Súhrn medzinárodného spravodajstva – 29. januára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

BRUSEL – Šéfovia diplomacie Európskej únie a USA vo štvrtok rokovali o tom, ako počas vlády amerického prezidenta Joea Bidena „napraviť“ vzťahy medzi Bruselom a Washingtonom.

EDINGBURG – Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok počas návštevy Škótska odmietol požiadavky o uskutočnenie druhého referenda o nezávislosti v Škótsku.

BAGDAD – Iracký premiér Mustafá Kázimí vo štvrtok oznámil smrť abú Jásira Issáwího, ktorý bol v Iraku významným vodcom džihádistickej skupiny Islamský štát (IS), z ktorej po jej vojenskej porážke prežili v Iraku iba bunky v utajení.

WASHINGTON – Ministerstvo obrany Spojených štátov (Pentagón) vo štvrtok vyhlásilo, že afganské islamistické hnutie Taliban neplní záväzky v súvislosti s dohodou o prímerí, ktorú s Talibanom podpísala predchádzajúca americká vláda.

WASHINGTON – Americká farmaceutická spoločnosť Novavax vo štvrtok oznámila, že ňou vyvinutá vakcína proti ochoreniu COVID-19 preukázala v tretej fáze klinických testov v Británii účinnosť na úrovni 89,3 percenta.

WASHINGTON – Bývalý americký prezident Donald Trump podľa svojich spolupracovníkov aj naďalej plánuje zostať spojený s Republikánskou stranou a vo štvrtok absolvoval „veľmi dobré a srdečné“ stretnutie s Kevinom McCarthym – lídrom republikánov v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu.

NEW YORK – Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vo štvrtok žiadal vytvorenie celosvetových pravidiel na reguláciu sociálnych sietí ako Facebook a Twitter.

MEXIKO – Mexiko vo štvrtok zaznamenalo 18.670 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 a 1506 súvisiacich úmrtí. Mexiko v počte obetí predstihlo Indiu a posunulo sa na tretiu priečku za USA a Brazíliu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *