Uganda obvinila USA z pokusu narušiť priebeh prezidetských volieb

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Kampala 19. januára (TASR) – Ugandská vláda obvinila v utorok Spojené štáty zo snahy narušiť priebeh minulotýždňových prezidentských volieb po tom, ako sa americká veľvyslankyňa pokúsila navštíviť vodcu tamojšej opozície držaného v domácom väzení. Informovala o tom agentúra Reuters.

Americkej veľvyslankyni Natalie E. Brownovej prekazili bezpečnostné zložky v pondelok návštevu opozičného prezidentského kandidáta Bobiho Wina v jeho rezidencii na predmestí hlavného mesta Kampala.

Rezidenciu obkľúčili krátko po tom, ako Wine — vlastným menom Robert Kyagulanyi Ssentamu — odovzdal svoj hlas vo štvrtkových voľbách. V nich tohto 38-ročného bývalého speváka a súčasného zákonodarcu porazil dlhoročný ugandský prezident Yoweri Museveni a zabezpečil si tak šieste funkčné obdobie v najvyššom štátnom úrade.

Podľa vyhlásenia americkej diplomatickej misie v Ugande sa chcela Brownová uistiť, že „Wine je zdravý a v bezpečí“. Ugandská vláda však s týmto zdôvodnením nesúhlasí a tvrdí, že Brownová na túto návštevu nemala nijaký dôvod.

„Očividne sa snaží zasahovať do vnútornej politiky Ugandy, najmä do volieb, aby ich rozvrátila a s nimi aj vôľu ľudí,“ uviedol hovorca vlády Ofwono Opondo. Dodal, že Brownová by nemala robiť nič, čo je mimo diplomatických noriem.

Štvrtkové voľby sprevádzalo najhoršie predvolebné násilie od roku 1986, keď sa Museveni ujal moci. Wine a ďalší opoziční kandidáti boli často prenasledovaní a pri novembrových potýčkach, keď po Wineovom zatknutí vypukli nepokoje, prišlo o život viac než 50 ľudí.

Wine podal na Medzinárodnom trestnom súde (ICC) so sídlom v holandskom Haagu začiatkom januára žalobu v súvislosti s údajným mučením a iným zneužívaním zo strany ugandských bezpečnostných síl. Počas predvolebnej kampane bol niekoľkokrát zadržaný a uväznený, nikdy ho však neodsúdili. Nakoniec sa do kampane zapojil v nepriestrelnej veste s tým, že sa bojí o život.

Ugandská volebná komisia vyhlásila, že Wine by mal dokázať svoje obvinenie zo zmanipulovania volieb, a bagatelizovala otázky o tom, ako sa počas výpadku internetu prenášali celoštátne výsledky hlasovania.

Monitorovanie volieb ešte viac skomplikovali zatknutia nezávislých pozorovateľov a odmietnutie akreditácie mnohým členom pozorovateľskej misie USA. Európska únia ako ďalší významný pozorovateľ uviedla, že jej ponuka na nasadenie volebných expertov „nebola prijatá“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *