ÚS: Novela Civilného mimosporového poriadku nie je protiústavná

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Košice 9. decembra (TASR) – Ústavný súd (ÚS) SR v stredu nevyhovel návrhu skupiny poslancov Národnej rady (NR) SR vyhlásiť za protiústavnú časť Civilného mimosporového poriadku. Minuloročnou novelou pribudla do zákona možnosť podať žalobu na obnovu konania proti právoplatnému uzneseniu v konaní o návrat maloletého do cudziny vo veciach neoprávneného premiestnenia alebo zadržania.

Právnu normu vetoval vtedajší prezident SR Andrej Kiska, parlament ju však opätovne schválil. Novelu predložili nezaradení poslanci Martina Šimkovičová a Peter Marček. Podľa opozície bola v rozpore s Ústavou SR, Chartou základných práv Európskej únie, Dohovorom o právach dieťaťa, Dohovorom o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí či Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

„Tento návrh urobil zo Slovenska eldorádo medzinárodných únosov detí. Predkladatelia pravdepodobne pod tlakom lobistov pretlačili do zákona, že proti právoplatnému a vykonateľnému rozsudku o návrate dieťaťa je dnes možné podať žalobu, a tým celé konanie opakovane otvoriť. Na neistú situáciu doplatia najmä deti odrezané od svojich rodín, ktoré sa stávajú rukojemníkmi súdov, štátneho systému a rodičov – únoscov,“ uviedla vlani v septembri vtedajšia poslankyňa SaS Natália Blahová.

ÚS v stredu zároveň odmietol návrh Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na posúdenie ústavnosti časti zákona o Policajnom zbore (PZ) a Trestného poriadku vo vzťahu k zákonnosti a nezávislosti inšpekčnej služby podriadenej ministrovi vnútra vyšetrovať trestné veci policajtov. Podľa ÚS ide o návrh podaný zjavne neoprávnenou osobou.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *