Súhrn medzinárodného spravodajstva – 18. decembra

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


WASHINGTON – Komisia nezávislých odborníkov amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválila vo štvrtok už druhú vakcínu proti ochoreniu COVID-19, a to od spoločnosti Moderna. Otvára to cestu ku konečnému rozhodnutiu samotného FDA o tom, či je očkovacia látka od Moderny vhodná na núdzové použitie – rozhodnutie FDA padne 18. decembra. Prvých šesť miliónov dávok by sa v prípade schválenia vakcíny mohlo začať vyskladňovať pre Američanov už tento víkend.

PARÍŽ – Približne po roku trvania pandémie je jasné, že nový koronavírus je horší než sezónna chrípka, a štúdia zverejnená v piatok informuje, o koľko je horšia, píše agentúra AFP. Údaje ukazujú, že smrtnosť medzi pacientmi s ochorením COVID-19 je takmer trikrát vyššia. Výskum, založený na francúzskych celoštátnych údajoch a zverejnený v časopise The Lancet Respiratory Medicine, odhalil, že medzi ľuďmi s COVID-19 je zaznamenávaný čoraz ťažší priebeh ochorenia.

BELFAST – Severné Írsko zavádza šesťtýždňový lockdown (zatvorenie krajiny) od Druhého sviatku vianočného, teda od 26. decembra. Dôvodom je preťaženosť verejného zdravotného systému, pretože počet nakazených koronavírusom rastie. Prvý týždeň budú platiť najprísnejšie pravidlá, pričom zakázané budú športové podujatia a povolené obchody budú musieť zatvoriť o 20.00 h.

ADDIS ABEBA – Farmaceutické spoločnosti by mali vakcíny proti koronavírusu africkým štátom predávať za znížené ceny a umožniť im, aby ich vyprodukovali na svojom území, čím sa zníži cena nákladov. Vo štvrtok sa tak vyjadril šéf afrického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) John Nkengasong, informovala agentúra Reuters.

RIO DE JANEIRO – Brazílsky najvyšší súd vo štvrtok oznámil, že očkovanie proti koronavírusu môže byť povinné. Zasadil tak úder vznikajúcemu protivakcinačnému hnutiu v krajine. Súd však tiež vyhlásil, že úrady nesmú Brazílčanov zaočkovať proti ich vôli. Toto súdne rozhodnutie otvára cestu vládam jednotlivých brazílskych štátov a mestským radniciam, aby schválili zákony zavádzajúce pokuty alebo reštriktívne opatrenia voči každému, kto odmietne očkovaciu látku.

HELSINKI/RÍM – Fínska kultúra saunovania, česká tradícia výroby vianočných ozdôb z fúkaných sklenených perličiek, ale tiež umelecká výroba sklenených korálikov, typická pre Taliansko a Francúzsko, sa vo štvrtok stali novými položkami na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *