Ukrajina o rok predĺžila osobitný štatút pre Donbas

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Kyjev 16. decembra (TASR) – Ukrajinskí zákonodarcovia schválili návrh zákona, ktorý predlžuje osobitný štatút miestnej samosprávy v odštiepeneckom regióne Donbas do 31. decembra 2021. Informovala o tom v stredu stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Predmetnú legislatívu počas utorkového zasadania parlamentu odobrilo 304 zákonodarcov, pričom poslanci za stranu Holos (Hlas) a Baťkivščyna (Otčina) sa na hlasovaní nezúčastnili.

Legislatívu po prvý raz prijali v septembri 2014 na obdobie troch rokov po tom, ako Rusko podľa RFE/RL iniciovalo revoltu v Doneckej a Luhanskej oblasti, kde od vypuknutia konfliktu zahynulo vyše 13.000 ľudí.

Niekoľko týždňov pred vypuknutím separatistických aktivít v danom regióne Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym po tom, ako tam vyslalo svojich vojakov a zinscenovalo referendum, považované vyše 100 členskými krajinami OSN za nelegálne.

Predmetný zákon bol odvtedy trikrát predĺžený, pričom vypršať mal 31. decembra 2020.

Na východe Ukrajiny žije prevažne po rusky hovoriace obyvateľstvo a posilnili sa tam separatistické nálady. Kyjev a vlády západných štátov obviňujú Moskvu z poskytovania ozbrojenej podpory proruským separatistom na východe Ukrajiny, čo Rusko popiera.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *