Ukrajina o rok predĺžila osobitný štatút pre Donbas

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Kyjev 16. decembra (TASR) – Ukrajinskí zákonodarcovia schválili návrh zákona, ktorý predlžuje osobitný štatút miestnej samosprávy v odštiepeneckom regióne Donbas do 31. decembra 2021. Informovala o tom v stredu stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Predmetnú legislatívu počas utorkového zasadania parlamentu odobrilo 304 zákonodarcov, pričom poslanci za stranu Holos (Hlas) a Baťkivščyna (Otčina) sa na hlasovaní nezúčastnili.

Legislatívu po prvý raz prijali v septembri 2014 na obdobie troch rokov po tom, ako Rusko podľa RFE/RL iniciovalo revoltu v Doneckej a Luhanskej oblasti, kde od vypuknutia konfliktu zahynulo vyše 13.000 ľudí.

Niekoľko týždňov pred vypuknutím separatistických aktivít v danom regióne Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym po tom, ako tam vyslalo svojich vojakov a zinscenovalo referendum, považované vyše 100 členskými krajinami OSN za nelegálne.

Predmetný zákon bol odvtedy trikrát predĺžený, pričom vypršať mal 31. decembra 2020.

Na východe Ukrajiny žije prevažne po rusky hovoriace obyvateľstvo a posilnili sa tam separatistické nálady. Kyjev a vlády západných štátov obviňujú Moskvu z poskytovania ozbrojenej podpory proruským separatistom na východe Ukrajiny, čo Rusko popiera.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *