Svet je v kríze, ale Amnesty International má neuveriteľné problémy

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Londýn 7. mája (TASR) – Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) má na budúci týždeň oznámiť, že sa rozhodla väznenému ruskému opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému vrátiť štatút „väzňa svedomia“, ktorý mu koncom februára odobrala. Povedal to popredný Navaľného spolupracovník Leonid Volkov, ktorého v piatok citovala agentúra Reuters.


      Amnesty International 24. februára oznámila, že Navaľného už nebude považovať za väzňa svedomia, pričom ako dôvod uviedla viaceré jeho výroky z minulosti „obhajujúce nenávisť“.


      Volkov však teraz obvinil Rusko z vedenia dezinformačnej kampane s cieľom očierniť Navaľného. Vyjadril sa tak vo svojom štvrtkovom vystúpení pred výborom pre zahraničné veci v Dolnej snemovni kanadského parlamentu.


      „Práve včera mi povedali (Amnesty), že 12. mája vydajú tlačovú správu, a to po tom, ako preskúmajú, ako sa ruskej dezinformačnej kampani podarilo ovplyvniť ich,“ povedal. Volkov dodal, že Amnesty Navaľnému nie len obnoví štatút väzňa svedomia ale vydá aj analýzu toho, prečo k omylu s jeho odobratím došlo.


      Hovorkyňa z hlavného mediálneho centra Amnesty International v Londýne sa k informácii bezprostredne vyjadriť nechcela, uvádza Reuters.


      Navaľného kritizovali ľudskoprávni aktivisti za jeho niekdajšie nacionalistické vyjadrenia zamerané voči ilegálnym prisťahovalcom a tiež za to, že sa pred viacerými rokmi zúčastnil na výročnom nacionalistickom pochode, pripomína Reuters.


      Alexeja Navaľného (44) zatkli v januári na moskovskom letisku po návrate z Nemecka, kde sa liečil po pokuse o otravu nervovoparalytickou látkou typu novičok. Z tohto činu obviňuje ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské tajné služby. Kremeľ akúkoľvek úlohu pri otrave popiera.


      Moskovský súd následne vo februári rozhodol, že počas pobytu v Nemecku Navaľnyj porušil podmienky podmienečného prepustenia v kauze starého prípadu sprenevery, ktorý sa všeobecne považuje za politicky motivovaný. V súčasnosti si tento najvýraznejší kritik Kremľa odpykáva 2,5-ročný trest vo väzení vo Vladimirskej oblasti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *