ŠÚSR: V októbri sa počet hostí v ubytovacích zariadeniach prepadol o takmer 80 %

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 22. decembra (TASR) – Jeseň prudko zvýšila prepad počtu hostí v slovenských ubytovacích zariadeniach. V októbri ich bolo medziročne menej o takmer 80 %. Informoval o tom v utorok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Jediný ukazovateľ s pozitívnym trendom v októbri bol priemerný počet prenocovaní. Dôvodom boli kúpeľné pobyty najmä domácich turistov.

Celkovo sa v slovenských hoteloch a penziónoch v októbri ubytovalo len 119.000 návštevníkov. „Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach celkovo viac ako 450.000 nocí, medziročne bol ich počet nižší o takmer 70 %,“ dodali štatistici s tým, že minulý rok v októbri dosiahol počet návštevníkov takmer 600.000 osôb a 1,5 milióna prenocovaní.

Ako dodali štatistici, návštevnosť tvorili najmä domáci turisti, ktorí predstavovali až 84 zo 100 ubytovaných. „Aj ich počet sa však oproti vlaňajšku prudko znížil. Spomedzi ôsmich krajov iba jediný, Žilinský kraj, zaznamenal v októbri pokles menší ako 70 %,“ vyčíslil úrad.

Poklesom návštevníkov v októbri utrpel najmä západ Slovenska (o 83 %). Tradične najnavštevovanejšie oblasti – Žilinský a Prešovský kraj – evidovali celkovo len viac ako 51.000 návštevníkov.

Naďalej pretrvávala nízka návštevnosť cudzincov, slovenské ubytovacie zariadenia ich evidovali v októbri necelých 19.000. V rovnakom období minulého roka ich bolo takmer 11-násobne viac, ich počet presiahol 206.000.

Negatívny dosah bol podľa štatistov najviditeľnejší, ako aj po minulé mesiace, v Bratislavskom kraji, v ktorom bola celková návštevnosť medziročne nižšia až o 85 %. Počet zahraničných hostí klesol dokonca až o viac ako 92,2 %. Samotné mesto Bratislava bolo na tom rovnako zle.

Košice v októbri taktiež trpeli poklesom najmä zahraničnej návštevnosti (o takmer 88 %). Celková návštevnosť Košíc bola v medziročnom porovnaní nižšia o 75,4 %.

Výraznejšie sa však v októbri 2020 predĺžila dĺžka pobytov, medziročne vzrástla v priemere z 2,5 na 3,8 noci, a to vďaka návštevnosti v kúpeľných mestách, vyzdvihli štatistici. Aj počet hostí v okresoch, v ktorých sa kúpele nachádzajú, klesol výrazne, ale o niečo menej, ako bol slovenský priemer. Vplyvom kúpeľnej návštevnosti sa najvýznamnejšie zvýšil priemerný počet prenocovaní v Trenčianskom kraji z 3,6 na 7,2 noci. Na území tohto kraja ležia kúpeľné mestá Bojnice a Trenčianske Teplice. Rovnako aj kapacity izieb boli v tomto regióne v októbri využité najviac, a to takmer na 30 %.

Podobne návštevnosť v Piešťanoch, Smrdákoch, Turčianskych Tepliciach, Bardejove a aj v Krupine zvýšila priemerné dĺžky prenocovaní v okresoch aj krajoch, na území ktorých sa nachádzajú.

„Za desať mesiacov roku 2020 sa v zariadeniach cestovného ruchu ubytovali viac ako 3 milióny návštevníkov, čo predstavovalo medziročný pokles o viac ako 44 %,“ zhrnuli štatistici. Medziročne sa počet domácich návštevníkov za desať mesiacov znížil o viac ako tretinu a počet cudzincov o viac ako 61 %.

Podľa posledných údajov k októbru 2020 slúžilo cestovnému ruchu celkovo 4333 ubytovacích zariadení. K dispozícii bolo 69.500 izieb a 182.000 lôžok. Počet izieb v porovnaní s októbrom 2019 klesol o 1200 (o 1,8 %) a počet lôžok o 3800 (o 2 %).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *