Miroslav Majerník: Tragédia zneužitá na propagandu? Chyby a manipulácie seriálu Černobyl + VIDEO (10 chýb seriálu)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Zverejňujeme špeciálne (pri príležitosti výročia černobyľskej katastrofy) jeden zo starších, ale stále aktuálnych článkov ročenky DAV DVA. Spisovateľ Miroslav Majerník sa tu venuje seriálu Černobyl.

Černobyľ, memento živým, skutočnosť a fámy.

Hrany komerčný, koprodukčný miniserial americkej televízie HBO a britskej televízie Sky, Černobyľ natočený podľa o skutočnej historickej udalosti znovu rozvíril už stabilizované vody tejto jadrovej tragédie, ktorá sa odohrala pred vyše tridsiatimi troma rokmi, kde nezodpovednosťou vedúcich pracovníkov jadrovej elektrárne pri experimente došlo k výbuchu jadrového reaktora a nie ako sa uvádza že, došlo k jadrovému výbuchu, lebo tieto dva pojmy z odborného hľadiska sú rozdielne.

Napriek tomu, že seriál Černobyl je nahraný podľa skutočnej udalosti. Je v ňom celý rad chýb a manipulácií. Video českého záhadológa a redaktora Jaroslava Mareša, ktoré nájdete voľne na Youtube,

Nech už bola skutočnosť akákoľvek, hneď po tragédii začali vznikať rôzne konšpiračné teórie, ktoré rokmi naberali na intenzite, čo do výpočtu hospodárskych škôd a ľudských životov, fámy ktoré oživil aj spomínaný miniserial, budú časom rásť geometrický radom,  je dobré si overiť fakty. Preto, aby sme boli objektívni, a v prvom rade na oživenie pamäte treba pozrieť čo sa vtedy skutočne stalo.

Černobyľská havária sa stala 26. apríla 1986, v černobyľskej atómovej elektrárni na Ukrajine (vtedy časť Sovietskeho zväzu). Ide o najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky. V priebehu experimentu a testu nového bezpečnostného systému vtedy došlo k prehriatiu a následne explózii reaktora typu RBMK-1000 sa do vzduchu uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, Východnú Európu a Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, čo si vyžiadalo evakuáciu a presídlenie asi 200 000 ľudí. Približne 70 % [1] rádioaktívneho spadu skončilo v Bielorusku. Nehoda zvýšila obavy o bezpečnosť sovietskeho jadrového priemyslu, spomalila na mnoho rokov jeho expanziu a zároveň nútila sovietsku vládu prehodnotiť mieru utajovania. Nástupnícke štáty po rozpade Sovietskeho zväzu – Rusko, Ukrajina a Bielorusko dodnes nesú bremeno pokračujúcich nákladov na dekontamináciu a liečenie ochorení spôsobených černobyľskou haváriou. Je ťažké presne zaznamenať počet úmrtí spôsobených udalosťami v Černobyli – odhady sa pohybujú od stoviek po stovky tisíc. Problém je stále široko diskutovaný a jeho dlhodobým dopadom sa stále celkom neporozumelo. Sovietsky zväz uviedol v roku 1987 oficiálne straty: 31 mŕtvych (toto číslo sa dodnes nezmenilo).

Toto sú fakty, ktoré doposiaľ nikto nevyvrátil aj keď rôzni autori to spochybňujú a nahradzujú svojimi teóriami.

Samotná debata k filmu na sociálnych sieťach je dosť nereálna, ale tam sa medze reálnosti nekladú, tak to potom tak čitateľ posudzuje a vyberie si čo uzná za vhodné. Prekvapila až recenzia k filmu na stránkach HN/č.113, zo dňa 13.6.2019 od autorky Kataríny Runnovej.  Podľa autorky a tvorcov seriálu ktorý si okamžite  našiel svojich priaznivcov, ale aj odporcov sa uvádza, „že počas osudovej noci o 01.23 došlo k najväčšiemu jadrovému výbuchu.“  V predmetnom článku v rubrike zaujímavosti o seriáli Černobyľ aj samotná autorka uvádza oficiálne skutočnosti. Citujem: Počas explózie reaktora vyhasli dva ľudské životy a ďalších 28 ľudí zomrelo na následky silného ožiarenia v priebehu niekoľkých mesiacov po nehode, čo v podstate korešponduje aj z oficiálnou verziou a Wikipédiou. Nesedí fakt ako to tvorcovia seriálu posudzovali, lebo vojenské útoky atómovou bombou na japonské mesta Hirošima a Nagasaki v auguste roku 1945 kde došlo k jadrovému výbuchu museli byť oveľa väčšie pri ktorých v jednom momente zahynulo viac ako stotisíc ľudí a ďalší v priebehu niekoľkých rokov z nemoci z ožiarenia.

Každá takáto tragédia pri ktorej zomierajú nevinní ľudia, nech je to z akýchkoľvek pohnútok či sú to vojenské útoky, experimenty a pod. sú odsudeniahodné preto ich treba v záujme reality posudzovať pravdivo a to aj v prípade hranej rekonštrukcie tak citlivej historickej udalosti akým bol Černobyľ. V takých to prípadoch ide o to aby sa ľudstvo z toho poučilo a nie navzájom rozoštvávalo, len preto, že lživými tzv. pravdami jednej strany  zainteresovaní chcú poškodiť stranu druhu.

PhDr. Miroslav Majernik

___________________________________________________________________________

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Miroslav Majerník: Tragédia zneužitá na propagandu? Chyby a manipulácie seriálu Černobyl + VIDEO (10 chýb seriálu)

  • 16. decembra 2019 at 9:41
    Permalink

    Žiaľ Bohu dnes je v mode špinavá propaganda a klamanie na prvom mieste. Tî, ktorí sa snažia hovoriť ľuďom pravdu sú nalepkovaní… Veľmi sa čudujem tomu čo sa dnes robí nielen v politike ale aj medzi ľuďmi. Verîm že pravda zvíťazí.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *