Toto sú vyhlásenia ľudí, ktorí žíjú mimo realitu: Europoslanci všetko vedia, všade boli

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Brusel 29. apríla (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyjadrili hlboké znepokojenie ohľadom nedávneho posilňovania ruskej vojenskej prítomnosti na hraniciach s Ukrajinou a odhaleniami o úlohe agentov ruských spravodajských služieb pri výbuchoch v českých Vrběticiach.


      Nelegislatívne uznesenie, za ktoré vo štvrtok zahlasovalo 569 poslancov, 67 bolo proti a 46 sa zdržali hlasovania, potvrdilo vysokú mieru znepokojenia v radoch europoslancov v súvislosti s nedávnym posilňovaním ruských vojenských kapacít v blízkosti hraníc s Ukrajinou a na protiprávne okupovanom Kryme.


      Ak by zvyšovanie vojenskej prítomnosti malo viesť k ruskej invázii na Ukrajinu, EÚ musí dať podľa europoslancov jasne najavo, že cena za takéto porušenie medzinárodného práva a noriem by bola veľmi vysoká. Za takýchto okolností by mal byť okamžite zastavený dovoz ropy a plynu z Ruska do EÚ, Rusko by malo byť vylúčené z platobného systému SWIFT a všetky aktíva oligarchov blízkych ruským orgánom a ich rodín v EÚ by mali byť zmrazené a ich víza zrušené, uvádza sa v uznesení.


      Parlament sa tiež vyjadril k odhaleniam, podľa ktorých boli za výbuch zbrojného skladu vo Vrběticiach v Českej republike v roku 2014 zodpovední páchatelia z radov ruských spravodajských služieb. Poslanci toto konanie, pri ktorom zahynuli dvaja českí občania, dôrazne odsúdili a označili ho za neakceptovateľný nepriateľský akt.


      Zákonodarný zbor EÚ vyjadril obyvateľom a orgánom Českej republiky hlbokú solidaritu v súvislosti s týmto útokom, ale aj s neodôvodneným vyhostením 20 českých diplomatov z Ruska. Poslanci zároveň zdôraznili, že EÚ stojí v diplomatickom spore s Ruskou federáciou pevne za Českou republikou, a vyzvali vlády členských štátov Únie, aby pristúpili ku koordinovanému vyhosteniu ruských diplomatov.


      V neposlednom rade EP zopakoval svoju výzvu na okamžité a bezpodmienečné prepustenie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorého odsúdenie bolo podľa poslancov politicky motivované a v rozpore s medzinárodnými záväzkami Ruska v oblasti ľudských práv. Uznesenie pripomína ruským orgánom a osobitne ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že nesú plnú zodpovednosť za život a telesnú integritu Alexeja Navaľného a že musia prijať všetky potrebné opatrenia na ochranu jeho telesného a duševného zdravia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Toto sú vyhlásenia ľudí, ktorí žíjú mimo realitu: Europoslanci všetko vedia, všade boli

 • 30. apríla 2021 at 11:19
  Permalink

  Následky navrhovaného zastavenia odberu plynu, ropy a surovín do Európy :
  pre Rusko : presmerovanie tokov surovín do Číny.
  pre Európu : totálny hospodársky kolaps, nedostatok, resp. finančná nedostupnosť energií všetkého druhu, bieda, zima hlad.
  Hurá na to ! (alebo NATO?)

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *