Súhrn medzinárodného spravodajstva – 5. januára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

KUVAJT – Saudská Arábia po viac ako troch rokoch opäť otvorí svoje pozemné a námorné hranice, ako aj vzdušný priestor s Katarom. V pondelok večer, krátko pred začiatkom summitu Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu v saudskoarabskom meste Ulá, to v štátnej televízii oznámil kuvajtský minister zahraničných vecí Ahmad Násir Muhammad Sabáh.

WASHINGTON – Za pokus o jadrové vydieranie, ktorý zlyháva, označili Spojené štáty v pondelok rozhodnutie Iránu začať s obohacovaním uránu na úroveň 20 percent. Zároveň vyjadrili dôveru Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu, že bude monitorovať všetky nové iránske jadrové aktivity a informovať o nich.

PARÍŽ – Bývalý francúzsky premiér Édouard Balladur v pondelok oznámil, že sprístupní verejnosti archívy týkajúce sa krokov jeho vlády počas genocídy v Rwande v roku 1994. Stane sa tak v apríli, keď skupina historikov predloží svoje zistenia o úlohe Francúzska počas krviprelievania v Rwande.

MADISON – Bývalý zamestnanec nemocničnej lekárne v Graftone v americkom štáte Wisconsin znehodnotil počas vianočných sviatkov dávky vakcíny proti novému koronavírusu od firmy Moderna pre viac ako 500 ľudí, pretože je presvedčený, že táto očkovacia látka spôsobí mutáciu ľudskej DNA. Povedal to počas policajného výsluchu, vyplýva z dokumentov doručených súdu.

RAMALLÁH – Známu palestínsku dídžejku Samu Abdulhádíovú prepustili v pondelok na kauciu z väzby, kam sa dostala minulý týždeň po technopárty v lokalite Nabí Músá, kde je podľa moslimskej tradície pochovaný prorok Mojžiš.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *