Únia miest SR: Žiadame I.Matoviča, aby sa nevyhrážal kriminálom primátorkám a primátorom, starostkám a starostom.

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 8. februára (TASR) – Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada ministra školstva SR Branislava Gröhlinga (SaS), aby vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu zjednotil termín jarných školských prázdnin, a to pre všetky kraje. Únia navrhuje spoločný termín od pondelka 15. februára. Uviedla to vo svojom vyhlásení, ktoré podporilo 56 členských miest ÚMS, ktoré reprezentujú takmer dva milióny obyvateľov Slovenska. Premiéra Igora Matoviča (OĽANO) v ňom zároveň požiadala, aby prehodnotil svoj slovník voči samosprávam.

„Rozdelenie prázdnin v aktuálnej epidemiologickej situácii nepovažujeme za rozumné, ani za logické,“ informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. ÚMS verí, že ministerstvo zdravotníctva do utorka (9.2.) dokončí povoľovanie vzniku súkromných mobilných odberových miest (MOM) v slovenských mestách a obciach. Považuje to totiž za absolútne nevyhnutné, pretože mnohé samosprávy už nie sú schopné a ani ochotné „brať víkendové pretestovanie obyvateľov naďalej iba na svoje plecia“. ÚMS taktiež apeluje na rezort zdravotníctva, aby čo najskôr v spolupráci s fakultnými nemocnicami a samosprávami zriadil vakcinačné centrá. „Veríme, že v najbližších týždňoch bude na Slovensku taktiež dostatok potrebných vakcín,“ poznamenala Piršelová.

Členské mestá ÚMS požiadali premiéra Matoviča, aby prehodnotil svoj slovník voči samosprávam a nevyhrážal sa „kriminálom“ primátorkám a primátorom, starostkám a starostom. Podobné nedôstojné vyjadrenia nie sú podľa únie hodné predsedu vlády. ÚMS pripomína, že celý proces doterajšieho celoplošného testovania by vláda nedokázala nikdy zvládnuť bez pomoci a spolupráce samospráv.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “Únia miest SR: Žiadame I.Matoviča, aby sa nevyhrážal kriminálom primátorkám a primátorom, starostkám a starostom.

 • 8. februára 2021 at 15:23
  Permalink

  Matovič zrejme na drzovku vie, že si môže dovoliť – lebo špeciálny prokurátor Lipšic bude nad ním držať ochrannú ruku. Inak by ho už mali chlapi z NAKA odvážať v želiezkach, lebo TZ:

  § 360
  Nebezpečné vyhrážanie
  (1) Kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
  (2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
  a) závažnejším spôsobom konania,
  b) na chránenej osobe,
  c) preto, aby inému zmaril alebo sťažil uplatnenie jeho základných práv a slobôd,
  d) z osobitného motívu, alebo
  e) verejne.

  Prípadne aj:
  § 419

  Teroristický útok
  (1) Kto v úmysle poškodiť ústavné zriadenie alebo obranyschopnosť štátu, narušiť alebo zničiť základnú politickú, hospodársku alebo spoločenskú štruktúru štátu alebo medzinárodnej organizácie, závažným spôsobom zastrašiť obyvateľstvo alebo donútiť vládu štátu alebo iný orgán verejnej moci alebo medzinárodnej organizácie, aby niečo konala, opomenula alebo strpela
  a) hrozí spáchaním útoku alebo spácha útok ohrozujúci život, zdravie človeka alebo jeho osobnú slobodu,

  Reply
 • 8. februára 2021 at 15:35
  Permalink

  Čo môžeme od neho čakať, nič iné ani nevie.

  Reply
 • 8. februára 2021 at 15:52
  Permalink

  Samospráva si to tak trochu vypýtala , miesto jasného postoja k testovaniu , vždy uhla .

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *