Súhrn medzinárodného spravodajstva – 11. januára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

WASHINGTON – Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v nedeľu oznámila, že snemovňa je pripravená začať druhý proces ústavnej obžaloby (impeachmentu) prezidenta Donalda Trumpa. Demokratická politička zdôraznila potrebu konať naliehavo, pretože Trump je podľa nej hrozbou pre americkú ústavu i demokraciu. Snemovňa ešte predtým vyzve viceprezidenta Mikea Pencea a vládny kabinet, aby odvolali Trumpa na základe 25. dodatku ústavy USA. Ten umožňuje kabinetnej väčšine odvolať prezidenta, ak ho považuje za neschopného vykonávať svoje povinnosti.

PEKING – Skupina desiatich vedcov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pricestuje do Číny s cieľom skúmať pôvod koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý vyvolal celosvetovú pandémiu, tento štvrtok. Oznámila to v pondelok čínska Národná zdravotnícka komisia. Misia WHO sa mala pôvodne začať ešte minulý týždeň, jej členom však načas nevydali vstupné víza.

WASHINGTON – Novozvolený prezident USA Joe Biden dostane v pondelok druhú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19, oznámila v nedeľu jeho kancelária. Stane sa tak tri týždne po tom, ako jeho zaočkovanie prvou dávkou vysielali naživo v televízii s cieľom posilniť dôveru verejnosti voči vakcíne.

WASHINGTON – Bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger prirovnal v nedeľu dav, ktorý zaútočil na sídlo amerického Kongresu, k nacistom a prezidenta Donalda Trumpa označil za neúspešného lídra, ktorý „sa zapíše do dejín ako najhorší prezident“. Informovala o tom agentúra AP.

ŠANGHAJ – Pevninská Čína zaznamenala najväčší denný nárast prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19 za viac ako päť mesiacov. Oznámili to v pondelok tamojšie zdravotnícke úrady v čase, keď sa naďalej zvyšujú počty nových infikovaných v provincii Che-pej obklopujúcej metropolu Peking, informovala agentúra Reuters.

SOUL/PCHJONGJANG – Severokórejský vodca Kim Čong-un dostal nový stranícky titul – generálny tajomník Kórejskej strany práce – a zaujal tak post, ktorý v minulosti zastával jeho otec, oznámili v pondelok štátne médiá. Analytici to považujú za krok na posilnenie jeho autority, píše agentúra AFP.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *