USA: Plánujú obviniť nového podozrivého v spojitosti s atentátom nad Lockerbie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Washington 17. decembra (TASR) – Spojené štáty plánujú zverejniť obvinenia voči Líbyjčanovi podozrivému zo zostrojenia bomby, ktorá bola použitá pri útoku na lietadlo nad škótskym mestom Lockerbie v roku 1988. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na americkú tlač.

Podozrivého abú Agilu Muhammada Masúda v súčasnosti zadržiavajú líbyjské úrady a americké úrady sa snažia dosiahnuť jeho vydanie, aby sa mohol v USA postaviť pred súd, uviedol denník The Wall Street Journal. Líbyjské úrady však zadržiavanie Masúda nepotvrdili, píše stanica BBC.

Masúd údajne pracoval ako zhotoviteľ bômb pre bývalého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Podozrievajú ho, že zostrojil výbušné zariadenie, ktoré 21. decembra 1988 spôsobilo výbuch lietadla americkej spoločnosti Pan Am na linke č. 103 z Londýna do New Yorku. O život vtedy prišlo všetkých 259 osôb na palube, ako aj 11 ľudí z mesta Lockerbie na juhozápade Škótska, nad ktorým sa stroj v tom čase nachádzal.

Prípad voči Masúdovi je podľa The Wall Street Journal založený najmä na jeho výpovedi pred líbyjskými úradmi v roku 2012 a na cestovných a migračných záznamoch.

Bývalý líbyjský agent Abdal Básat Alí Migrahí bol v roku 2001 ako jediný odsúdený v súvislosti s bombovým útokom v Lockerbie. V roku 2009 ho prepustili z väzenia z humanitárnych dôvodov a v roku 2012 zomrel na rakovinu v líbyjskom hlavnom meste Tripolis.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *