Súhrn medzinárodného spravodajstva – 8. decembra

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom
  • WASHINGTON – Novozvolený americký prezident Joe Biden si vybral štvorhviezdičkového armádneho generála Lloyda J. Austina za ministra obrany. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na štyri zdroje oboznámené s týmto rozhodnutím. Ak by Austina potvrdil Senát, stal by sa prvým Afroameričanom v tejto funkcii.
  • WELLINGTON – Bezpečnostné zložky na Novom Zélande sa mali pred minuloročnými útokmi na dve mešity v meste Christchurch, ktoré si vyžiadali 51 obetí, maki viac sústrediť na hrozbu pravicového terorizmu. K tomuto záveru dospela Kráľovská vyšetrovacia komisia vo svojej správe zverejnenej v utorok, v ktorej zároveň vyzvala na rozsiahle zmeny v protiteroristických operáciách.
  • KIŠIŇOV – Po protestoch desiatok tisíc ľudí zrušil v pondelok ústavný súd v Moldavsku zákon obmedzujúci právomoci nového prezidenta prijatý parlamentom 3. decembra. Námietku proti zákonu podala proeurópska strana Akcia a solidarita novej prezidentky Maie Sanduovej, ktorá zvíťazila v druhom kole volieb konanom 15. novembra.
  • TEHERÁN – Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf sa v pondelok stretol v Teheráne so svojím sýrskym rezortným partnerom Faisalom Mikdádom. Ide o Mikdá
  • PRAHA – Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok český hudobný skladateľ, klavirista a pedagóg Vadim Petrov. Skomponoval približne 1400 diel, od symfónií až po hudbu k večerníčkom vrátane príbehov o Krtkovi, vodníkovi Česílkovi, či Krkonošských rozprávok.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *