Turecko vydalo zatykače na 82 domnelých podporovateľov Gülena

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Istanbul 1. decembra (TASR) – Turecká prokuratúra vydala zatykače na 82 príslušníkov armády podozrivých z napojenia na exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena. Toho Ankara podozrieva zo zosnovania pokusu o štátny prevrat z júla 2016. S odvolaním sa na turecké médiá o tom v utorok informovala agentúra Reuters.

Razie zamerané na zaistenie podozrivých sa konali v 39 tureckých provinciách, pričom zadržali 63 ľudí, informovala tlačová agentúra Anadolu. Medzi osobami, na ktoré boli vydané zatykače, je aj 70 vojakov v aktívnej službe.

Zatykače vydala prokuratúra v meste Izmir na pobreží Egejského mora, ktorá zároveň podnikla kroky aj na vylúčenie 848 príslušníkov armády vrátane vysokopostavených predstaviteľov, taktiež údajných stúpencov Gülena.

Úrady aj štyri roky po zmarenom prevrate naďalej pravidelne uskutočňujú razie zamerané voči údajným Gülenovým stúpencom. Samotný Gülen, žijúci v exile v USA, však akúkoľvek spojitosť s neúspešným pučom popiera.

Od pokusu o prevrat prepustili zo štátnej služby či armády alebo dočasne prepustili vyše 150.000 ľudí. Z ozbrojených síl už bolo prepustených viac ako 20.000 ich príslušníkov, ktorí mali údajne napojenie na Gülena. Na súdny proces čaká vo väzbe približne 80.000 ľudí.

V súvislosti s neúspešným pokusom o zvrhnutie prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana turecký súd minulý týždeň odsúdil na doživotie 337 ľudí. Medzi nimi sú bývalí vojenskí piloti, ktorí pred štyrmi rokmi údajne bombardovali tureckú metropolu Ankara, a tiež civilisti, ktorí vraj riadili prevrat z leteckej základne Akinci neďaleko hlavného mesta.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *