USA: Pelosiová žiada vyvodenie trestnoprávnych následkov voči Trumpovi a exminister obrany navrhuje zmeniť systém kontroly nad „jadrovým kufríkom“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Washington 9. januára (TASR) – Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová žiada vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči prezidentovi Spojených štátov Donaldovi Trumpovi v súvislosti so stredajšími násilnými nepokojmi v sídle Kongresu USA, pri ktorých prišlo o život päť ľudí.


      „Žiaľ, osoba, ktorá vedie exekutívu, je narušený, zmätený, nebezpečný prezident Spojených štátov,“ povedala Pelosiová v úryvku z vopred nahratého rozhovoru, ktorý v nedeľu odvysiela stanica CBS. „Zostáva už len pár dní, pokiaľ budeme pred ním chránení. Urobil však niečo také závažné, že by mal byť trestne stíhaný,“ dodala.

      Šéfka dolnej komory Kongresu žiada okamžitý odchod Trumpa z funkcie a hrozí ďalším procesom impeachmentu (ústavnej žaloby). Vo štvrtok vyzvala viceprezidenta Mikea Pencea, aby uplatnil 25. dodatok americkej ústavy a Trumpa odvolal.


      Hoci sa funkčné obdobie úradujúceho prezidenta končí 20. januára, keď ho nahradí novozvolený prezident Joe Biden, Pelosiová i viacerí ďalší demokrati argumentujú, že každý ďalší deň, čo Trump zotrváva v Bielom dome, predstavuje nebezpečenstvo, píše agentúra DPA. Demokrati pripravili návrh uznesenia, na základe ktorého má byť Trump obžalovaný z podnecovania nepokojov – ten majú predstaviť v pondelok.


      Trumpa pred trestným stíhaním chráni prezidentská imunita, ktorú však stratí s uplynutím jeho funkčného obdobia. Americké médiá v tejto súvislosti informovali, že Trump po voľbách z 3. novembra viackrát diskutoval so svojimi poradcami o možnosti, že by udelil milosť sebe samému. Išlo by pritom o bezprecedentný krok, konštatuje DPA s tým, že je sporné, či by bol právne prípustný. Americká ústava to však vyslovene nevylučuje.

Bývalý minister obrany USA William Perry vyzval zvoleného prezidenta USA Joea Bidena, aby zreformoval systém, ktorý prezidentovi poskytuje výlučnú kontrolu nad jadrovým arzenálom. Tento systém označil za „zastaraný, zbytočný a mimoriadne nebezpečný“.


      Perryho výzva prišla krátko po tom, ako sa predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová v piatok stretla s generálom Markom Milleyom, predsedom Zboru náčelníkov štábov americkej armády. Disktutovali o tom, ako zaistiť, aby dosluhujúci prezident Donald Trump nemohol v posledných dňoch vo funkcii uskutočniť jadrový útok, uviedla agentúra AFP.


      Perry sa domnieva, že Biden by mal po nástupe do funkcie oznámiť, že sa bude deliť o oprávnenie na použitie jadrových zbraní s vybranou skupinou kongresmanov.


      V článku pre magazín Politico, ktorý Perry napísal spolu s Tomom Collinom z nadácie Plowshares Fund zasadzujúcej sa za silnejšie jadrové kontroly, je aj návrh, aby Biden po 20. januári, keď sa ujme prezidentskej funkcie, vyhlásil, že USA nikdy nezačnú jadrovú vojnu a bombu použijú iba na odvetu.


      Súčasný systém podľa autorov článku dáva prezidentovi – ktorémukoľvek – neobmedzenú moc spôsobiť globálnu deštrukciu, a to v okamihu. Autori článku považujú tento prístup za „nedemokratický, zastaraný, nepotrebný a mimoriadne nebezpečný“.


      Perry, ktorý bol ministrom obrany v rokoch 1994-97, označil Trumpa za „nepríčetného“ a dodal: „Naozaj si myslíme, že Trump je dostatočne zodpovedný na to, aby mu bola zverená moc skoncovať so svetom?“


      Agentúra AFP pripomenula, že amerických prezidentov neustále sprevádza vojenský asistent, ktorý nosí kufrík s tajnými kódmi a pokynmi potrebnými na spustenie jadrového útoku.


      Perry a Collina varujú, že prezidenti takto majú „absolútnu autoritu na začatie jadrovej vojny“.


      „Trump môže do niekoľkých minút aktivovať stovky atómových bômb, alebo iba jednu. Nepotrebuje názor niekoho ďalšieho. Minister obrany nemá slovo. Kongres nehrá žiadnu rolu,“ upozornil Perry, ktorý sa v článku pýta: „Prečo podstupujeme toto riziko?“


      Táto prax sa zrodila na konci druhej svetovej vojny, keď prezident USA Harry Truman po útokoch na japonské mestá Hirošimy a Nagasaki rozhodol, že právomoc nariadiť použitie atómových zbraní by nemala zostať v rukách armády, ale mala by prejsť výlučne na prezidenta.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *