Súhrn medzinárodného spravodajstva – 12. decembra

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

WASHINGTON – Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v piatok definitívne schválil núdzové použitie vakcíny proti novému koronavírusu, ktorú vyvinuli spoločnosti Pfizer a BioNTech. Spojené štáty sa tak stali v poradí piatou krajinou sveta, ktorá dala zelenú použitiu tejto očkovacej látky: po Británii, Kanade,  Bahrajne a Mexiku. Očkovanie v USA by sa malo začať už v najbližších dňoch, ako prví vakcínu dostanú zdravotníci a obyvatelia domovov sociálnych služieb.

      WASHINGTON – Najvyšší súd USA sa odmietol zaoberať žiadosťou štátu Texas o anulovanie výsledkov novembrových prezidentských volieb, v ktorých republikána Donalda Trumpa s výrazným náskokom porazil demokrat Joe Biden. Sťažnosť tradične republikánskeho Texasu sa konkrétne týkala výsledkov v štyroch kľúčových amerických štátoch – v Michigane, Georgii, Pensylvánii a Wisconsine -, v ktorých zvíťazil Biden.

      VIEDEŇ – Rakúski zamestnanci najviac ohrození ochorením COVID-19 sa budú musieť od januára každé dva týždne testovať. Oznámil to v piatok večer rakúsky kancelár Sebastian Kurz, podľa ktorého budú musieť takéto testovanie podstupovať učitelia a pracovníci v sektore služieb, ktorí sú v blízkom kontakte s klientmi, ako sú kaderníčky či maséri.

      LONDÝN – Štyri hliadkovacie lode britských námorných síl budú od 1. januára pripravené chrániť rybolovné vody Spojeného kráľovstva v prípade, ak sa nepodarí uzavrieť dohodu o pobrexitových vzťahoch s EÚ. Plavidlá budú mať právomoc zastaviť, skontrolovať a zadržať všetky rybárske lode z Európskej únie operujúce vo vnútri exkluzívnej britskej ekonomickej zóny (EEZ).

      BALTIMORE – Novým koronavírusom sa vo svete nakazilo už viac ako 70 miliónov ľudí. Vyplýva to z údajov, ktoré v piatok večer zverejnila americká Univerzita Johnsa Hopkinsa (JHU), ktorá monitoruje priebeh súčasnej pandémie. Na komplikácie súvisiace s koronavírusovým ochorením COVID-19 zomrelo po celom svete už takmer 1,6 milióna ľudí.

      NEW YORK – Najmenej šesť ľudí utrpelo v piatok zranenia, keď vodička vrazila autom do davu demonštrantov v centre newyorského obvodu Manhattan. Zranení, ktorých previezli do nemocníc, nie sú v ohrození života.

      TEHERÁN – Iránske úrady popravili novinára Rúholláha Zama, ktorý bol dôležitou postavou protivládnych protestov v Iráne v roku 2017. K poprave obesením došlo v sobotu ráno, len niekoľko dní po tom, ako trest smrti pre novinára potvrdil iránsky Najvyšší súd.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *