzal jej hlavný veliteľ generál Min Aun Hlain. Informovala o tom agentúra televízia vslatnenáa ozbrojenými silami. Podľa vyhlásenia armády je tento krok potrebný na zachovanie „stability“ štátu. Armáda zároveň obvinila volebnú komisiu, že sa nezaoberala „obrovskými nezrovnalosťami“, ku ktorým došlo vo vlaňajších novembrových voľbách.

WASHINGTON – Krátko pred spustením procesu ústavnej žaloby (impeachmentu) v Senáte uskutočnil bývalý americký prezident Donald Trump zmeny v tíme svojich obhajcov. Jeho kancelária v nedeľu večer podľa svetových agentúr oznámila, že ho povedú „rešpektovaní procesní právnici“ David Schoen a Bruce Castor.

VIEDEŇ – Rakúska Národná komisia pre očkovanie v nedeľu večer jednomyseľne súhlasila s použitím vakcíny AstraZeneca, neodporúča ju však dávať osobám nad 65 rokov, pretože zatiaľ nie sú k dispozícii dostatočné údaje o účinnosti v tejto vekovej skupine.

LIBEREC – Česká polícia v sobotu zasahovala v hoteli v stredisku Harrachov, v ktorom bolo ubytovaných približne 70 hostí. V rozpore s vládnymi opatreniami bol v prevádzke i neďaleký vlek.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *