Toto si zvolilo Slovensko, toto bol ten veľký bojovník za transparetnosť

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 9. apríla (TASR) – Nadácia Zastavme korupciu vyzýva Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií, aby sa pýtal ministra financií a expremiéra Igora Matoviča (OĽANO) na jeho majetok. Zuzana Petková z nadácie hovorí, že podľa majetkového priznania je Matovič bezdomovec. Zastavme korupciu žiada zmenu podávania majetkových priznaní a ich nezávislú kontrolu. Priznania podávané politikmi v súčasnosti podľa nej nie sú skutočným obrazom toho, čo vlastnia a užívajú. Ich kontrolu považuje za formálnu, pričom systém umožňuje vyhnúť sa jej. Ako príklad uvádza práve Matovičovo priznanie.

Minister financií podľa majetkového priznania nič nevlastní a ani neužíva cudzí majetok nad zákonom stanovenú hodnotu. Uvádza tiež, že nie je majiteľom žiadnej nehnuteľnej veci a ani neužíva nehnuteľnosť, ktorá by patrila inej právnickej a fyzickej osobe nad zákonom stanovenú hodnotu. „Z priznania sa javí, akoby bol Igor Matovič človekom bez majetku, ktorý nikde nebýva. To však nedáva reálny obraz o majetkovej situácii jeho a rodiny,“ uviedla Petková.

Nadácia pritom hovorí, že Matovič býva v dome so svojou rodinou, ktorý pravdepodobne patrí jeho manželke. Vysvetlila tiež, že v zmysle zákona mal priznať jeho užívanie, ak hodnota veci, v tomto prípade nájmu, presahuje 18.200 eur ročne, teda mesačne 1517 eur. „Vyzývame výbor pre nezlučiteľnosť funkcií NRSR, aby preveril, či túto hranicu neprekročil, a teda či je jeho majetkové priznanie úplné a pravdivé. Rovnako by mal preskúmať, či je to tak aj v prípade hnuteľných vecí,“ dodala nadácia.

Zastavme korupciu dodáva, že Matovič „prepísal“ celý majetok aj rodinnú firmu na manželku. Pripomína i rozsudok Okresného súdu v Trnave, ktorý nadobudol právoplatnosť 31. augusta 2006 a ktorým bolo zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo. Toto považuje nadácia za jeden zo spôsobov, ako sa môžu politici vyhnúť verejnej kontrole, keďže majetok manželky a neplnoletých detí sa priznáva, ale nezverejňuje.

Petková doplnila, že minister financií nie je jediný verejný funkcionár, z ktorého majetkového priznania sa v podstate nič nedozvieme. Aj preto hovorí o potrebe zmeniť systém majetkových priznaní čo najskôr.

Neskoré zverejňovanie informácií z priznaní by sa podľa advokátky spolupracujúcej s nadáciou Marianny Leontiev malo riešiť digitalizáciou. Presadzuje aj ich kontrolu nezávislým úradom, ktorý by mal vzniknúť. Efektívny systém kontroly označila za jeden z kľúčových faktorov posilnenia dôvery verejnosti voči politikom a verejným inštitúciám. V súvislosti s majetkovými priznaniami už vznikla pracovná skupina, ktorá má riešiť zmenu legislatívy. Leontiev je jej členkou.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Toto si zvolilo Slovensko, toto bol ten veľký bojovník za transparetnosť

  • 9. apríla 2021 at 16:04
    Permalink

    Vážená , milá Nadácia , ale to je vaše dielo , dlhodobo ste nad týmto zakrývali oči , on predsa takéto majetkové priznania nepodával prvýkrát .

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *