Súhrn medzinárodného spravodajstva – 11. decembra

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom
  • BRUSEL – Lídri členských krajín Európskej únie sa v piatok nadránom počas summitu v Bruseli dohodli, že rozšíria sankcie voči Turecku v súvislosti so sporom okolo ložísk ropy a zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora. „Turecko sa, bohužiaľ, zapája do jednostranných krokov a provokácií a stupňuje svoju rétoriku voči EÚ, jej členským štátom a európskym lídrom,“ uviedlo 27 lídrov EÚ v spoločnom vyhlásení zo summitu.
  • NEW YORK – Novozvolený americký prezident Joe Biden a jeho viceprezidentka Kamala Harrisová získali prestížny titul Osobnosť roka udeľovaný americkým časopisom Time. Dvojicu editori magazínu vybrali z užšieho zoznamu finalistov, medzi ktorými sa nachádzali aj popredný americký odborník na infekčné choroby Anthony Fauci, medzinárodné hnutie proti rasizmu a úradujúci americký prezident Donald Trump, ktorého Biden porazil v novembrových voľbách.
  • PARÍŽ – Pred súdom v Paríži sa vo štvrtok skončil proces s bývalým francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym obvineným z korupcie. Vynesenie verdiktu sa očakáva 1. marca 2021. Prokuratúra žiada súd, aby Sarkozymu vymeral štyri roky väzenia, z toho dva nepodmienečne.
  • WASHINGTON – Poradný výbor amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv vo štvrtok odporučil schválenie použitia vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločností BioNTech a Pfizer v mimoriadnych prípadoch. Očakáva sa, že FDA môže schváliť použitie vakcíny v najbližších dňoch.
  • WILMINGTON – Novozvolený americký prezident Joe Biden si vo štvrtok vybral Susan Riceovú, ktorá bola poradkyňou bývalého prezidenta Baracka Obamu pre národnú bezpečnosť a veľvyslankyňou USA pri OSN, za riaditeľku rady Bieleho domu pre domácu politiku. Ide o ďalšie Bidenovo vymenovanie do svojej administratívy, ktorú si urýchlene zostavuje.
  • ALŽÍR – Povstalecké hnutie Polisario vo štvrtok odsúdilo skutočnosť, že americký prezident Donald Trump súhlasil s uznaním nároku Maroka na kontrolu sporného regiónu Západná Sahara. Trump, ktorého mandát končí v januári, vo štvrtok oznámil, že Maroko nastolilo diplomatické vzťahy s Izraelom. Biely dom tiež oznámil, že Trump telefonicky hovoril s marockým kráľom Muhammadom VI., pričom americký prezident „uznal marockú suverenitu nad celým územím Západnej Sahary“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *