USA opäť eskalujú napätie v Juhočínskom mori

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Washington 9. februára (TASR) – Spojené štáty v utorok uskutočnili vojenské cvičenie v spornej oblasti Juhočínskeho mora, informovala agentúra DPA.

Lietadlové lode Theodore Roosevelt a Nimitz so sprievodnými plavidlami v tejto oblasti uskutočnili prvé takéto manévre od júla 2020, píše DPA s odvolaním sa na americké vojenské námorníctvo.

„Prostredníctvom takýchto operácii sa uisťujeme, že sme takticky dostatočne vyspelí plniť úlohu udržiavať mier a sme schopní našim partnerom a spojencom v tejto oblasti aj naďalej dokazovať, že sme odhodlaní podporovať slobodný a otvorený indopacifický región,“ uviedol Doug Verissimo, veliteľ skupiny lode Theodore Roosevelt.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin podľa tlačovej agentúry Sinchua povedal, že jeho krajina zostáva v stave pohotovosti, pripravená podniknúť kroky v súvislosti s „akýmikoľvek hrozbami a provokáciami“. Čína je podľa neho takisto pripravená rozhodne brániť svoju zvrchovanosť a územnú celistvosť.

Peking si nárokuje takmer celé Juhočínske more, ktoré je strategickou vodnou trasou a podľa predpokladov sa tam nachádzajú zásoby nerastných a energetických surovín, pripomína DPA.

Peking tam v uplynulých rokoch buduje umelé ostrovy, na ktorých je možné umiestniť vojenské lietadlá, čo vyvoláva nesúhlasné reakcie iných krajín nárokujúcich si časti Juhočínskeho mora.

Ďalšie krajiny vrátane Bruneja, Filipín, Malajzie, Taiwanu a Vietnamu takisto tvrdia, že im časť tohto teritória patrí.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *