Súhrn medzinárodného spravodajstva – 8. januára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump v piatok na sociálnej sieti Twitter zverejnil nové dvojminútové video a odsúdil v ňom násilnosti, ku ktorým došlo v stredu v komplexe Kapitolu vo Washingtone. Ide o prvý tvít, ktorý Trump zverejnil po tom, ako ho mal niekoľko hodín zablokovaný pre porušovanie pravidiel komunity.

WASHINGTON – Americká ministerka školstva Betsy DeVosová v piatok oznámila, že podáva demisiu. Ako informoval denník Wall Street Journal, ministerka v liste prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi napísala, že zlomovým bodom pre jej rozhodovanie bol stredajší útok demonštrantov na Kapitol.

WASHINGTON – Úradujúci prokurátor dištriktu Kolumbia Michael Sherwin vo štvrtok nevylúčil, že v súvislosti so stredajšími násilnosťami v Kapitole bude obvinený aj úradujúci prezident USA Donald Trump. V rozhovore pre televíziu CNBC Sherwin spresnil, že vyšetrovatelia analyzujú konanie „všetkých aktérov“ násilností pred Kapitolom i neoprávneného prieniku do budovy, kde sa v tom čase práve konalo spoločné zasadnutie oboch komôr Kongresu, ktoré malo v programe potvrdenie výsledkov prezidentských volieb z 3. novembra.

JAKARTA – Radikálneho duchovného a islamistu, ktorý je spájaný s bombovými útokmi na Bali, prepustili v piatok z väzenia. Podľa agentúry AFP o tom v piatok informovali indonézske úrady, ktoré takto vyvolali hnev preživších a pozostalých po obetiach útokov spred 20 rokov.

SOUL/TOKIO – Juhokórejský súd v piatok nariadil japonskej vláde vyplatiť odškodnenie 12 sexuálnym otrokyniam z čias druhej svetovej vojny alebo ich rodinám. Ako uviedla agentúra AFP, ide o bezprecedentné rozhodnutie, ktoré okamžite vyvolalo protesty Tokia. Okresný súd v Soule v piatok rozhodol, že Japonsko by malo obetiam vyplatiť po 100 miliónov wonov (po 74.000 eur).

NEW YORK – Čína v piatok pohrozila Spojeným štátom, že „draho zaplatia“ za to, ak veľvyslankyňa USA pri OSN Kelly Craftová v nasledujúcich dňoch vykoná plánovanú cestu na Taiwan. „USA zaplatia za svoje nesprávne kroky vysokú cenu,“ uvádza sa podľa agentúry AFP vo vyhlásení čínskej misie pri OSN.

RIO DE JANEIRO – Počet úmrtí v dôsledku nákazy novým typom koronavírusu už v Brazílii presiahol hranicu 200.000. Podľa agentúry AFP to vyplýva z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnilo ministerstvo zdravotníctva tejto juhoamerickej republiky.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *