Súhrn medzinárodného spravodajstva – 14. januára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

AMSTERDAM – Holandská vláda zažíva škandál, ktorý môže viesť k jej pádu. Úrady mylne obvinili tisíce rodičov z neoprávneného poberania prídavkov na deti a požadovali ich splatenie, v dôsledku čoho sa niektoré rodiny zadlžili. Vládny kabinet sa bude prípadom zaoberať v piatok. Premiér Mark Rutte nevylúčil, že rozpustí vládu.

WASHINGTON – Dosluhujúci americký prezident Donald Trump v krátkom videu vyzval Američanov, aby boli „jednotní“ a vyhli sa násiliu. Ide o prvé video, ktoré Trump zverejnil po tom, čo členovia Snemovne reprezentantov Kongresu USA v stredu popoludní miestneho času schválili návrh na ústavnú žalobu (impeachmentu) voči jeho osobe za „podnecovanie povstania“ v súvislosti s minulotýždňovým útokom jeho podporovateľov na budovu Kapitolu.

WASHINGTON – Novozvolený americký prezident Joe Biden v stredu vyzval Senát, aby sa zameral na priority v rámci svojej agendy, aj keď sa zaoberá ústavnou žalobou (impeachmentom) prezidenta Donalda Trumpa. „Dúfam, že lídri Senátu nájdu spôsob, ako sa zaoberať ústavnými povinnosťami v oblasti impeachmentu a zároveň aj ďalšími naliehavými záležitosťami tejto krajiny,“ uviedol Biden.

WASHINGTON – Demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová v stredu podpísala ústavnú žalobu (impeachment) na dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stalo sa tak krátko po tom, čo Snemovňa podanie obžaloby schválila.

WASHINGTON – Líder republikánskej väčšiny v americkom Senáte Mitch McConnell v stredu vyhlásil, že neexistuje reálna „šanca“, že by v druhej komore Kongresu prebehol „spravodlivý a vážny“ proces s dosluhujúcim americkým prezidentom Donaldom Trumpom na základe ústavnej žaloby (impeachmentu) ešte pred jeho odchodom z funkcie.

JERUZALEM – Jeruzalemské úrady v stredu predbežne odobrili umiestnenie nového amerického veľvyslanectva v tomto meste. Na Twitteri to oznámila námestníčka starostu Jeruzalema Fleur Hassanová-Nahoumová s tým, že návrh schválil mestský výbor pre výstavbu a plánovanie.

PEKING – Skupina desiatich vedcov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pricestovala vo štvrtok do Číny s cieľom skúmať pôvod koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý vyvolal celosvetovú pandémiu. Do krajiny prišli v deň, keď čínska Národná zdravotnícka komisia informovala, že v krajine po ôsmich mesiacoch zaznamenali prvé úmrtie súvisiace s chorobou COVID-19.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *