Textár Elánu, Juraj Soviar: Akonáhle zbadám odznak Za slušné Slovensko, otvára sa mi vo vrecku pomyselný nožík

Nie je dav, ako dav. Nie je revolučný dav, ako zmanipulovaná masa. Juraj Soviar o iných davoch, ktoré v poslednom čase okupujú ulice…

Bez mučenia sa priznávam, že akonáhle zbadám odznak Za slušné Slovensko, otvára sa mi vo vrecku pomyselný nožík. Určite, že som za slušnosť v našej krajine, na celej planéte Zem i v priľahlom vesmíre. Averzia voči tomuto novodobému symbolu, ktorý vyzýva k slušnosti, vznikla veľmi jednoducho a spontánne. Nie každý, ktorý ho má ukotvený na hrudi, pozná význam slova slušnosť. Stačia iba výjavy z ulíc, či mestskej hromadnej dopravy, kde sa mládež, hrdo a bezmyšlienkovito správa tak, akoby slušné správanie nemala v genetickej výbave a nepriniesla si ho z domu v batohu. Výbavou ignoranta jedným okom sleduje pohyb dejín na sociálnych sieťach so slúchadlami na ušiach, zatiaľ čo vetchá starenka očami márne prosí o milosť, aby si mohla sadnúť. Mladý muž potrebuje totiž aj to jediné voľné miesto pre svoj batoh. A či zrazí na pešej zóne jeho doska na kolesách, či kolobežka kohokoľvek kráčajúceho pred ním, to ho absolútne netrápi. Výbavu neslušnosti nosia v sebe aj iní, starší. Nevzťahuje sa to paušálne iba na nastupujúcu generáciu. Celý problém spočíva v tom, že po dave, ktorý jednohlasne kričí heslá o slušnosti a tolerancii, ostáva na námestiach taká spúšť a neporiadok, že to má od slušnosti na míle ďaleko.

Nedávno som navštívil Katolícku univerzitu v Ružomberku. Konkrétne katedru žurnalistiky a jej študentov. Teda, možno aj budúcich novinárov. Na moje veľké prekvapenie sme sa o slušnosti nemuseli ani veľmi zhovárať, či ich k nej verbálne nabádať. Boli skrátka prirodzene slušní. O demokracii majú síce ešte svoje milé a naivné predstavy, no nepôsobili na mňa ako ich rovesníci, ktorí sa bez predchádzajúcich životných skúseností nechajú poľahky zmanipulovať, vtiahnuť do davu plávajúceho ulicami nielen nášho hlavného mesta. Veľmi ľahko takto podľahla aj generácia ich rodičov a možno i starých rodičov. A tí by už o sile zmanipulovaného davu mali vedieť svoje. No ako sa zdá a možno i nezdá, Slováci sú skutočne národ s najkratšou pamäťou. Vidieť za dymovú clonu tuposti, zákernosti, propagandy a novodobej totalitnej svetovlády je totiž veľmi ťažké. Respektíve zrejme menej pohodlné. A uvedomiť si pravý význam slova slušnosť je tým pádom tiež pre mnohých veľmi obtiažne. Rovnako tak ako vrátiť slovám a pojmom ich pravý význam. Pritom je to veľmi jednoduché. So slušnosťou sa totiž nezačína v dave. So slušnosťou musí začať každý sám od seba bez ohľadu na vek a životné skúsenosti. A až potom sa môže pokúsiť so spomínaným odznakom vyraziť do ulíc. Mimochodom, dnes je Svetový deň tolerancie….ale neslušnosť je jednoducho za hranicou tolerancie.

 

Viazneme v bludisku totalít
tie staré striedajú nové
Zázrak je že sme tu zostali
v človeku že drieme človek

Juraj Soviar

Zdieľajte článok:

17 thoughts on “Textár Elánu, Juraj Soviar: Akonáhle zbadám odznak Za slušné Slovensko, otvára sa mi vo vrecku pomyselný nožík

 • 18. novembra 2018 at 12:59
  Permalink

  Áno, presne tak!
  Už som ten citát tu raz použila: „Keď bude každý zametať pred svojím prahom, bude celá ulica čistá“./L. N.Toltoj/
  Tá pesnička je krásna!

  Reply
 • 18. novembra 2018 at 17:02
  Permalink

  Ak chcem zmeniť svet, najskôr musím zmeniť sám seba…
  Netuším, kto to povedal, ale mal pravdu.
  Ak sa zmením k lepšiemu, dokážem svet okolo mňa zmeniť k dobrému, ak sa zmením k horšiemu, otvorím cestu zlu…
  Tiež sa stretávam s tým, čo si napísal, ale môžem ti povedať, že podobné to bolo už aj pred 15 rokmi a nič sa nezmenilo, len z vtedajších mladých ľudí vyrástli arogantní dospeláci, ktorí rovnakým spôsobom vychovávajú svoje deti a ani si neuvedomujú, že im vlastne ničia život a oberajú ich o skutočnú krásu života…

  Reply
   • 19. novembra 2018 at 8:35
    Permalink

    JanS, ten citát, ktorý zverejnila Devana, to povedal Ježiš Kristus? Ja som síce neveriaca, ale keď to povedal Váš Ježiš Kristus, povedal to KRÁSNE, krajšie nemohol! Len nechápem, prečo sa toho niektorí veriaci nedržia a snažia sa zmeniť svet, no vôbec nie seba!

    Reply
    • 19. novembra 2018 at 22:47
     Permalink

     Nie, ten citat, to je Buddhov vyrok…..

     Reply
     • 20. novembra 2018 at 7:13
      Permalink

      Keď to povedal Budha, povedal to KRÁSNE, krajšie nemohol. A nech to povedal ktokoľvek, musel to byť múdry a ušľachtilý človek.

 • 18. novembra 2018 at 22:53
  Permalink

  o com je ten clanok, prosím vas? autor si nevsimol, ze na tie protesty chodia vsetky generácie a totalne bez zmyslu spojí nejakych teenagerov tulajucich sa ulicami s tisickami normálnych ľudí, ktorí prišli vyjadrit názor na súčasnú politickú mizeriu. absolútne nechapacky. keby dal aspon jeden príklad, kedy sa návštevník demonštrácie nejak neslušne zachoval, ale nie, nič, nula. len zbytočné prskanie spoza klavesnice

  Reply
  • 19. novembra 2018 at 8:29
   Permalink

   Na demonštrácie prišli tisíce, však, pán autor. No nás je 5 miliónov, žeby tí , ktorí neprišli, boli neslušní?
   Niekto Vám tu poprskal spoza klávesnice dobrý článok.

   Reply
   • 19. novembra 2018 at 10:49
    Permalink

    ??? to kto povedal, ze ten co nebol na pochode, je neslusny? ja teda nie, tak mi nevkladajte do ust vase konstrukty. clanok je nezmysel. sorry.

    Reply
     • 19. novembra 2018 at 13:23
      Permalink

      ja vam to neberiem. ak ste spokojna s tym, ako tu veci funguju, ako je to tu cele prelezene mafianmi az po urad vlady, je to vas problem. su tu tisice ludi, co si myslia ine a vysli do ulic aby slobodne vyjadrili nazor a tu ich nejaky clovek stotoznuje s nejakymi teenagermi na skateboardoch so sluchadlami v usiach. len poukazujem na nezmyselny myslienkovy pochod, nazor na nasu uzasnu vladu ani na toho vraha che gevaru nikomu neberiem.

  • 21. novembra 2018 at 20:25
   Permalink

   Co sa cudujes ludom, z „Drukyho tymu“…? :D

   Reply
 • 19. novembra 2018 at 8:55
  Permalink

  Hovorím, že všade sú slušný a nájdu sa aj neslušní a myslím, že aj na Katolíckej univerzite v Ružomberku je to tak. Kde boli tí slušní, keď musel profesor Tadeusz Zasepa, poukazujúc na rôzne nekalé prevody, ktoré išli nesprávnym smerom, a bol nahradený novým človekom a ten odvolal všetkých okrem vinníkov? Komu sa také niečo hodí? Asi iba tým čo volajú po slušnosti.

  Reply
 • 19. novembra 2018 at 14:40
  Permalink

  Otázočka, pán veselsky: „Keď niekto vrahov zabíja, je to vrah?“
  Ešte prikladám verše pána Soviara:
  Viazneme v bludisku totalít
  tie staré striedajú nové
  Zázrak je že sme tu zostali
  v človeku že drieme človek

  Ja k nim nemám čo dodať, snáď len to, že sú výstižné a posledné dva krásne.
  Nebavme sa ďalej, sme na opačných brehoch, nás nič nepremostí. Samozrejme môžete si ešte povedať svoje, no už nebudem odpovedať.

  Reply
 • 19. novembra 2018 at 19:06
  Permalink

  Pán miso veselsky. Vy ste to nepochopili. Aj nám sa súčasná vláda nepáči, ale neveríme ani „slušným“.

  Reply
 • 21. novembra 2018 at 20:23
  Permalink

  Lebo zrejme „veris“ fasistom… :D

  Reply
 • 21. novembra 2018 at 22:03
  Permalink

  K článku(?)j .soviara- strašne veľa slov a žiadne pravdive.bola som na námestí v dave a nie som nikým manipulovania.nebyvam Blave,ale veľa tam cestujem v MHD a veľa mladých mi viacnásobne ponúklo miesto,ale tiež som zažila kopec seniorov,ktorí si priam vynucovali „svoje“miesto na sedenie aj na úkor napr slečny,ktorá vytiahla skladaciu paličku,ale drzého seniora pustila sadnúť si .Tak kto z nich bol “ slušný“?a tak by som mohla pokračovať s vyvracanim tzv argumentov j.soviara.Mladym patrí budúcnosť a ak im nedáme možnosť vytvoriť tu opäť miesto na slušný život pre každého,kto sa o to zaslúži, kto tu zostane potom ? Porozmýšľajte!!!!!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: