Taliansky Senát vyslovil dôveru vláde premiéra Maria Draghiho

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Rím 18. februára (TASR) – Taliansky Senát, horná komora parlamentu, vyslovil dôveru vláde premiéra Maria Draghiho. Za nový vládny kabinet hlasovalo 262 senátorov, proti sa ich vyslovilo 40 a dvaja ďalší sa hlasovania zdržali. Hlasovanie prebiehalo v stredu neskoro večer, pričom o jeho výsledkoch informovala krátko po polnoci talianska tlačová agentúra ANSA.

Draghi pred hlasovaním v Senáte predstavil program svojej vlády. Uviedol, že prioritami jeho kabinetu bude boj proti hospodárskej kríze spôsobenej pandémiou nového koronavírusu a obnova krajiny. Tento bývalý šéf Európskej centrálnej banky prisľúbil, že jeho vláda sa bude zasadzovať za zrýchlenie tempa očkovania – posilniť by sa mali kapacity nemocníc a pomáhať by mala i armáda. Vyslovil sa za návrat detí do škôl a predĺženie školského roka. Zdôraznil aj, že Taliansko sa chce zasadzovať za čoraz užšiu integráciu v EÚ.

Draghi vo štvrtok predstaví program svojej vlády zloženej z politikov a odborníkov aj v Poslaneckej snemovni, dolnej komore parlamentu. Následne budú poslanci taktiež hlasovať o vyslovení dôvery jeho kabinetu. Aj v dolnej komore sa pritom očakáva ľahký a úspešný priebeh hlasovania, keďže podporu Draghiho vláde deklarovala už minulý týždeň väčšina najväčších politických strán – od ľavicových až po krajnú pravicu.

Politická kríza vypukla v Taliansku začiatkom januára, keď expremiér Matteo Renzi stiahol svoju stranu Italia Viva (IV) z vládnej koalície. Vláda premiéra Giuseppeho Conteho, ktorá pôsobila od septembra 2019, tým prišla o parlamentnú väčšinu a 26. januára podala demisiu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Taliansky Senát vyslovil dôveru vláde premiéra Maria Draghiho

 • 18. februára 2021 at 9:07
  Permalink

  Dávam do pozornosti….
  Mário Dragi ako šéf ECB bol v konflikte záujmov a bol a je členom skupiny 30.
  Keď na to upozornili aktivisti a ombudsman dal otázku o konflikte záujmov posúdiť v EÚ…..tak to preťahovali/predlžovali a nakoniec vyhlásili, že v konflikte záujmov nie je….vraj iba zabudol informovať verejne o svojej stoličke v tejto skupine. Vraj to je iba „diskusný klub“. A teraz sedí na stoličke v Taliansku. Keď bol v ECB, tak manipuláciou menovej politiky manipuloval aj taliansku vládu a spôsobil, že odstavili Berlusconiho. Teraz sa ujíma vlády v Taliansku
  Odporúčam pozrieť si čo je to skupina 30

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *