Súhrn medzinárodného spravodajstva – 9. decembra

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


  • PARÍŽ – Päť ľudí prišlo o život po páde vrtuľníka, ktorý sa v utorok večer zrútil v departmente Savojsko vo francúzskych Alpách. Jedna ďalšia osoba je v dôsledku nehody v kritickom stave. Oznámil to francúzsky prezident Emmanuel Macron. Pri nehode zahynuli traja členovia súkromnej spoločnosti SAF, ktorá sa špecializuje na záchranné akcie a evakuáciu z lyžiarskych oblastí. Zahynuli aj dvaja ľudia z alpského tímu záchranárov, ktorí im pri akcii pomáhali.
  • WASHINGTON – Najvyšší súd USA zamietol v utorok posledný pokus republikánov o zvrátenie výsledkov prezidentských volieb z 3. novembra v štáte Pensylvánia, v ktorom zvíťazil demokratický kandidát Joe Biden. Súd zamietol žiadosť kongresmana Mikea Kellyho a ďalších republikánov, ktorí chceli dosiahnuť zneplatnenie väčšiny z približne 2,6 milióna korešpondenčne odovzdaných hlasov. Tvrdili pritom, že tak rozsiahle hlasovanie poštou nebolo v súlade so zákonmi tohto štátu.
  • WASHINGTON – Novozvolený americký prezident Joe Biden v utorok potvrdil, že sa na post ministra obrany chystá nominovať armádneho generála vo výslužbe Lloyda J. Austina. V prípade odobrenia zo strany Senátu by sa Austin stal prvým Afroameričanom v takejto funkcii. Ako kandidáta na post šéfa Pentagónu ho Biden oficiálne nominuje v stredu na podujatí v meste Wilmington.
  • WASHINGTON – Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila v utorok drvivou väčšinou hlasov rozsiahly návrh zákona o obrane a výdavkoch na ňu. Stalo sa tak napriek vyhrážkam dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa, ktorý avizoval, že legislatívu bude vetovať. Návrh zákona o národnej obrane (NDAA) odhlasovala Snemovňa pomerom hlasov 335:78. Okrem demokratov, ktorí majú v Snemovni väčšinu, ho však podporili aj viacerí republikáni.
  • PARÍŽ – Francúzska polícia zadržala ďalších päť osôb v súvislosti s októbrovou brutálnou vraždou stredoškolského učiteľa dejepisu a zemepisu Samuel Paty. Päticu podozrivých vo veku 18 až 21 rokov zadržali pri Paríži. Údajne ide o osoby čečenského pôvodu, ktoré boli v telefonickom kontakte s Patyho vrahom.
  • COTTBUS – Nemecká polícia zaznamenala od septembra už približne 200.000 incidentov, pri ktorých ľudia porušili povinnosť nosenia rúšok na tvár vo vlakoch či na železničných staniciach. Polícia však taktiež zdôraznila, že väčšina vlakových pasažierov nariadenie dodržiava.
  • ŽENEVA – Švajčiarska vláda v utorok vyhlásila, že chce v krajine od soboty zaviesť celoplošné opatrenia, vrátanie zatvorenia prevádzok a reštaurácií od 19.00 hodiny, keďže epidémia koronavírusu sa rapídne zhoršuje. V prípade, že sa ani potom situácia rýchlo nezlepší, by Švajčiarsko mohlo dokonca zaviesť aj úplný lockdown

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *