Súhrn medzinárodného spravodajstva – 29. decembra – 06.30

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

PRAHA – Český premiér Andrej Babiš v pondelok oznámil, že žiada, aby Európska komisia schválila použitie šiestich dávok z jednej ampuly vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech, a nielen piatich dávok. Babiš poukázal na to, že liekové agentúry v USA a Izraeli tento postup už odsúhlasili, takže výťažnosť očkovacej látky je tam o pätinu vyšší. „Zdravotníci ma informovali, že z jednej ampuly natiahnu nie päť, ale šesť dávok. Rovnaká informácie dnes zaznela aj v Nemecku. To by znamenalo, že by Únia namiesto 300 miliónov dávok dostala 360 miliónov dávok,“ povedal premiér Babiš pre televíziu Nova, na ktorú sa odvolal portál Novinky.cz.

BERLÍN – Nemecko čelí rastúcej hrozbe útokov krajne pravicových extrémistov, ktorí odmietajú existenciu koronavírusovej pandémie a s ňou súvisiacich zdravotných rizík. V rozhovore pre denník Der Tagesspiegel to v pondelok uviedol šéf Krajinského úradu pre ochranu ústavy v Severnom Porýní-Vestfálsku Burkhard Freier, píše agentúra Reuters.

WILMINGTON – Budúci prezident USA Joe Biden v pondelok vyhlásil, že nominanti Donalda Trumpa v Pentagóne nespolupracujú pri odovzdávaní informácií v prechodnom období, a varoval, že Spojené štáty preto čelia bezpečnostným rizikám. Biden oznámil, že politickí nominanti na ministerstve obrany a na Úrade pre riadenie a rozpočet (OMB) kladú jeho ľuďom „do cesty prekážky“. „Momentálne nedostávame od odchádzajúcej administratívy všetky potrebné informácie z kľúčových oblastí národnej bezpečnosti,“ dodal Biden.

WASHINGTON – V Spojených štátoch a Mexiku sa začali klinické skúšky, ktoré majú určiť bezpečnosť a účinnosť kandidáta na vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od biotechnologickej spoločnosti Novavax. V pondelok to oznámil americký Národný inštitút zdravia (NIH). Takáto tretia fáza skúšok vakcíny, nazvanej NVX-CoV2373, prebieha aj v Spojenom kráľovstve, kde je do testov zapojených približne 15.000 dobrovoľníkov. V USA a Mexiku sa do klinických skúšok zapojí okolo 30.000 dobrovoľníkov vo veku nad 18 rokov.

SKOPJE – Pre podozrenie z prípravy teroristických útokov obvinili v Severnom Macedónsku ôsmich mužov. Polícia zadržala mužov vo veku 21 až 31 rokov ešte v nedeľu večer 27. decembra. Medzičasom bola skupina podozrivých obvinená z vytvorenia teroristickej organizácie, za čo im hrozí trest odňatia slobody do desať rokov. Polícia mužov tiež podozrieva zo sympatizovania s teroristickou organizáciu Islamský štát (IS). Jeden člen skupiny bol už dokonca raz odsúdený pre spoluprácu s touto militantnou organizáciou.

WASHINGTON – Americká Snemovňa reprezentantov v pondelok schválila opatrenie, ktoré v čase pandémie koronavírusu zvýši priamu finančnú pomoc Američanom zo 600 dolárov na 2000 dolárov. Dolná komora amerického Kongresu schválila opatrenie pomerom hlasov 275 k 134, pričom s demokratmi hlasovalo „za“ aj 44 republikánov. Opatrenie presadzoval republikánsky prezident USA Donald Trump.

ŠANGHAJ – Polícia v čínskom meste Šanghaj zadržala podozrivého z údajnej otravy 39-ročného miliardára Lin Čchiho, zakladateľa čínskej spoločnosti Yoozoo vyvíjajúcej počítačové hry. Polícia to oznámila v pondelok. Magnát Lin Čchi zomrel v nemocnici 25. decembra. Yoozoo je známa aj videohrou „Hra o tróny: Zima sa blíži“, ktorá vychádza z obľúbeného rovnomenného televízneho seriálu na motívy knižnej ságy spisovateľa Georgea R. R. Martina.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *