USA: Impeachment je politické divadlo, píše Trumpov tím v predvečer procesu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Washington 8. februára (TASR) – Právni zástupcovia bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa kritizovali v pondelok Demokratickú stranu za jej snahu usvedčiť ich klienta z podnecovania povstania v rámci procesu ústavnej žaloby (impeachmentu), ktorý sa začne v utorok.


      Celý proces pri tom označili za „politické divadlo“, ktoré demokrati zneužívajú pre svoje vlastné politické ciele, uvádza agentúra AP citujúc ich vyhlásenia.


      Advokáti v ňom tvrdia, že Trumpovo spochybňovanie výsledkov prezidentských volieb z 3. novembra 2020 je chránené prvým dodatkom ústavy USA, ktorý osobám zaručuje slobodu prejavu. Tiež uvádzajú, že bývalý prezident svojich stúpencov 6. januára výslovne nabádal, aby protestovali pokojne.


      Naznačujú aj to, že Senát nemá právo Trumpa súdiť, pretože už nie je prezidentom. S týmto argumentom však nesúhlasia ani niektorí konzervatívni právni odborníci, upozorňuje AP.


      Trumpov tím obhajcov v stručnom stanovisku ďalej spochybňuje, že účelom žaloby je dosiahnuť spravodlivosť. „Od začiatku išlo o sebecký pokus vedenia Demokratickej strany v Snemovni reprezentantov zneužiť pocity hrôzy a zmätku, ktoré vyvolal vo všetkých Američanoch naprieč politickým spektrom pohľad na to, ako 6. januára niekoľko stoviek ľudí ničilo budovu Kapitolu,“ píše sa v citovanom dokumente.


      V poradí druhý impeachment Trumpa sa začne v utorok 9. februára. Senátori budú najprv debatovať a následne hlasovať o tom, či je impeachment bývalého prezidenta v súlade s ústavou USA. Prvýkrát čelil Trump pokusu o impeachment v decembri 2019, Senát však ústavnú žalobu vtedy napokon odmietol.


      Stúpenci bývalého republikánskeho prezidenta Trumpa vtrhli 6. januára do budovy Kapitolu a prerušili tak spoločné zasadnutie oboch komôr Kongresu, na ktorom sa potvrdzovalo víťazstvo Bidena v novembrových voľbách. Vzniknutý chaos a násilie viedli k smrti piatich ľudí. Trump predtým svojich priaznivcov opakovane burcoval nepodloženými obvineniami o zmanipulovaní volieb a vyzýval ich, aby pochodovali ku Kapitolu. Samotný Trump však popiera, že ich nabádal k násilnostiam.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *