USA: Kosovo je pre Bidenovu rodinu „špeciálnym miestom“, to napokon aj pre narkobarónov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Priština 17. februára (TASR) – Americký prezident Joe Biden uviedol, že Kosovo, kde pracoval jeho zosnulý syn Beau, pre jeho rodinu predstavuje „špeciálne miesto“. V utorok o tom informovala agentúra AP.

Biden tieto vyjadrenia uviedol v liste úradujúcej kosovskej prezidentke Vjosi Osmaniovej pri príležitosti dňa nezávislosti Kosova.

Kosovo má podľa amerického prezidenta aj naďalej špeciálne miesto v rodine Bidenovcov – na počesť Beaua Bidena, ktorý po vojne v rokoch 1998-99 v Kosove pracoval na posilnení právneho štátu spoločne s armádou a Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Joe Biden navštívil Kosovo v roku 2016, keď pôsobil ako viceprezident počas vlády Baracka Obamu. Zúčastnil sa na slávnosti pri príležitosti premenovania jednej z ulíc neďaleko americkej vojenskej základne, ktorá je odvtedy nazvaná po jeho synovi Beauovi. Ten zomrel na rakovinu v roku 2015 vo veku 46 rokov.

Biden v liste kosovskej prezidentke takisto žiadal normalizačnú dohodu Kosova so Srbskom, zameranú na „vzájomné uznanie“.

Kosovo po rozpade Juhoslávie patrilo Srbsku; 17. februára 2008 však vyhlásilo nezávislosť.

V rokoch 1998-99 tam prebiehala vojna, v ktorej etnickí Albánci bojovali proti srbským jednotkám. Vojnu ukončilo NATO náletmi. V dôsledku týchto vzdušných úderov sa v júni 1999 srbské jednotky z provincie Kosovo stiahli.

Kosovo ako samostatnú krajinu uznala väčšina krajín Západu. Srbsko a jeho spojenci Rusko a Čína tak však neurobili. Slovensko tiež považuje Kosovo za súčasť Srbska.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “USA: Kosovo je pre Bidenovu rodinu „špeciálnym miestom“, to napokon aj pre narkobarónov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *