Turecko: Bývalú prokurdskú poslankyňu Güvenovú odsúdili na 22-ročné väzenie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Diyarbakir 21. decembra (TASR) – Na vyše 22-ročné väzenie odsúdil v pondelok turecký súd bývalú poslankyňu opozičnej prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Leylu Güvenovú za zločiny súvisiace s terorizmom.

Güvenová, ktorej parlament ešte v júni odobral poslaneckú imunitu a zbavil ju mandátu, bola usvedčená z členstva v teroristickej skupine a zo šírenia propagandy zakázaných kurdských militantov, informoval spravodajca agentúry AFP.

Güvenová sa na súd v prevažne kurdskom meste Diyarbakir na juhovýchode Turecka neprišla. Kde sa nachádza, nebolo bezprostredne zrejmé. Súd nariadil jej okamžité uväznenie. Güvenovej právnici uviedli, že sa voči verdiktu odvolajú.

Güvenová (56) si vyslúžila pozornosť zahraničných médií, keď 8. novembra 2018 začala protestnú hladovku proti podmienkach uväznenia kurdského vodcu Abdullaha Öcalana, ktorý vo väzbe dlho nemal prístup k rodine ani právnikom. Hladovku držala Güvenová 200 dní; začala s ňou vo väzbe a pokračovala aj po prepustení. Pridali sa k nej aj mnohí ďalší väzni.

Öcalan (71) je zakladateľom a vodcom Strany kurdských pracujúcich (PKK) – organizácie, ktorá je zaraďovaná medzi teroristické tak v Turecku, ako aj v krajinách Európskej únie. V roku 1999 ho odsúdili na smrť. Rozsudok mu v roku 2002 zmenili na doživotie po tom, čo Turecko s ohľadom na snahu o vstup do EÚ trest smrti zrušilo.

Güvenovovej dcéra Sabiha Temizkanová na Twitteri uviedla, že jej matka bola odsúdená za prácu pre prukurdský Demokratický ľudový kongres (DTK). Ide o občiansku skupinu, ktorú zatiaľ Ankara nezakázala, je však pod jej prísnym dohľadom, uvádza AFP.

V Turecku v posledných rokoch uväznili mnohých prokurdských starostov či rádových členov strany HDP, ktorú Ankara obviňuje z napojenia na zakázanú PKK, čo HDP popiera. Zásahy voči HDP znepokojujú ľudskoprávne skupiny a vyhrocujú už beztak napäté vzťahy Ankary s EÚ, ktorá je čoraz viac znepokojená nacionalistickou politikou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *