Súhrn medzinárodného spravodajstva – 27. decembra – 6.30

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump po spore s Kongresom napokon v nedeľu podpísal zákon o pomoci pre podniky a občanov USA postihnutých koronavírusovou pandémiou. Vstup tohto zákona do platnosti tiež zabráni zastaveniu financovania federálnych inštitúcií, tzv. shutdownu. Kongresmani prijali zákon minulý štvrtok, Trump ho však následne odmietol s požiadavkou na značné zvýšenie priameho jednorazového príspevku pre väčšinu Američanov, čo odmietali jeho republikáni.

NASHVILLE – Muž, ktorý bol podľa amerických vyšetrovateľov zodpovedný za piatkový mohutný výbuch v meste Nashville v štáte Tennessee, zomrel pri tejto explózii. Konal zrejme sám, oznámili v nedeľu federálne úrady. Vyšetrovatelia spojili muža, ktorého identifikovali ako Anthony Quinn Warner, s výbuchom pomocou vzoriek DNA. Motív činu sa im však zatiaľ nepodarilo odhaliť.

SOUL – Prípady nákazy novou mutáciou koronavírusu objavenej v Británii potvrdili aj v Južnej Kórei. Ako v pondelok oznámili tamojšie zdravotnícke úrady, infikovanými sú traja juhokórejskí občania, ktorí sa vrátili zo Spojeného kráľovstva minulý týždeň – deň pred tým, ako Soul zastavil leteckú dopravu s Britániou.

ŠANGHAJ – Čínsku občiansku novinárku Čang Čan odsúdili v pondelok na štyri roky väzenia za spravodajstvo z mesta Wu-chan, považovaného za ohnisko pandémie nového koronavírusu, počas prvotných fáz šírenia nákazy. Verdikt voči 37-ročnej bývalej právničke vyniesli po krátkom pojednávaní v Šanghaji, povedal novinárom jej obhajca.

BEJRÚT – Vodca libanonského militantného hnutia Hizballáh v nedeľu vyhlásil, že jeho skupina má v súčasnosti dvojnásobne viac presne navádzaných rakiet ako pred rokom, pričom Izrael neuspel v snahách zabrániť jej získať ich. Hasan Nasralláh tiež vyhlásil, že Hizballáh je schopný zasiahnuť akékoľvek miesto v Izraeli.

SANTIAGO – Silné zemetrasenie nastalo v nedeľu pri južnom pobreží Čile. Otrasy pocítili obyvatelia viacerých miest v juhoamerickej krajine, správy o škodách sa však zatiaľ neobjavili. Podľa americkej geologickej služby USGS malo zemetrasenie magnitúdu 6,8.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *