Svet je v kríze, ale Amnesty International má neuveriteľné problémy

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Londýn 7. mája (TASR) – Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) má na budúci týždeň oznámiť, že sa rozhodla väznenému ruskému opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému vrátiť štatút „väzňa svedomia“, ktorý mu koncom februára odobrala. Povedal to popredný Navaľného spolupracovník Leonid Volkov, ktorého v piatok citovala agentúra Reuters.


      Amnesty International 24. februára oznámila, že Navaľného už nebude považovať za väzňa svedomia, pričom ako dôvod uviedla viaceré jeho výroky z minulosti „obhajujúce nenávisť“.


      Volkov však teraz obvinil Rusko z vedenia dezinformačnej kampane s cieľom očierniť Navaľného. Vyjadril sa tak vo svojom štvrtkovom vystúpení pred výborom pre zahraničné veci v Dolnej snemovni kanadského parlamentu.


      „Práve včera mi povedali (Amnesty), že 12. mája vydajú tlačovú správu, a to po tom, ako preskúmajú, ako sa ruskej dezinformačnej kampani podarilo ovplyvniť ich,“ povedal. Volkov dodal, že Amnesty Navaľnému nie len obnoví štatút väzňa svedomia ale vydá aj analýzu toho, prečo k omylu s jeho odobratím došlo.


      Hovorkyňa z hlavného mediálneho centra Amnesty International v Londýne sa k informácii bezprostredne vyjadriť nechcela, uvádza Reuters.


      Navaľného kritizovali ľudskoprávni aktivisti za jeho niekdajšie nacionalistické vyjadrenia zamerané voči ilegálnym prisťahovalcom a tiež za to, že sa pred viacerými rokmi zúčastnil na výročnom nacionalistickom pochode, pripomína Reuters.


      Alexeja Navaľného (44) zatkli v januári na moskovskom letisku po návrate z Nemecka, kde sa liečil po pokuse o otravu nervovoparalytickou látkou typu novičok. Z tohto činu obviňuje ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské tajné služby. Kremeľ akúkoľvek úlohu pri otrave popiera.


      Moskovský súd následne vo februári rozhodol, že počas pobytu v Nemecku Navaľnyj porušil podmienky podmienečného prepustenia v kauze starého prípadu sprenevery, ktorý sa všeobecne považuje za politicky motivovaný. V súčasnosti si tento najvýraznejší kritik Kremľa odpykáva 2,5-ročný trest vo väzení vo Vladimirskej oblasti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *