Súhrn medzinárodného spravodajstva – 27. januára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

PARÍŽ – Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom po celom svete prekročil v utorok hranicu 100 miliónov. Ukázal to vlastný výpočet tlačovej agentúry AFP. Koronavírusom sa od začiatku pandémie nakazilo celkovo 100.010.798 ľudí. Ochorenie COVID-19 si vyžiadalo vo svete celkovo najmenej 2.151.242 ľudských životov.

PARÍŽ – Generálny riaditeľ spoločnosti AstraZeneca Pascal Soriot v utorok vyhlásil, že firma nepredáva vakcíny objednané Európskou úniou iným krajinám kvôli zisku. Soriot tak reagoval na hnev lídrov EÚ, ktorý vyvolalo meškanie dodávok vakcíny. Britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca minulý týždeň pripustila, že nesplní zmluvné záväzky týkajúce sa dodávok do EÚ a dôvodom sú problémy s výrobou vakcíny.

PARÍŽ – Francúzsky farmaceutický výrobca Sanofi ponúkol spoločnostiam Pfizer a BioNtech pomoc pri napĺňaní a balení ampuliek s ich vakcínou proti koronavírusu. V utorok to oznámil výkonný riaditeľ firmy Sanofi Paul Hudson. „Produkty dodané spoločnosťami Pfizer a BioNTech budeme baliť v našej továrni v (nemeckom) Frankfurte nad Mohanom, začneme v júli,“ uviedol pre denník Le Figaro generálny riaditeľ Sanofi. Hudson dodal, že Sanofi bude schopná dodať Európskej únii do konca roka vyše 100 miliónov dávok vakcíny, časť pôjde do Francúzska.

WASHINGTON – Americký prezident Joe Biden v utorok oznámil, že Spojené štáty kupujú ďalších 100 miliónov dávok z každej z dvoch schválených vakcín proti koronavírusu a majú byť dodané v lete. Vláda očakáva, že bude môcť doručiť dostatok dvojdávkových vakcín jednotlivým štátom, aby bolo do konca leta úplne zaočkovaných 300 miliónov ľudí.

WASHINGTON – Americký prezident Joe Biden podpísal v utorok sériu výkonných nariadení zameraných na podporu rasovej rovnosti v USA. Biden v rozhovore s novinármi okrem iného prisľúbil, že bude riešiť rasizmus vo federálnej bytovej politike, vylepší zákon o hlasovacích právach a ukončí využívanie súkromných väzenských zariadení. Biden sa takto snaží bojovať proti následkom systematického rasizmu. V USA sú za mrežami vyše dva milióny osôb, pričom neúmerne veľký počet tvoria ľudia, ktorí nie sú belosi.

WASHINGTON – Nová americká viceprezidentka Kamala Harrisová dostala v utorok druhú dávku očkovacej látky proti koronavírusu. Harrisovej vpichli dávku v Národnom inštitúte zdravia (NIH). Očkovanie bolo podľa nej „pomerne bezbolestné“. Harrisová aj prezident Joe Biden sa dali zaočkovať v živom televíznom vysielaní, aby pomohli zmierniť odpor verejnosti proti vakcínam a uistili Američanov, že sú bezpečné.

NEW YORK – Prvé inaugurácie amerických prezidentov Ronalda Reagana a Baracka Obamu boli jediné, ktoré u televíznych divákov za posledných 40 rokov prekonali v popularite inauguráciu Joea Bidena. Spoločnosť Nielsen uviedla, že Bidenovu inauguráciu sledovalo minulú stredu na 17 televíznych staniciach 33,8 milióna ľudí. Reaganova slávnosť v roku 1981 prilákala 41,8 milióna divákov a Obamovu inauguráciu si v roku 2009 pozrelo v televízii 37,8 milióna ľudí.

DOVER – Bývalá americká spoločnosť filmového producenta Harveyho Weinsteina, odsúdeného za znásilnenie a sexuálne napadnutie, bude musieť svojim obetiam vyplatiť sumu vo výške 17 miliónov dolárov (takmer 14 miliónov eur). Rozhodol o tom súd v americkom štáte Delaware.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *