Súhrn medzinárodného spravodajstva – 17. decembra

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom
  • PARÍŽ – Francúzsky odvolací súd v stredu odmietol vydať Španielsku bývalú vodkyňu separatistickej skupiny Baskicko a jeho sloboda (ETA) s tým, že jej zásadné priznanie týkajúce sa útoku z roku 1996 bolo možno získané mučením. Španielsko je presvedčené, že Iratxe Sorzábalová Díazová bola jedným z hlavných vodcov medzičasom rozpustenej ETA počas jej štyri desaťročia trvajúcej kampane za baskickú nezávislosť.
  • ŽENEVA – Bývalý švajčiarsky prezident Flavio Cotti, ktorý slúžil aj ako minister vnútra a zahraničných vecí, zomrel vo veku 81 rokov. Jeho úmrtie dávajú médiá do súvislosti s ochorením COVID-19. Podľa miestneho denníka v taliansky hovoriacom švajčiarskom regióne Ticino, ktorý ako prvý informoval o Cottiho úmrtí, exprezident zomrel v nemocnici v meste Locarno „po komplikáciách súvisiacich s koronavírusom“.
  • PARÍŽ – Francúzske colné úrady v stredu informovali, že sa im podarilo zaistiť vyše 27.000 historických artefaktov nevyčísliteľnej hodnoty. Sú medzi nimi napríklad náramky z doby bronzovej či mince z obdobia Rímskej ríše. Tisíce vzácnych predmetov tajne nazhromaždil na východe Francúzska jediný muž. Skonfiškovanie dovedna 27.400 artefaktov bolo výsledkom jednoročného vyšetrovania,.
  • ADDIS ABEBA – Do etiópskeho regiónu Tigraj začali prichádzať humanitárne konvoje po tom, ako bola táto odbojná oblasť začiatkom novembra odrezaná od sveta vládnymi silami. Boje zmietajú túto oblasť na severe krajiny odvtedy, ako premiér Abiy Ahmed spustil vojenskú operáciu zameranú na miestnu vládnucu stranu – Tigrajský ľudový oslobodenecký front (TPLF).
  • PRAHA – Český prezident Miloš Zeman v stredu udelil milosť odsúdenému mužovi, ktorý zachránil život topiacej sa žene. Zeman sa k tomuto kroku rozhodol z humanitárnych dôvodov, i keď omilostený muž nespĺňa podmienky, ktoré si prezident v minulosti stanovil, pretože muž nie je vo vážnom zdravotnom stave. Zeman dosiaľ udelil celkovo 17 milostí. Tou najkontroverznejšou zostáva omilostenie Jiřího Kajínka.
  • WASHINGTON – Spojené štáty zaznamenali v stredu rekordný počet prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19, ako aj rekordný počet súvisiacich úmrtí za uplynulých 24 hodín. Podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa (JHU) pribudlo za jediný deň 250.000 prípadov nákazy, pričom ochoreniu za rovnaký časový úsek podľahlo vyše 3700 ľudí. Krajina už viac než mesiac eviduje výrazný nárast počtu infekcií.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *