Ľuboš Blaha pre TV DAV: „Západná ľavica vytlačila kolektívne identity, a preto stráca voličov. Alternatívou je ľavicový antiglobalizmus“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Rozhovor s filozofom, politológom a poslancom NRSR, Ľubošom Blahom pre DAV DVA priamo v NRSR.

„Treba sa vzdelávať, angažovať a vytvárať komunitné projekty, ktoré majú zmysel. Treba vytvoriť komunity a tieto komunity by mali spolupracovať. V čase, keď príde to momentum, vtedy zaberieme a zmeníme svet!“  Ľuboš Blaha

Ľuboš Blaha vydal nedávno knihu Antiglobalista (video z uvedenia knihy si môžete pozrieť tu) pri tejto príležitosti sme autora navštívili a urobili s ním rozhovor. (pozri nižšie)

Ľuboš Blaha, Lukáš Perný, Roman Michelko, Tomáš Klimek,

PhDr. Ľuboš Blaha, PhD. (* 7. december 1979) je slovenský politológ, filozof, marxistický[2] resp. neomarxistický[3] politik, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za stranu SMER – sociálna demokracia (SMER-SD), predseda výboru NR SR pre európske záležitosti, overovateľ Zahraničného výboru NR SR, vedúci Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy a člen Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Pôsobí ako vedecký pracovník na Ústave politických vied Slovenskej akadémie vied a prednáša na Fakulte sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

– ak sa Vám naše videá páčia, prihláste sa na odber naších videí.
– ak nás chcete kontaktovať: dav.dva@protonmail.com.

– pridaj sa do KOMUNITY DAV DVA a budete pravidelne informovaný o všetkých plánovaných akciách: https://davdva.sk/pridaj-sa/ https://www.davdva.sk https://www.facebook.com/magazindavdva/

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Ohodnotiť článok

36 thoughts on “Ľuboš Blaha pre TV DAV: „Západná ľavica vytlačila kolektívne identity, a preto stráca voličov. Alternatívou je ľavicový antiglobalizmus“

 • 12. júla 2018 at 18:56
  Permalink

  Dobrý odkaz! Stotožnená!

   
  Reply
  • 13. júla 2018 at 8:41
   Permalink

   Pani Kotrádyová, mysílm, že zatvárate oči nad pravdou.
   Blaha je predovšetkým člen vládnuceho zločiného kapitalistického režimu. Nezáleží na tom, o čom píše a čo rozpráva, pokiaľ sú to klamstvá.

    
   Reply
   • 13. júla 2018 at 9:22
    Permalink

    Pán Čelko, už som Vám raz napísala, že keď je pomaranč v jednom koši s jablkami, nemusí byť ešte jablko. Píšete, že „Blaha je predovšetkým člen vládnúceho zločinného kapitalistického režimu.“ Opýtam sa takto: „Bola to súčasná vláda, Fico a Blaha, kto tu nastolil kapitalistický režim?“ Jednoducho sa už v tom rýchliku do Pekla vezú a myslím, že značne spomalili jeho rýchlosť. Nebyť Smeru-Fica už sme tam, na konečnej. Možno mohli urobiť viac, neviem to posúdiť.
    Mýlite sa pán Čelko, nezatváram si oči pred pravdou, som tvrdý odporca kapitalistického režimu, len si myslím, že politika je zložitá – Lepšie je to, čo je bližšie k najlepšiemu. Keď pracujete v kapitalistickom podniku, ste zákonite priaznivcom zločinného kapitalistického režimu ? Jednoducho žiť sa musí ! Väčšina ľudí kapitalizmus chce a otvárať ľuďom oči, poukazovať na to, že je to zvlčilý systém, to chce značnú dávku odvahy, to si na Blahovi cením.

     
    Reply
    • 13. júla 2018 at 11:07
     Permalink

     P. Kotrádyová, skrátka obhajujete tento zločinecký kapitalistický systém.

      
     Reply
     • 13. júla 2018 at 11:52
      Permalink

      Och, pán Antal, ja som nikdy nenapísala to čo Vy, citujem Vás: „Osobne nie som antikapitalisticky zameraný, zameraný na odstránenie kapitalizmu.“ Takže kto čo obhajuje?

       
     • 13. júla 2018 at 13:00
      Permalink

      P. Kotrádyová, ja som to nemyslel vážne:-). Len som použil Vašu metódu, spolu s p. Vaškom, že určitú formuláciu prekrútim a obviním diskutujúceho z obhajoby kapitalizmu. To, čo píšete totiž v tejto diskusii, sa dá ľahko prekrútiť ako obhajoba kapitalizmu, hoci ja viem, ako to myslíte a vôbec si nemyslím, žeby ste obhajovala kapitalizmus.

      Samozrejme, že nie som antikapitalisticky zameraný, nesnažím sa likvidovať kapitalistov. To by som totiž musel s kyjakom naháňať nielen kapitalistov, ale aj feudálov, domorodcov po kontinentoch, atď., a zaradom ich hlušiť:-).

      Ja som tvrdo kritický voči kapitalizmu v otázke prisvojovania si úlohy, ktorá mu dnes nepatrí, že sa stavia do úlohy hegemóna civilizačného vývoja, snaží sa vnútiť svoj model života všetkým. Hoci ide už o muzeálny, spráchnivený systém (pri tomto ocenení na Haló novinách Prchal a Harfa vyskakovali do povaly:-). V tomto spočíva zločinnosť súčasného post-klasického kapitalizmu. Ale nesnažím sa vyhlušiť všetkých kapitalistov a všetkých prívržencov kapitalizmu, len požadujem, aby si uvedomili svoje miesto, potom si v pohode môžu užívať svoj systém. Inak to pre kapitalizmus skončí naozaj likvidáciou, ak to nedokážu pochopiť.

       
   • 14. júla 2018 at 10:44
    Permalink

    Pane Ľuboš,

    M.S. Gorbačov byl v době tzv. perestrojky gen. taj. KSSS, a to byla nějaká funkce, viďte? A víte, co tento Gorbačov řekl krátce po rozpadu SSSR v r. 1991? Ačkoli 17.3.1991 ve všeobecném referendu skoro 4/5 občanů SSSR hlasovaly ZA ZACHOVÁNÍ SSSR? Gorbačov tzv. po funuse se tehdy nechal slyšet, že se nikdy necítil být komunistou.

    No, vidíte, a nikdo mu nezkřivil ani vlásek na hlavě, vlastně, on tam má akorát tak to čertovo ohnivé znamení, takže co byste mu tam tak chtěl zkřivit, že. Dnes se tento Gorbačov těší dobrému zdraví a úctě těch, kdo mu tehdy při tom rozbíjení SSSR ze všech sil pomáhali, včetně pana Putina.

    8.11.2014 proběhl u nás na severní Moravě ve Vratimově, za velikého zájmu odborné veřejnosti, Vratimovský seminář, na němž vystoupil za velkého zájmu přítomných mj. zde pranýřovaný Dr. L. Blaha. Přečtěte si vy všichni, jak zde vesele kopete do Blahy, co tehdy o tom psaly Haló noviny z pera redaktora Romana Janoucha – dole pod článkem najdete i mé příspěvky pod zkratkou „v9x“ (čtětě to zespodu nahoru):

    http://www.halonoviny.cz/articles/view/31123409/page:1

     
    Reply
    • 14. júla 2018 at 11:33
     Permalink

     Málem bych zapomněl. Záznam Blahova vystoupení na Vratimovském semináři 8. listopadu 2014 si můžete vyposlechnout zde:

      
     Reply
    • 16. júla 2018 at 14:53
     Permalink

     V tom článku z Haló novin je to vyjadrené výstižne tvrdením, že Blaha si získal ľudí svojimi rétorickými schopnosťami. Myslím si, že Blaha vie ako správne podať svoje lži zaobalené do vhodnej rétoriky.
     Hovorí o otroctve robotníkov, o veselom fašizme, o privatizácii,….
     Obviňuje z toho nadnárodné korporácie, TTIP,….. hoci skutočným prevádzkovateľom tohto na Slovensku sú sociálni demokrati: Blaha a jeho kamaráti.
     Hovorí o budúcej revolúcii, o možom príchode komunizmu, ale pritom je sám priaznivcom oligarchie. A ak je niekto proti oligarchii, tak je zlý (Pussy Riot).

      
     Reply
     • 16. júla 2018 at 16:27
      Permalink

      Pane Ľuboši, zdravím Vás.

      Mám-li být upřímný, mně už je všechno jedno, co kdo řekl, jak to řekl, jaký je rétor nebo co. Hlavně, že to není zadarmo. Jeden z Vašich kolegů mně zde napsal, ať zavřu hubu, ani vůči kritizovanému Dr. Blahovi si to dotyčný nedovolil. Nejsem vtěrka, netáhlo ani tlučhuba, takže jo, zavřu hubu, nafurt. Sbohem.

      P.S.
      K Pussy Riot čili k Protestujícím Kundám. Provozovat skupinový sex v pravoslavném chrámu a strkat si veřejně do kundy mraženou drůbež, hm, to je fakt boj proti oligarchii jako hrom.

       
 • 12. júla 2018 at 21:43
  Permalink

  Ľavicový ANTIGLOBALIZMUS na Slovensku:
  Čušať po hlasovaní ak sa každého pol roka predlžujú sankcie voči RUSKU – ale dookola trepať aké sú zlé.
  Brať peniaze ktoré sú pre „ľavičiara“ až na prvom mieste za funkciu v NRSR ako predseda výboru pre Európske záležitosti + ďalšie funkcie platené a dobre.
  Podporovať hlasovaním VIACKRÁT vládu za orientáciu na NATO a EU, ale dookola trepať o orientácii na Rusko.
  Pri nákupe najdrahších stíhačiek = USA F16 nepípnuť ani slovo aj keby za tieto peniaze mohlo byť 100 000 bytov pre mladých, alebo menej zarábajúcich a to je suma za stíhačky len na dva roky, bez zbraní a streliva !!!

  Ľavicový Antiglobalista vždy obhajuje kšefty a stojí za nimi !
  Agrodotácie, eurofondy, štátne stimuly a kšefty štátneho rozpočtu = NIKDY ani jediné slovo o tom ako sa kradne, klame, plytvá, berie zo štátneho a európskeho.

  Spolupracovať s najbohatšími, oligarchami, mafiou, kšeftármi a vždy to obhajovať ????

  Potom vyhlásiť pár hesiel a ???
  Stále nevidím ani jednu jedinú „ľavicovú“ VEC. Jediný ľavicový princíp.
  Len PENIAZE a výhody pre seba.
  Na to nie je nič ľavicové.
  Ľavica môže byť vždy IBA a LEN v činoch.
  V činoch pre iných občanov a nie iba a len vo svoj osobný prospech!

   
  Reply
  • 11. augusta 2018 at 17:18
   Permalink

   Ján Zvolen vcelku trefné ale zbytične dlhé. Blahu charakterizuje obkecaný egoizmus spojený s neoboľševickým oportunizmom, čím je povedané takmer vśetko, čo sa dá o blahovom Blahovi povedať.

    
   Reply
 • 13. júla 2018 at 0:29
  Permalink

  Pán Zvolen, píšete: „Ľavica môže byť vždy IBA a LEN v činoch.“
  No a keď nemôže byť v činoch, tak je dobré, keď je aspoň v slovách– viď Blahova kniha Antiglobalista…Vy ste napísali nejakú knihu proti systému, ktorý plodí spoločenské neduhy, ktoré ste opísali?
  Alebo sa Vám zdá, že keby odišiel Blaha, všetky problémy by sa vyriešili? Nezdá sa Vám, že problém je niekde inde? A čo tí ostatní, tí v opozícií, tým nejde, ako píšete „Len o Peniaze a výhody pre seba“? Nevidíte pravú príčinu, alebo ju nechcete vidieť. Len Blaha-Fico, magická formulka, asi ju začnem používať namiesto abraka-dabraka.
  Prečo len nepíšete radšej básne, to Vám ide lepšie!

   
  Reply
 • 13. júla 2018 at 6:56
  Permalink

  Pani Kotrádyová.
  Stále nechápete to najpodstatnejšie = PROBLÉM je že blaha nie je žiadna ľavica.
  On iba „reční“ a TO V ROZPORE so svojimi činmi !
  O mojich ARGUMENTOCH ste nenapísali nič. Nenapísali ste že sa mýlim a nedali ste iné čo opravia moje. Dám Vám ešte jednu správu citujem …
  “ Ľavicoví europoslanci z frakcie “Europská zjednotená ľavica” dokonca vyzvali na zrušenie tejto kontroverznej vojenskej organizácie: “NATO stratilo oprávnenosť, s jeho ilegálnymi vojenskými intervenciami od Afganistanu do Líbye a obnovenej konfrontácii s Ruskom.”Informoval portál Prvnizpravy.“
  Zatiaľ naši „ľavicoví antiglobalisti“ schváli nákup amerických stíhačiek za 2 000 000 000 € DVE miliardy.
  Kde je teda problém? Nie opozícia, ale koalícia to odhlasovala a blaha ani nepípol !!!
  Nie je to ani mesiac čo pelegríny odhlasoval spolu s ďalšími predsedami vlád EU predĺženie sankcií proti RUSKU o ďalších 6 mesiacov !
  Vtedy ste pani Kotrádyová nenapísali ani slovo a ani blaha že mal byť PROTI !!!
  Preto o tom dookola píšem.
  Viete si predstaviť že by ktokoľvek zo štúrovcov čušal ak sa dialo pre SLOVÁKOV niečo zlé a išiel pracovať na Uhorský úrad ????
  Prepáčte mi pani Kotrádyová MNE sa zdá že Vy a väčšina tých čo tu píšu ani len netušíte čo je „ĽAVICA“. Pre Vás je blaha idol a modla. Božstvo.
  Pre ľavicu nie najdôležitejšie jedno meno. Najdôležitejšie sú činy a princípy podľa ktorých koná !
  Rovnosť bratstvo sloboda!
  Alebo napísať knihu ale žiť a konať celkom inak ako je v nej napísané ???

   
  Reply
 • 13. júla 2018 at 8:18
  Permalink

  Pán Zvolen píšete, že „…blaha ani nepípol“ a opozícia pípla ? Mohla sa vyjadriť k tejto téme, čo mohla, mala, keď sa považuje za „slušnú“, mohla urobiť aspoň krátke „píp“. Pán Chmelár, to je PÁN, pozrite sa na jeho FB, ten to POMENOVAL / a to sa nestotožňujem so všetkými jeho názormi/. Pán Zvolen, ja veľmi dobre viem, čo je ľavica, len či to viete Vy. Preboha o akej modle, ikone to píšete? Keď sa mi páčia názory niekoho a stotožňujem sa s ním, tak to aj vyjadrím, to sa nesmie? Ja mám modiel, ikon veľa – Gulbranssen, Hemingway, London, Tolstoj, Puškin, Andersen, Šiškin, Repin, Vermeer, Monet, Majster Pavol z Levoče, …o politikoch radšej pomlčím, lebo hneď skončím v koši „extrémistov.

   
  Reply
  • 13. júla 2018 at 10:14
   Permalink

   Vážená pani Kotrádyová.
   Neviem kto v opozícii sa PREHLASUJE za ľavicu ? Ak viete poraďte mi. Nepoznám takých.
   Píšem o činoch pána blahu. Nie o pánovi chmelárovi.
   Názory bez činov sú základom klamstva, hanby a chaosu.
   Ten máme v našej krajine zásluhou mojou aj Vašou. Ale zásluha blahu je väčšia lebo PODPORUJE svojím hlasovaním v Národnej rade Slovenskej republiky jej činy.
   Obhajuje všetko čo robí táto vláda.
   Nevadia mu stíhačky, sankcie, orientácia na NATO a EU, kšefty, oligarchia, mafia, ožobračovanie skoro všetkých obyvateľov !
   Rozdiel medzi tým čo trepe a klame a tými čo konali je veľmi jasný.
   Stačí si preštudovať čo hlásali ale aj KONRÉTNE konali ŠTÚROVCI.
   Nenájdete ani jeden čin ktorý by bol v rozpore s ich rečami.
   Nechať sa oklamať, uveriť sladkým rečiam, sľubom ktoré sa nikdy nenaplnia je detské.
   Ja Vás chápem máte svoje pocity. Tie Vám neberiem.
   Len sa stále dookola pýtam na činy !
   Tie nevidím. Preto to u nás doma na Slovensku vypadá tak ako to je.
   Opakujem to čo vidím okolo seba . Hanba, Chaos, rozkrádanie a „pekné reči“.
   Žiadne skutky. Ani jeden.

    
   Reply
 • 13. júla 2018 at 10:30
  Permalink

  Pán Zvolen, citujem Vás : „Neviem kto v opozícii sa PREHLASUJE za ľavicu ? “
  Aha, už som to pochopila, čiže u opozície Vám neprekáža to, čo vyčítate ľavici: „Nevadia mu stíhačky, sankcie, orientácia na NATO a EU, kšefty, oligarchia, mafia, ožobračovanie skoro všetkých obyvateľov !“ Hm, zaujímavá logika, vskutku zaujímavá.
  Tá Vaša báseň z minula sa mi rozplynula ako dym.
  Ukončíme to, my dvaja si nemáme čo povedať.

   
  Reply
 • 13. júla 2018 at 10:31
  Permalink

  Aktuálne prijala naša vláda tieto opatrenia aby sa vyše 150 000 našich občanov pracujúcich v zahraničí vrátili domov. Citujem z materiálu vlády konkrétne opatrenia:

  Opatrenie č. 1:
  Vypracovať informačný materiál pre Slovákov žijúcich a pracujúcich v zahraničí obsahujúci základné informácie v sociálnej oblasti a zabezpečiť jeho priebežnú aktualizáciu.
  Zodpovedný: MPSVaR SR
  Spolupráca: MŠVVaŠ SR, MZ SR, Sociálna poisťovňa
  Termín: do 30. septembra 2018

  Opatrenie č. 2:
  Zverejniť informačný materiál pre Slovákov žijúcich a pracujúcich v zahraničí na webových stránkach/portáloch (ISTP – Internetový sprievodca trhom práce, slovensko.sk) a na sociálnych sieťach.
  Zodpovední: MPSVaR SR, MŠVVaŠ SR, MZ SR, ÚV SR, Sociálna poisťovňa
  Termín: do 15. októbra 2018

  Opatrenie č. 3:
  Sprístupniť na webových stránkach, ako aj na sociálnych sieťach (FB profiloch) zastupiteľských úradov a generálnych konzulátov v zahraničí, hypertextový odkaz na Internetového sprievodcu trhom práce, informačný materiál pre Slovákov žijúcich a pracujúcich v zahraničí a informácie k Podpornej schéme na návrat odborníkov zo zahraničia na rok 2019 v prípade jej pokračovania.
  Zodpovední: MZVaEZ SR, zastupiteľské úrady a generálne konzuláty
  Termín: do 31. októbra 2018

  Opatrenie č. 4:
  V spolupráci so zastupiteľskými úradmi a generálnymi konzulátmi zvyšovať informovanosť a povedomie Slovákov žijúcich a pracujúcich v zahraničí o aktuálnej situácii na trhu práce v rámci organizovaných aktivít a na sociálnych sieťach.
  Zodpovední: MZVaEZ SR, zastupiteľské úrady a generálne konzuláty
  Termín: priebežne

  Opatrenie č. 5:
  Opatrenia v bode č. 3, 4 obsahovo a vizuálne prepojiť so značkou krajiny „Dobrý nápad Slovensko“ a prostredníctvom relevantných ministerstiev a ďalších štátnych inštitúcií týmto spôsobom jednotne komunikovať konkrétne aktivity podpory návratu.
  Zodpovedný: MZVaEZ SR
  Termín: do 31. decembra 2018

  Opatrenie č. 6:
  Sprístupniť na webových stránkach a sociálnych sieťach Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí hypertextové odkazy na Internetového sprievodcu trhom práce, Informačný materiál pre Slovákov žijúcich v zahraničí a informácie k Podpornej schéme na návrat odborníkov zo zahraničia na rok 2019 v prípade jej pokračovania.
  Zodpovedný: ÚSŽZ
  Termín: do 31. decembra 2018

  Opatrenie č. 7:
  Iniciovať diskusiu o možnosti rozšírenia kompetencií Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí aj o oblasť výkonu podporných opatrení pre návrat našich občanov na domáci pracovný trh.
  Zodpovední: MZVaEZ SR, ÚSŽZ
  Termín: do 31. decembra 2018

  Opatrenie č. 8:
  Odporúčanie pokračovať v projekte „Vráť sa na Slovensko“ so zameraním sa na krajiny EÚ s najvyšším počtom Slovákov v spolupráci so zamestnávateľskými zväzmi a združeniami.
  Zodpovední: MH SR, SARIO
  Spolupráca: zamestnávatelia
  Termín: do 30. júna 2019

  Opatrenie č. 9:
  Pokračovať v priebežnom poskytovaní údajov o krátkodobej migrácii Slovákov za prácou do zahraničia.
  Zodpovedný: ŠÚ SR
  Termín: štvrťročne

  Opatrenie č. 10:
  Predložiť na rokovanie vlády SR návrh na pokračovanie Podpornej schémy na návrat odborníkov zo zahraničia so zapracovanými návrhmi na zefektívnenie schémy.
  Zodpovedný: MŠVVaŠ SR
  Termín: do 31. októbra 2018

  PRI TOM stačí zabezpečovať každý deň:
  Aby sa občan vedel domôcť svojich práv
  a aby sa mu lepšie žilo !

   
  Reply
 • 13. júla 2018 at 10:38
  Permalink

  Ja viem pani Kotrádyová že ste na to prišli lebo nemáte žiadne arguemnty.
  Nemáme si čo povedať lebo Vy milujete blahu.
  Vám nejde o život ľudí na Slovensku. Nechcete vidieť REALITU.
  Prekáža Vám na opozícii že netvrdí o sebe že je ľavicová.
  Neprekáža Vám ako ľudia žijú, ako sa nemôžu dovolať svojich práv, ako sú klamaní a okrádaní každý deň.
  Vám stačí že blaha napísal knihu. Ale že každý rok zbytočne zomrie len na odvrátiteľné choroby 11 000 ľudí ??? No a ! Vládne blaha to stačí…
  Robotník nemal vyplatenú mzdu a ? To zlí kapitalisti.
  Ale socialisti ktorí vytvárajú korupčno oligachistickí systém spojený s mafiou sú výborní.
  Lebo tvrdia že sú ľavica !
  Niet o čom.
  Len sa nesťažujte na kapitalistov ale naberte odvahu do zrkadla.
  Pekné dni a spokojné v ľavicovom SLOVENSKU.

   
  Reply
 • 13. júla 2018 at 12:00
  Permalink

  Ja sa spokojne pozriem do zrkadla a aj sa v ňom spoznám, na rozdiel od Vás, pán Zvolen, lebo Vy sa pozeráte do krivého /zrkadla/. Pekné dni a spokojné v kapitalistickom Slovensku, ktoré tak milujete, pán Zvolen.

   
  Reply
  • 13. júla 2018 at 13:31
   Permalink

   Pani Kotrádyová,
   ak nechápete rozdiel medzi rečami a činmi, potom Vám niet pomoci. A mám pocit, že je to problém celého Davu. Jednoducho činy Smeru vrátane Blahu sú pre mňa šokujúce a stav Slovenska po 12 rokoch ich vlády sa dá charakterizovať ako prehnitá kapitalistická žumpa. Len zvelebili Dzurindove dielo. Pre systémové zlepšenie nerobia vôbec nič. O tom svedčí aj ten materiál, z ktorého cituje p. Zvolen – 10 bodov prázdnych drístov. Mimochodom, šéfka Inštitútu finančnej politiky MF SR odhadla počet emigrovaných Slovákov v súčasnosti na temer 400 000.
   Na to aby sa vrátili stačia dve veci: cenovo dostupné byty pre mladé rodiny (žiadne štartovacie garzonky) a slušne platená práca.
   Takže spokojne v Dave pokecajte v tom ľavicovom salóniku, poadorujte svojho verbálneho Che a čakajte na „momentum“ prípadne na „otvorenie okna“ dejinnej príležitosti pre totálne víťazstvo ľavice.
   A Smer zatiaľ koná, upevňuje diktatúru kapitálu …

    
   Reply
   • 13. júla 2018 at 14:26
    Permalink

    Nechápem, pán Juhár, napíšem dve vety :“Dobrý odkaz! Stotožnená!“ A strhnem takú lavínu…To akože sa mi nemôžu nejaké názory páčiť ? Nehodnotím predsa činy pána Blahu, hodnotím jeho názory a tie sa mi páčia, či sa Vám to páči alebo nie !

     
    Reply
 • 13. júla 2018 at 14:45
  Permalink

  A ešte, pán Juhár, môžem v tom ľavicovom salóniku pochváliť aj Váš program Manifest Ľavica.sk z roku 2012, lebo už sa bojím…

   
  Reply
  • 10. augusta 2018 at 19:49
   Permalink

   Pani Kotrádyová, Vy ste sliepka.

    
   Reply
 • 13. júla 2018 at 14:52
  Permalink

  Ľuboš Blaha práve zatrúbil na mohutný heroický boj proti socialistickej Číne ako aktuálneho lídra globalizácie. Bok po boku s USA a Kotlebovou ĽSNS. Zaujímavé spoločenstvo.

  Nemôže existovať ľavicový antiglobalizmus, antiglobalizmus môže byť iba pravicový. Ľavicovosť je orientácia na pokrok, budúcnosť, pritom antiglobalizmus je spiatočníckou tendenciou. Typickou pre nacionálne, konzervatívne strany ako je aj Kotlebova ĽSNS.
  Len to chce oddeliť javovú stránku od podstaty, globalizáciu od globálneho kapitalizmu.

  Globálny kapitalizmus – hra podľa pravidiel určovaných násilne jedným národným štátom (USA), alebo skupinou štátov (G7). Kde nejde o globálne záujmy, ale o národné záujmy tohto štátu alebo skupiny štátov. Nejde o globalizáciu ale globálny imperializmus.
  Globalizácia – globálne prepojenie ekonomiky, obchodu, bezpečnosti, životného prostredia. Hra podľa pravidiel dobrovoľne dohodnutých všetkými účastníkmi procesu. Kde ide o spoločné globálne záujmy celého ľudstva.
  Úloha ľavice nespočíva v antiglobalizme, ale prevzatí procesu globalizácie pod svoju kontrolu, dať jej pozitívny výraz, odstrániť riziko zničenia civilizácie v chaose totálnej vojny.

  V čom je vlastne problém? V tom, že kapitalizmus nabral niektoré črty globalizácie a to mýli ľudí. Je to otázka pochopenia mechanizmu vývoja systémov a pôsobenia niektorých prírodných princípov, napr. princíp súladu formy s obsahom (jednota kvantitatívnej a kvalitatívnej úrovne systému), ktorý Marx preniesol do spoločenského vývoja ako zákon súladu výrobných vzťahov úrovni výrobných síl.

  Z tohto pohľadu sú systémy existenčne kvantitatívne obmedzené, konečné, a ekonomický rast pre konkrétny systém konečný (vo všeobecnosti nekonečný).

  Ako sa tieto princípy prejavujú vo vývoji systémov? Kvantitatívny (ekonomický) rast prebieha neustále (ľudia, aj naši antiglobalisti žiadajú stále novinky a novinky, vylepšenia), pri dosiahnutí určitého bodu dosiahne systém hranicu svojej existencie. Zoberme si to na príklade zvyšovania teploty. Pre konkrétny systém, napr. vodu, je zvyšovanie teploty konečné, ale vo všeobecnosti nekonečné. Pri 100 stupňoch voda mení svoju podobu, formu.

  Systém pri dosiahnutí kvantitatívnej hranice svojej existencie má v zásade viac možností:
  1. Návrat dozadu, rozpad systému (rozpad soc. krajín, návrat do kap. Podobne po rozpade Rímskej ríše niektoré jej súčasti sa vrátili ku kočovnému spôsobu života).
  2. Premena systému na kvalitatívne nový systém, revolučná zmena systému.
  3. Systém môže evolučne pokračovať vo vývoji v post-klasickej podobe. Prejde z pozície hegemóna vývoja, hlavnej vývojovej línie do pozície vedľajšej vývojovej línie. Aby mohol ešte obmedzene kvantitatívne (ekonomicky) rásť, systém začne preberať niektoré vlastnosti nového, pokrokovejšieho systému, čo mu dáva priestor ešte pre obmedzený kvantitatívny rast. Systém síce preberie niektoré črty nového systému, ale podstata je stará, čo môže pozorovateľa mýliť v jeho hodnotení.

  Môžeme nájsť viaceré príklady takéhoto vývoja.
  Vírusy – ide v podstate stále o chemickú formu, ktorá prevzala niektoré vlastnosti živých systémov, preto majú vedci problém zadefinovať, či ide o živú hmotu. Ich podstata je ale chemická, nemajú vlastný metabolizmus, sú nútené parazitovať na živých systémoch.
  Ľudoopy – prevzali niektoré vlastnosti ľudskej spoločnosti, ale ich základ je stále v živočíšnej ríši.
  Post-klasický kapitalizmus – prevzal po r. 1928, resp. po Veľkej hosp. kríze 1929-1933 niektoré črty socializmu (reguláciu, štátne podniky, sociálne a zdravotné zabezpečenie, sociálny štát, ap.), čo mu umožnilo ešte obmedzený ekonomický rast. Preto sú niektoré z takýchto krajín (Švédsko, Fínsko, Nórsko) niekedy považované za socialistické krajiny. Ide však stále len o post-klasické kapitalistické krajiny s viacerými vlastnosťami socializmu, čo ich ale nerobí ešte socialistickými krajinami.

  Globálny kapitalizmus a globalizácia. Kríza r. 1997-1998 bola medzníkom, ktorým naplno vstúpila do nášho života globalizácia. Globalizovala sa ekonomika (množstvo výrobkov má už globálny charakter), politika, bezpečnosť, vesmírny výskum (napriek sankciám USA proti Rusku USA sa nedokážu zaobísť bez ruských raketových motorov, pre vesmírne lety, ale aj svoje balistické rakety). Kapitalizmus je živelný systém, ak chce ešte ekonomiky rásť, tak začal preberať nielen črty socializmu, ale aj globalizácie ako objektívnej civilizačnej tendencie. To mu umožňuje stále prežívať a do určitej miery ešte ekonomicky sa rozvíjať.
  Toto prevzatie niektorých vlastností globálnej civilizácie však z neho nerobí globálnu civilizáciu, stále zostáva len kapitalizmom, ktorý rozmýšľa len a len v rozmere národných záujmov (národné záujmy USA). Ak si všimneme posledný vývoj, tak USA prudko otočili k národnej ekonomike, začínajú narúšať systém globálnych obchodných pravidiel. Aktuálnym lídrom globalizácie sa stala socialistická Čína, čo naši „ľavicoví“ antiglobalisti nedokážu vysvetliť.

  V tomto zmysle dostal Lukáš Perný od pravicového oponenta v diskusii na blog.pravda.sk pripomienku, že čínski komunisti chvália globalizáciu, ako to vysvetlí. V týchto dňoch Čína vyjednáva s Nemeckom o spoločnom postupe pri ochrane voľného globálneho trhu. Na túto pripomienku nemôže odpovedať ani Ľuboš Blaha ani Lukáš Perný. Pokiaľ však začneme rozlišovať medzi globalizáciou a globálnym kapitalizmom, odpoveď je jasná.

  Inak nás antiglobalizmus privedie do spolku ešte s veľmi podivnými silami.

   
  Reply
  • 15. júla 2018 at 2:59
   Permalink

   Pán Antal, veď to Ľuboš Blaha jasne povedal, že je proti tejto forme neoliberálnej globalizácie a ja mám taký istý názor. Táto forma globalizácie neumožňuje rozvoj človeka, naopak stáva sa žalárom človeka. Globálna svetovláda robí všetko proti emancipácii ľudského rodu.

    
   Reply
   • 15. júla 2018 at 11:17
    Permalink

    Neštudoval som všetky texty p. Blahu. Nepovedal by som, že je to jasne povedané, minule napísal, že považuje alterglobalistov za naivných.

    Ak napíšete, že je proti tejto forme neoliberálnej globalizácie, dá sa to rôzne interpretovať. Myslím, že ak poviem, že som proti kapitalistickej forme globalizácie, kapitalistickej deformácii globalizácie, alebo globálnemu kapitalizmu, tam je to jasne vymedzené. Musím jasne vymedziť sociálno-ekonomický systém, o ktorom hovorím. Liberalizmus, demokracia sú len jedny z možných podôb hociktorého sociálno-ekonomického dejinného systému, nielen kapitalizmu. Ak bojujem proti liberalizmu, dá sa to vysvetliť aj ako boj proti Číne.

    Preto ak hovorím o neoliberálnej globalizácii – nie je to jasné. Veď tieto dni práve Čína presadzuje myšlienku liberálneho globálneho trhu, voľného globálneho trhu. Ona inak ani nemôže postupovať, ak chce efektívne využívať svoje mohutné výrobné kapacity, hlavne v oceliarstve a stavebníctve. Na to potrebuje globálny trh.
    Ak použijem teda pojem neoliberálnej globalizácie, dostanem sa do problémov pri objasňovaní práve postupu Číny, pretože ona presadzuje liberálny svetový trh, naopak, USA v týchto dňoch presadzujú opak voľného globálneho trhu, návrat ciel do svetového obchodu.

    Tu sa totiž mieša aj problém používania pojmu liberalizmu, teda aj pojmu neoliberálnej globalizácie. Liberálny kapitalizmus sa stotožňuje s liberalizmom všeobecne, demokratický kapitalizmus sa stotožňuje s pojmom demokracie, voľnotrhový kapitalizmus sa stotožňuje s trhom všeobecne. A tak ľudia často namiesto pojmu kapitalizmus použijú pojmy demokracia, trhová ekonomika, alebo liberalizmus. Povedia, že socializmus bol po r. 1989 vystriedaný demokraciou, trhom alebo neoliberalizmom. Čo nedáva žiaden zmysel, akoby som povedal, že stromy boli vystriedané slivkou, vtáky boli vystriedané kohútom.

    Musím jasne hovoriť o kapitalizme, on je problémom, nie globalizácia, demokracia, liberalizmus, trh, všeobecne, pretože sa dostanem takýmto spôsobom do jedného vreca s Kotlebovcami. Problémom je kapitalistická globalizácia, kapitalistická demokracia, kapitalistický liberalizmus, kapitalistický voľný trh.

     
    Reply
   • 15. júla 2018 at 11:43
    Permalink

    Ja by som nehľadal problém v globálnej svetovláde. Globálne výrobné sily si totiž žiadajú globálnu správu, inštitúcie, vládu, globálne princípy, zákony, globálnu menu. To hovorí marxistický zákon súladu výrobných vzťahov úrovni výrobných síl. Bez toho mohutné globálne výrobné sily nepracujú efektívne, pre blaho ľudského rodu, ale proti nemu.

    My namiesto toho, by sme sa snažili urobiť (neexistujúcu) globálnu správu čo najviac transparentnou, viditeľnou, demokratickou, podliehajúcou kontrole, globálnym zákonom, bojujeme proti jej zavedeniu. A tým prenechávame priestor na ovládanie globálnej ekonomiky a globálnej spoločnosti akejsi tajomnej globálnej moci, jednotlivcom, skupinkám, nadnárodným monopolom, ktoré nepodliehajú žiadnej kontrole, zákonom, ktoré sa riadia len svojimi osobnými alebo skupinovými, prinajmenšom národnými záujmami, ale vôbec nie globálnymi záujmami civilizácie ako celku. Lenže tie tu teraz existujú, posledné roky sme boli zopárkrát svedkami situácie, kedy sme pripúšťali, že ľudstvo zajtra už nemusí existovať (kríza okolo Sýrie, KĽDR, Iránu, Ukrajiny).
    Bez svetovej správy nadnárodné monopoly sa správajú ako utrhnuté z reťaze, pustošia Zem, pretože sú silnejšie ako národné vlády.
    Bez globálnej meny budú globálne záležitosti cez dolár riadiť národné záujmy USA, nie globálne záujmy. Toto je obrovský nesúlad VV a VS a ten ničí civilizáciu.

    Ľavica tým, že bojuje proti globálnej správe, kontrole, proti globalizácii, sa dostáva mimo hry, stráca vplyv na beh udalostí, pretože tento proces sa nedá zastaviť.

     
    Reply
    • 15. júla 2018 at 13:56
     Permalink

     Ľuboš Blaha, Antiglobalista, Pasca postmodernej ľavice: „…ľavica sa musí obrátiť späť k svojim koreňom a opätovne sa chopiť sociálno-ekonomickej problematiky, ktorej dominuje problematika ekonomickej spravodlivosti, sociálnej rovnosti a antikapitalizmu. Základom je nechytiť sa do postmodernej pasce. Kapitalizmus potrebuje pre svoje fungovanie postmoderný diskurz, pretože namiesto komplexných alternatív sa všetky kritické antikapitalistické sily vyčerpávajú v mikrosúbojoch za morálne uznanie transsexuálov. … Liberálny a postmoderný diskurz majú spoločné jedno: sú opozíciou voči celkom. Sú zaujaté indivíduom, jednotlivcom, menšinami, roztrieštenosťou, špecifickosťou. Preto ich globálny kapitalizmus potrebuje na svoju reprodukciu. Liberálnemu a postmodernému diskurzu sú cudzie kolektívne identity (trieda, štát, národ). … Liberalizmus aj postmoderna sú ideológiami, ktoré pomáhajú eliminovať akýkoľvek seriózny odpor proti systému, pretože odmietajú akúkoľvek formu kolektivizmu a spochybňujú pevné kolektívne identity. Bez triedy, štátu, národa či iných komunitárnych pút nemožno čeliť nadvláde kapitálu. Kozmopolitná ľavica je vzhľadom na svoje liberálne, resp. postmoderné ukotvennie úplne bezzubá v rovine nástrojov a pomýlená aj v rovine cieľov. …ľavica potrebuje oveľa viac sociálno-ekonomického radikalizmu. Slovensko je krajine, kde ani ľavica ani iný postup nemôže zvoliť, aspoň nie v čase, keď píšem túto knihu. … Ľavica sa opierala o ľudí práce, ktorí mali často konzervatívnejšie a autoritatívnejšie predstavy o politike. Opovrhovať týmito ľuďmi je cesta na smetisko dejín. Historickou úlohou ľavice je predsa boj proti kapitálu, nie boj proti robotníkom. … Neoliberáli vycítili, čo je ich hlavná hrozba – je ňou progresívny, ľavicový antiglobalizmus. Preto na antiglobalistických socialistov hystericky útočia a prirovnávajú ich ku krajne pravici… časť liberálnej ľavice sa k neoliberálom pridáva a premieňa sa tak na užitočných pomocníčkov nadnárodného kapitálu. … Ľavica sa musí vrátiť k tomu, čo Žižek nazýva repolitizácia ekonomiky, vrátiť sa k Marxovi, k socializmu, realizmu, k veľkým príbehom, k pracujúcim ľuďom. Musí odkopnúť postmoderný diskurz liberálnych stredných tried alebo ho aspoň zbaviť hegemónie v ľavicovom hnutí.“ (416-25)

      
     Reply
     • 15. júla 2018 at 14:01
      Permalink

      a co robi dav dva ohladom robotnikov, triedneho boja, soc.-ekon. radikalizmu? Nic namiesto toho pise dokola o Kiskovi a robi reklamu Blahovi :D :D :D

       
 • 14. júla 2018 at 15:25
  Permalink

  Panebože ľudia, to neviete oddeliť emócie od racionality, veď ani ja sa nestotožňujem s tým čo robí Luboš v politike, mne nie je na Smere absolútne nič sympatické, nebudem teraz opakovať to kliše o zlodejinách, mňa ale absolútne štve tá servílnosť všetkých našich politikov, títo ľudia sú absolútne zbabelí, nevedia sa zastať vlastného národa v Bruseli, len pritakávajú , proti kvótam boli len preto, lebo by ich to politicky zlikvidovalo, teraz tu idú príjmať zahraničných pracovníkov, najväčším korporáciám dali daňové úľavy, dotácie. Proste banda servilných idiotov, to sú len takí správcovia územia, nie politici.
  Ale na druhej strane Lubošova kniha je fajn, je dobre čitateľná aj pre bežných ľudí, je tam mnoho autorov citovaných, ktorí patria medzi svetovú špičku, je fajn že toto niekto prináša aj naším čitateľom. Ja som sa tam mnoho nového nedozvedel, lebo Walersteina, Robinsona, Jamesona, Amina, Rodrika, Bella , Lenina, Che Guevaru a spol poznám, viem o ich pohľadoch, ale verím že mnohým ľuďom tá kniha prinesie mnoho zaujímavých informácií. Takže Luboša ako politika nemusím, ale jeho akademická práca sa mi páči, vždy budem si kupovať jeho knihy, čítať jeho odborné príspevky atď

   
  Reply
 • 1. augusta 2018 at 11:26
  Permalink

  Len pre všetkych kritikov Blahu, čo myslíte ako dlho by sa udržal vo vrcholovej politike, keby prešiel od slov k činom, ktoré tu od neho žiadate? Ak by v rozpore s rozhodnutím vedenia smeru (ktoré on nemoze ovplyvnit) hlasoval proti ruským sankciam, proti nákupu amerických stihačiek a pod. Asi by už v nasledujucich volbach na kandidatke nefiguroval. Takto je aspon jednen z mala politikov (okrem Kotlebovcov), ktorý napr. v tv diskusiach prezentuje alternativny pohľad na mainstreamovu americko-neoliberalnu propagandu.

   
  Reply
 • 29. októbra 2018 at 12:47
  Permalink

  Najvtipnejsie je, ked sa na celo prasujucich mas chce postavit taky exemplarny povalovac, akym je Hlupos Blaha :D

   
  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom