ÚS: Novela Civilného mimosporového poriadku nie je protiústavná

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Košice 9. decembra (TASR) – Ústavný súd (ÚS) SR v stredu nevyhovel návrhu skupiny poslancov Národnej rady (NR) SR vyhlásiť za protiústavnú časť Civilného mimosporového poriadku. Minuloročnou novelou pribudla do zákona možnosť podať žalobu na obnovu konania proti právoplatnému uzneseniu v konaní o návrat maloletého do cudziny vo veciach neoprávneného premiestnenia alebo zadržania.

Právnu normu vetoval vtedajší prezident SR Andrej Kiska, parlament ju však opätovne schválil. Novelu predložili nezaradení poslanci Martina Šimkovičová a Peter Marček. Podľa opozície bola v rozpore s Ústavou SR, Chartou základných práv Európskej únie, Dohovorom o právach dieťaťa, Dohovorom o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí či Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

„Tento návrh urobil zo Slovenska eldorádo medzinárodných únosov detí. Predkladatelia pravdepodobne pod tlakom lobistov pretlačili do zákona, že proti právoplatnému a vykonateľnému rozsudku o návrate dieťaťa je dnes možné podať žalobu, a tým celé konanie opakovane otvoriť. Na neistú situáciu doplatia najmä deti odrezané od svojich rodín, ktoré sa stávajú rukojemníkmi súdov, štátneho systému a rodičov – únoscov,“ uviedla vlani v septembri vtedajšia poslankyňa SaS Natália Blahová.

ÚS v stredu zároveň odmietol návrh Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na posúdenie ústavnosti časti zákona o Policajnom zbore (PZ) a Trestného poriadku vo vzťahu k zákonnosti a nezávislosti inšpekčnej služby podriadenej ministrovi vnútra vyšetrovať trestné veci policajtov. Podľa ÚS ide o návrh podaný zjavne neoprávnenou osobou.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *