U koľkých väzobne stíhaných sú takto porušené ľudské práva? Prípad sudcu Richarda M. určite nie je jediný

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 1. februára (TASR) – Sudca Krajského súdu (KS) v Bratislave Richard M. by mal byť po rozhodnutí Ústavného súdu (ÚS) SR v Košiciach Najvyšším súdom (NS) SR prepustený na slobodu. Domnieva sa jeho obhajca Rastislav Palovič.


      „ÚS SR v náleze konštatoval hrubé porušenie základných ľudských práv nášho klienta Richarda M. Rozhodnutie NS SR zrušil a prikázal mu, aby opätovne rozhodol, vzhľadom na výrazný odstup času. Myslím, že NS SR nemôže rozhodnúť iným spôsobom, než prepustením obvineného na slobodu,“ uviedol pre TASR obhajca Palovič.


      Postupom NS SR a jeho uznesením zo 14. júla došlo k porušeniu základného práva na osobnú slobodu sudcu Richarda M., ktorý je vo väzbe od marca minulého roka. Rozhodol o tom ÚS SR, ktorý príslušné uznesenie NS týkajúce sa pokračovania jeho väzby zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie.


      Richard M. je jeden zo sudcov, ktorých vlani v marci zadržala a obvinila Národná kriminálna agentúra (NAKA) počas akcie Búrka. Obvinený je z trestného činu prijímania úplatku. Minulý rok na jeseň Richarda M. obvinili aj v rámci akcie Víchrica, keď príslušníci NAKA zadržali a obvinili aj podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava K. a ďalšie osoby. Medzi nimi je aj bývalá podpredsedníčka NS SR Jarmila U.


      NS vlani v júli zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a zamietol tak žiadosť Richarda M. o prepustenie na slobodu. Spolu s tým neprijal ani ponuku dôveryhodnej osoby, ktorou mal byť kolega Richarda M. z KS v Bratislave – sudca Peter Šamko. Senát NS tiež odmietol náhradu väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka a peňažnú záruku.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *