Ukrajinský premiér rokoval so šéfom NATO, avizoval spoločné manévre v Odese

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Brusel 10. februára (TASR) – Ukrajina usporiada tento rok v Odese vojenské cvičenie spolu so silami Severoatlantickej aliancie, uviedol na utorňajšej spoločnej tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Bruseli ukrajinský premiér Denis Šmyhaľ. Informovala o tom agentúra TASS.

Šmyhaľ uviedol, že so Stoltenbergom rokoval o širokom spektre problémov vrátane boja proti koronavírusu, kybernetických útokov či zapojenia ukrajinských síl do mierových operácií. Doplnil, že Ukrajina má záujem o ďalšiu spoluprácu s Alianciou v oblasti bezpečnosti v Čiernom mori.

Šmyhaľ hovoril aj o perspektívach vstupu Ukrajiny do NATO. Poznamenal, že Ukrajina „je pripravená a robí si domáce úlohy“. Za krátkodobú strategickú perspektívu pre Kyjev označil získanie Akčného plánu členstva (MAP), čo je prvý krok v procese pristúpenia k Aliancii.

„Nechceme zaostávať za Gruzínskom a chceme spolu s Gruzínskom získať MAP,“ vyhlásil Šmyhaľ a dodal, že stretnutie s generálnym tajomníkom NATO „je pozitívnym a symbolickým signálom, ktorý dáva Ukrajine dobrú nádej“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *