Súhrn medzinárodného spravodajstva – 8. februára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


MOSKVA – Rusko vyjadrilo prekvapenie nad výrokmi šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella, hodnotiacimi jeho návštevu v Moskve, nakoľko sa líšia od jeho predošlých vyjadrení. „Boli sme prekvapení Borrellovým hodnotením výsledkov jeho návštevy, pretože je v kontraste s vyjadreniami, ktoré prezentoval na tlačovej konferencii v Moskve,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí komentujúc príspevok, ktorý Borrell publikoval na svojom osobnom blogu po návrate z návštevy Ruska.

VADUZ – Nedeľňajšie parlamentné voľby v Lichtenštajnsku sa skončili s rozdielom iba 23 hlasov medzi dvoma hlavnými konzervatívnymi stranami pôsobiacimi v krajine. Pokroková občianska strana (FBP), ako aj Vlastenecká únia (VU) získali vo voľbách 35.9 percent, pričom víťazom volieb sa so spomínaným tesným náskokom stala VU.

ATÉNY – Grécka vláda musela odvracať kritiku po tom, ako internet obletela fotografia premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, užívajúceho si obed na vzdialenom ostrove v spoločnosti asi 30 ľudí napriek zákazu zhromažďovania. Podľa fotografie, ktorá sa čoskoro na sociálnych sieťach stala virálom, sa Mitsotakis v sobotu stretol s približne 30 ľuďmi v dome poslanca vládnej strany Christodoulosa Stefanadisa na ostrove Ikaria.

WASHINGTON – Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena tento týždeň oznámi úmysel USA znovu sa angažovať v Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC), z ktorej USA takmer pred 3 rokmi vystúpili. Toto rozhodnutie zvráti ďalší odklon od multilaterálnych organizácií a dohôd počas éry prezidenta Donalda Trumpa.

JOHANNESBURG – Juhoafrická republika pozastavila plány na očkovanie svojich zdravotníckych pracovníkov v prvej línii vakcínou od konzorcia AstraZeneca/Oxford po tom, čo klinická štúdia ukázala, že táto vakcína nezabráni miernemu a stredne závažnému priebehu choroby COVID-19 pri variante vírusu, ktorý je v tejto krajine dominantný.

RÍM – Vo veku 97 rokov zomrel taliansky kameraman Giuseppe Rotunno, ktorý nakrúcal s režisérmi ako Federico Fellini, Luchino Visconti či Sydney Pollack. Za prácu vo filme All That Jazz získal v roku 1980 aj nomináciu na prestížnu cenu Oscar.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *