Súhrn medzinárodného spravodajstva – 8. februára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

MOSKVA – Rusko vyjadrilo prekvapenie nad výrokmi šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella, hodnotiacimi jeho návštevu v Moskve, nakoľko sa líšia od jeho predošlých vyjadrení. „Boli sme prekvapení Borrellovým hodnotením výsledkov jeho návštevy, pretože je v kontraste s vyjadreniami, ktoré prezentoval na tlačovej konferencii v Moskve,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí komentujúc príspevok, ktorý Borrell publikoval na svojom osobnom blogu po návrate z návštevy Ruska.

VADUZ – Nedeľňajšie parlamentné voľby v Lichtenštajnsku sa skončili s rozdielom iba 23 hlasov medzi dvoma hlavnými konzervatívnymi stranami pôsobiacimi v krajine. Pokroková občianska strana (FBP), ako aj Vlastenecká únia (VU) získali vo voľbách 35.9 percent, pričom víťazom volieb sa so spomínaným tesným náskokom stala VU.

ATÉNY – Grécka vláda musela odvracať kritiku po tom, ako internet obletela fotografia premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, užívajúceho si obed na vzdialenom ostrove v spoločnosti asi 30 ľudí napriek zákazu zhromažďovania. Podľa fotografie, ktorá sa čoskoro na sociálnych sieťach stala virálom, sa Mitsotakis v sobotu stretol s približne 30 ľuďmi v dome poslanca vládnej strany Christodoulosa Stefanadisa na ostrove Ikaria.

WASHINGTON – Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena tento týždeň oznámi úmysel USA znovu sa angažovať v Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC), z ktorej USA takmer pred 3 rokmi vystúpili. Toto rozhodnutie zvráti ďalší odklon od multilaterálnych organizácií a dohôd počas éry prezidenta Donalda Trumpa.

JOHANNESBURG – Juhoafrická republika pozastavila plány na očkovanie svojich zdravotníckych pracovníkov v prvej línii vakcínou od konzorcia AstraZeneca/Oxford po tom, čo klinická štúdia ukázala, že táto vakcína nezabráni miernemu a stredne závažnému priebehu choroby COVID-19 pri variante vírusu, ktorý je v tejto krajine dominantný.

RÍM – Vo veku 97 rokov zomrel taliansky kameraman Giuseppe Rotunno, ktorý nakrúcal s režisérmi ako Federico Fellini, Luchino Visconti či Sydney Pollack. Za prácu vo filme All That Jazz získal v roku 1980 aj nomináciu na prestížnu cenu Oscar.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *