ŠÚSR: Októbrový prepad stavebníctva bol najvyšší za posledných 12 rokov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 10. decembra (TASR) – Stavebná produkcia aj v októbri zápasila s hlbokým poklesom, prepad bol najvyšší za posledných 12 rokov. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V októbri tohto roka boli medziročne výkony stavebníctva nižšie o 23,6 %.

„Ide o najvyšší pokles v tomto roku a zároveň najhorší výsledok od januára 2009, keď po finančnej kríze nastupovala kríza v stavebníctve. Vtedy stavebná produkcia klesla o 25,6 %,“ pripomenuli štatistici.

Ako dodali, stavebníctvo na Slovensku čelilo od júna do septembra tohto roka prepadu, ktorý patril k najväčším spomedzi všetkých krajín EÚ, a situácia sa nezlepšila ani v októbri. Celkový objem stavebnej produkcie v októbri 2020 dosiahol 486,1 milióna eur, čo je o 135 miliónov eur menej ako pred rokom.

Podľa dát úradu sa prehĺbil najmä prepad na domácom trhu, jeho tempo sa zrýchľuje už tretí mesiac po sebe, v októbri dosiahol 25,2 %. „V rámci domáceho trhu boli v medziročnom poklese obe zložky, nová výstavba vrátane rekonštrukcií a modernizácií o viac ako 25 % a opravy a údržba o 22,9 %,“ spresnili štatistici. Tempo poklesu v opravách a údržbe oproti septembru sa však zmiernilo. Celkovo práce na domácich stavbách tvorili až 91,6 % stavebnej produkcie SR. Približne dve tretiny predstavovala nová výstavba, zvyšok tvorili najmä práce na opravách a údržbe.

Z hľadiska výrobného zamerania sa objem prác v porovnaní s októbrom 2019 znížil na budovách o 23,8 % a na inžinierskych stavbách o 27,4 %.

Znížila sa tiež produkcia realizovaná v zahraničí, medziročne klesla o 1,6 % na 40,7 milióna eur. Z celkového objemu stavebnej produkcie však práce v zahraničí tvorili len 8,4 %.

Ako zhrnuli štatistici, za desať mesiacov roku 2020 dosiahla stavebná produkcia 4,2 miliardy eur a oproti rovnakému obdobiu roka 2019 tak bola nižšia o 13 %. Stavebné práce slovenských stavebných firiem na domácom trhu medziročne klesli o 14,2 %, zvýšila sa však ich aktivita v zahraničí, oproti rovnakému obdobiu minulého roka bola vyššia o 5,4 %. V štruktúre tuzemskej produkcie bola rozhodujúca nová výstavba, vrátane modernizácií a rekonštrukcií sa v porovnaní s minulým rokom znížila o 14,4 %, opravy a údržba klesli o 15,6 %.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *