Svet sa rúti do horúceho pekla… a ľudstvo sa nečinne prizerá

Nový národný šport - skok do smetí
Nový národný šport – skok do smetí, Košice, leto 2017, foto: autor článku

Je jar 2018. Vonku je krásne, vtáčiky spievajú, všetko kvitne, no pritom skutočnosť je úplne iná. Tento svet sa rúti do horúceho pekla. Až na zopár výnimiek malých ostrovčekov osvietenia to sledujeme vyhrotene asi od roku 2014, kedy začala nová studená vojna, ktorá sa odvtedy kontinuálne vyostruje. Za posledný rok sme sa už dva krát tesne priblížili ku globálnej vojne, ktorá by bola pre ľudstvo devastujúca.

Situácia sa globálne a objektívne zhoršuje po stránke ekonomickej a sociálnej (pozrite si aké sú sociálne dopady globálneho systému na život človeka na Zemi), právnej (pozrite si prednášku Branislava Fábryho aj o tom, aké sociálne a hospodárske práva by sme mali mať garantované), bezpečnostnej (viď článok Braňa Fábryho o masovom šírení rusofóbie a zbrojení), ekologickej (pozrite si prednášku Adriána Ondroviča o nadspotrebe a masovej produkcii odpadu), no predovšetkým morálnej. 842 miliónov ľudí žije v hlade alebo s nedostatočným zabezpečením potravy; denne od hladu zomrie 21 000 ľudí, čo ročne robí zhruba 7,6 milióna ľudí. Vo svete zostáva zhruba  1/3 potravín neskonzumovaných potravín a predsa ľudia pojedajú odpadky. V dôsledku samovraždy zomrie ročne okolo 800 000 ľudí (78% všetkých bolo v roku 2015 v krajinách s nízkymi a strednými príjmami).  Čerpáme viac zdrojov, než naša planéta stíha obnoviť (pri súčasnej spotrebe by sme potrebovali už 1,7 Zeme). Pozri ďalšie štatistiky.

Atmosféru rozkladu hypermodernej doby vypĺňa bezbrehý hyperkonzum, uzabávanie sa k smrti, duchovná prázdnota, debilizácia, komercia, reklamné slogany, a to všetko kontrastujúce so žóbrakmi a pojedačmi odpadkov, nezamestnanými či zamestnanými na dobu určitú, tzv. prekariátom, ktorý žije v trvalej neistote, no vo vedomí, že tzv. liberálna demokracia (rozumej v praxi globálny korporátny neoliberalizmus) je to pravé orechové. Lebo kariérny rast, flexibilita, svet úspešných a iné ilúzie v kontraste dlhov, krachov a neistoty. Do toho všetkého počúvame a čítame na titulkoch novín, webových stránok, v televízii, v rádiu aplikáciu selektívnej spravodlivosti režírovanú prozápadnými mimovládkami a finančnými skupinami v prospech nastolenia ešte tvrdšieho neoliberalizmu.

Vo Francúzsku štrajkujú železničiari proti privatizácii, masmédiá to odbavili zopár článkami. Žiadne živé prenosy, ako to bolo pri farebných revolúciách. Žiadne #allforrailwayworkers. Ignorácia. Naopak, masmédia dávajú masový priestor tým, ktorí plánujú pravicovú anarchiu. Strana, ktorá si drzo vloží do názvu solidaritu plánuje privatizáciu zdravotníctva, čo v praxi znamená: nemáš prachy na vyšetrenie, zdochneš. 

Niektorí dokonca požadujú bez pretvárky cenzúru Facebooku, pretože sa rozširuje vrstva ľudí, ktorí sa nechcú nechať manipulovať. Mimo toho, čo mnohí už dávno vedeli, konečne sa preukázalo, že súkromie na Facebooku neexistuje, ale aj tento aspekt nakoniec jeho zakladateľ využije v prospech studenej vojny, na ďalšiu cenzúru, pretože vraj Rusko zasahovalo do volieb, pretože Kremeľ, Putin a zase tie isté báchorky. Iste, preto by tam Rusi dosadili človeka, ktorý sa oháňa vykopaním vojnovej sekery. To skutočne „dáva“ logiku. Facebook chce teda ešte viacej cenzurovať… nielenže mi už blokli niekoľko priateľov, ale je skutočne tragikomické, ak sa niekto oháňa bojom proti nenávisti a extrémizmu, kým iné stránky liberálneho charakteru môžu beztrestne chŕliť vulgarizmy a ešte si drzo vycapiť na stenu, že sú za slušné Slovensko. Tieto stránky však záhadne „neporušujú pravidlá komunity“ a fungujú ďalej. Záhada. Marketingoví a PR špecialisti, zapredaní novinári terorizujú spoločnosť vytváraním nenávisti a napätia voči každému, kto si s nimi dovolí nesúhlasiť. Dopad na spoločnosť je katastrofálny – spoločnosť je rozdelená a medziľudské vzťahy zničené. Na jednej strane stoja liberáli s ich jedinou pravdou, na strane druhej „tí ostatní.“  Nielenže si pre vlastnú bezpečnosť nemožno vyjadriť vlastný názor, dnes je problémom aj nepripojenie sa k stádu: Množstvo umelcov sa vyjadrilo aj k súčasnému politickému dianiu na Slovensku. … moderátorka Adela Vinczeová, ktorá v určitých fázach emotívneho večera akoby si držala neutrálny mód, čo u niektorých vyvolalo pocit, že sa s iniciatívou časti umelcov nestotožňuje.“ (zdroj Cas.sk) Kto sa neangažuje, bude mediálne lynčovaný. Intelektuálna úroveň pravicového voliča sa znížila na úroveň meme-kultúry. Memes are the opium of the masses. Uvediem jeden citát: „Ako priznal, politickú situáciu až tak nesleduje, skôr to vníma cez rôzne meme obrázky na internete.“ Slovensko, 10. 4. 2018, Košice online. Potrebuje to komentár? Čo je však najhoršie, tzv. mienkotvorné média nemajú úctu ani k mŕtvym a prostredníctvom nekrotainmentu a nekromarketingu parazitujú na smrti (príklady 1, 2, 3, 4, 5). Čo za chorá spoločnosť to sme, ak akceptujeme totálnu nemorálnosť novinárov a marketérov, a nečinne sa tomu prizeráme? A paradoxne, sú to často tí istí, čo si dávali čierne profilovky a zapaľovali sviečky… Odporné pokrytectvo najhrubšieho zrna.

„Tieň a tma predstierajú podstatu, ktorú nemajú,“ napísal Komenský. V časoch tzv. informačnej vojny je dôvera v objektivitu masmédií, ktoré plnia svoje záväzky voči tým, ktorí ich financujú, vrcholom naivity. Je smutné, koľko mladých ľudí naletelo…

Kto však na to dopláca najviac? Poctiví pracujúci ľudia. V tejto dusnej atmosfére rozkladu sú tu tí, ktorí vstávajú každý deň skoro ráno do tmy, zimy, dažďa, snehu aby cestovali za prácou, kde tvrdo pracujú. A kým politici a novinári verklikujú svoje simulakrá o víťazstve liberálnej demokracie, oni majú problém zaplatiť nájom a náklady na životné potreby. Prečo sa novinári v masmédiách nevenujú sociálnym problémom? Je riešenie sociálnych problémov záujmom tých, ktorí financujú masmédiá? 


Lukáš Perný

4 thoughts on “Svet sa rúti do horúceho pekla… a ľudstvo sa nečinne prizerá

 • 12. apríla 2018 at 11:44
  Permalink

  Ááách! Veru tak, Lukáš Perný, veru tak! BAHNO, a namýšľa si, že je liečivé.

  Reply
 • 12. apríla 2018 at 12:20
  Permalink

  Toto sa však nezlepší, pokiaľ si občania nevybojujú späť svoju tlačovú agentúru, rozhlas a televíziu a nepostarajú sa o to, aby boli skutočne mnohostranné ale zároveň vyvážené.

  Je nemyslitelné, že sme dovolili a že dovolíme, aby sa štátna tlač zmenila na propagandawehr slobodomurárstva ( kapitalizmus-imperializmus-globalizmus-liberalizmus-apertasocietizmus ), pričom všetko ostatné ZA NAŠE PEŇÁZE vytesnila ako extrém(izmus).

  Kým my občania nezískame štátnu tlač z vplyvu pravicovej mimovládnej diverzie, znova do našich rúk, dovtedy nebudeme schopní nastoľovať skutočné „občianske“ témy a postoje do verejnej rozpravy.

  Reply
 • 12. apríla 2018 at 13:09
  Permalink

  Keďže je kapitalizmus proti väčšine, potrebujú kapitalisti ten svoj kapitalizmus nejako predať ľudu.

  Na to potrebujú svojich psov, ktorí im za nejaký „žvanec“ , alebo tzv. užitočných idiotov „zadara“ ktorí vykonajú potrebnú prácičku.

  Ich vyhľadávanie a zber začína už na školách. Ide o podchytenie „šikovných“ jedincov, schopných argumentačne obhájiť neobhájiteľný kapitalihnus.

  Příklad ( i s americkým úsměvem, zatiaľ ešte na úrovni Cé mínus ) :
  http://skolskyservis.teraz.sk/skolstvo/slovaci-ako-jedini-z-europy-postupuj/41384-clanok.html

  Reply
 • 15. apríla 2018 at 17:56
  Permalink

  Zdá sa mi to pán autor ? DAV a všetci čo tu píšete nenájdete jedinú chybu na vláde a vládnej strane smer!
  Naozaj si NIKTO z toľkých študovaných a rozhľadených nevie zistiť ako sa smer zúčastňuje a priamo riadi rozkrádanie. Smer od roku 2006 vládne a má zodpovednosť za stav ústavnosti, právneho štátu, spravodlivosti, zdravotníctva, sociálnych vecí, školstva, životného prostredia, celkového fungovania nášho štátu Slovenskej republiky !!!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *