USA: Pelosiová žiada kroky, ktoré zabránia Trumpovi v jadrovom útoku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


 Washington 8. januára (TASR) – Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v piatok oznámila, že bude „konať, ak prezident Donald Trump neodstúpi z úradu“. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


      Pelosiová tiež v piatok požiadala predsedu Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA generála Marka Milleyho o preventívne kroky, ktoré zabránia „nevyrovnanému“ Trumpovi podnikať akékoľvek vojenské akcie vrátane jadrových útokov. Pelosiová sa rozprávala s generálom o tom, aby sa Trumpovi zablokovalo použitie a spustenie jadrových kódov, uviedla agentúra AFP.


      Šéfka dolnej komory amerického Kongresu uviedla, že situácia okolo „vykoľajeného prezidenta už ani nemôže byť nebezpečnejšia“.


      Podľa zdroja AP oboznámeného s telefonátom Pelosiovej s demokratickými kongresmanmi jej Milley povedal, že preventívne opatrenia, ktoré by Trumpovi zabránili iniciovať nukleárny útok, existujú.


      V liste kolegom z Demokratickej strany Pelosiová takisto napísala, že je pripravená spustiť procedúry impeachmentu (ústavnej žaloby) proti Trumpovi, ak dobrovoľne neodstúpi alebo ak viceprezident Mike Pence nezačne proces, ktorý jemu a kabinetu umožní prezidenta odvolať.


      „Ak prezident neodíde okamžite a dobrovoľne z úradu, Kongres začne konať,“ dodala Pelosiová.


      Neskôr prišla správa, že traja demokrati zo Snemovne reprezentantov plánujú predložiť body ústavnej žaloby proti Trumpovi na budúci týždeň, v pondelok 11. januára, čo znamená, že dolná komora Kongresu by mohla už do polovice budúceho týždňa hlasovať o odvolaní prezidenta z úradu. Agentúre AP to povedali dva zdroje oboznámené so situáciou.


      Pelosiová bude o tejto záležitosti diskutovať v kolegami ešte v piatok.


      Trumpa má v Bielom dome 20. januára nahradiť víťaz prezidentských volieb Joe Biden.


      Zvrat v povolebnej situácii nastal po tom, čo Trumpovi podporovatelia v stredu 6. januára vtrhli do Kapitolu, sídla Kongresu vo Washingtone, keď práve zákonodarcovia sčítavali hlasy Zboru voliteľov a mali potvrdiť víťazstvo Bidena. Pri vzbure prišlo o život päť ľudí vrátane policajta.


      Spomínanými troma demokratmi zo Snemovne reprezentantov, ktorí majú predložiť body ústavnej žaloby proti Trumpovi, sú David Cicilline zo štátu Rhode Island, Jamie Raskin z Marylandu a Ted Lieu z Kalifornie.


      Body obžaloby hovoria o tom, že Trump „dal zámerne vyhlásenia, ktoré povzbudzovali na bezprostredné protizákonné konanie v Kapitole – a predvídateľne doň aj vyústili“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *