USA, ktoré majú neporiadok vo vlastnom volebnom systéme, kritizujú Hongkong za volebnú reformu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Spojené štáty, kde súčasný volebný systém mal v rozľahlej krajine zmysel pred 200 rokmi, keď jediným dopravným prostriedkom boli kone, na ktorých volitelia prinášali výsledky z jednotlivých štátov do hlavného mesta a riadia sa ním dodnes, sú „pohoršené“ nad reformou volebného systému iného štátu.

Keďže v USA desaťročia nie je vôľa volebný systém prispôsobiť dnešnej dobe a prakticky sú z hľadiska počtu voliteľov ignorované „malé“ štáty, len potvrdzuje nezmyselnosť volebného systému tzv. „najväčšej demokracie sveta“, kde výsledok môže skončiť, že kandidát z menším počtom hlasov z celých Spojených štátov, môže vyhrať voľby. Stačí si získať veľké štáty. A títo idú kritizovať volebné systémy iných…

USA kritizovali návrh volebnej reformy v Hongkongu

      Washington 6. marca (TASR) – Spojené štáty v piatok kritizoval čínsky návrh na reformu volebného systému v Hongkongu, informovala agentúra AFP.


      Opatrenia navrhované Čínou „sú priamym útokom na autonómiu Hongkongu, jeho slobody a demokratické procesy“, povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.


      V prípade, že osobitný volebný výbor v Hongkongu dostane nové právomoci, bude môcť priamo vymenúvať časť poslancov hongkonského regionálneho parlamentu a rozhodovať, kto doň môže kandidovať. To znamená, že môže zabrániť opozičným politikom dostať sa do parlamentu.


      „Tieto opatrenia v prípade schválenia drasticky oslabia demokratické inštitúcie Hongkongu,“ povedal Price.


      Reforma podľa neho porušuje ústavu Hongkongu, ktorá vstúpila do platnosti v roku 1997. Británia vtedy toto územie vrátila Číne.
      „Čínsku ľudovú republiku (ČĽR) žiadame, aby dodržiavala svoje medzinárodné záväzky a povinnosti a konala v súlade so základným zákonom Hongkongu,“ povedal Price. Spojené štáty podľa jeho slov „stoja pri obyvateľoch Hongkongu“.


      Európska únia v piatok čínsku vládu takisto varovala, aby neprijala reformu volebného systému v Hongkongu, ktorú považuje za porušenie politickej plurality a základných slobôd.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “USA, ktoré majú neporiadok vo vlastnom volebnom systéme, kritizujú Hongkong za volebnú reformu

 • 6. marca 2021 at 10:14
  Permalink

  Špinavé metly chcú zametať.

  Reply
 • 7. marca 2021 at 11:17
  Permalink

  Politika USA sa roky rokuce drzi zasady: „Nepozeraj na to, co MY robime, rob len to, co ti MY povieme!“

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *